GİTME ADEKA

Başlatan Sercan, 16 Mayıs 2009, 15:38:15

« önceki - sonraki »

Sercan

Gitme ADEKA
Anadolu´nun ilk ilaç fabrikası olan ve Samsun ekonomisine 53 yıldır büyük katkı sağlayan Adeka İlaç Sanayi A.Ş, fabrika ve idari binalarının inşa edileceği uygun arazi bulunamadığı
için faaliyetini İstanbul´a kaydırağının öğrenilmesi şok etkisi yarattı. Vali ve Büyükşehir Belediye Başkanı´nın devreye girmesiyle firma bu kararını askıya aldı.Samsun ekonomisine geçen yıl 13 milyon 608 bin liralık katkı sağlayan ve Anadolu´nun ilk ilaç fabrikası olan Adeka, fabrika ve idari binası inşası için uygun bir arazi bulamadığı için
faaliyetini İstanbul´a sürdürme kararı alması, Samsun Valisi Hasan Basri Güzeloğlu ve
Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz´ı  harekete geçirdi. Firma, Güzeloğlu ve Yılmaz´ın devreye girmesiyle taşınma işlemini askıya aldı.

Uygun arazi bulamadık

Samsun´da her yıl vergi rekortmenleri sıralamasında da ilk üçe giren Adeka, kent içinde farklı bölgelerde bulunan fabrika ve idari binalarını, geniş bir arazide tek bir çatı altında toplamak istedi.  Ancak, Samsun´da uygun bir arazi arazi bulunamadı. Adeka İlaç Sanayi yetkilileri de şehir içerisinde bulunan idari ve fabrika binalarını, geniş bir arazide tek bir çatı altında bir araya getirmek istediklerini belirterek, "Adeka İlaç Sanayi artık büyüdü ve bulunduğumuz mekan da yetersiz kalıyor. İdari binası, fabrikası ve depolarıyla entegre olmuş bir tesis yapmak için Samsun´da arazi araştırması yaptık. Ankara-Samsun Karayolu üzerinde de bu iş için yer aradık. Ancak uygun bir alan bulamadık" dediler.

Samsun´da doğduk

İlaç sektöründeki dev firmaların İstanbul´da olmasına rağmen Samsun´da kalmayı tercih ettiklerini ifade eden Adeka yetkilileri, "İstanbul´da olmak bizim için karlı avatanjlıdır. Ancak biz Samsun´da ktalmayı tercih ettik. 53 yıl önce burada doğduk, burada büyüdük. Manevi bir bağımız var. Ne varki, henüz uygun bir arazi bulamadık. Sayın Valimiz ve Büyükşehir Belediye Başkanımızın istekleri doğrultusunda taşınma işlemini şimdilik askıya aldık" dediler.

Güzeloğlu talimat verdi

Adeka İlaç Sanayi´nin Samsun´dan taşınmasını önlemek için Valilik, Büyükşehir Belediyesi ve Ticaret Borsası da seferber oldu.  Vali Hasan Basri Güzeloğlu´nun Samsun´dan ayrılmasını istemediği Adeka´ya, Tekkeköy ilçe sınırlarında yapılacak Gıda Organize Sanayi Bölgesi arazisinde yer bulunmasını istediği bildirildi.

Yılmaz da devrede

Güzeloğlu´ndan gelen bu teklif üzerine Adeka İlaç Sanayii, İstanbul planını askıya alırken, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz´ın da konuyla yakından ilgilendiği öğrenildi. Başkan Yılmaz, Adeka İlaç Sanayii yetkilileri ile görüşeceklerini ve soruna çözüm bulmak için çalışma başlatacaklarını açıkladı. Hiçbir sanayi kuruluşunun Samsun´dan ayrılmasını istemediklerini belirten Yılmaz, sorunun çözüleceğine inandığını dile getirdi.

Çakır: Büyük kayıp olur
Ticaret Borsası Başkanı Sinan Çakır da Samsun´un köklü sanayi kuruluşlarından biri olan Adeka İlaç Sanayi´nin, İstanbul´a taşınmaması için ellerinden gelen çabayı göstereceklerini söyledi. Çakır, "Vergi rekortmenleri sıralamasında her yıl birinci ya da ikinci olan, Samsun ekonomisine büyük katkı sağlayan Adeka, faaliyetlerini yıllardan beri Samsun´da sürdürmektedir. Firmanın, Samsundan ayrılıp İstanbul´a gidecek olması bu şehir için büyük kayıp olur. Biz de konunun takipçisiyiz. Adeka´nın Samsun´dan ayrılmaması için gerekeni yapacağız" dedi.

53 yıldır Samsun´da
Vergi rekortmenleri sıralamasında her yıl, ilk üç firma arasında yer alan Adeka İlaç Sanayi, aylık 350 bin lira muhtasar vergi beyannamesi ve 400 bin liralık SSK primi ile Samsun ekonomisine büyük katkı sağlıyor. Anadolu´nun ilk ilaç firması olan Adeka İlaç Sanayi, faaliyetlerini 53 yıldır  Samsun´da sürdürüyor. Adeka bünyesinde, Samsun´da 150, ülke genelinde ise 600 personel çalışıyor

http://www.habergazetesi.com.tr/habergoster.asp?kimlik=25985

berusa55

Vali ve YZY devreye girmiş şimdi arazi bulunur. Bu değerleri de kaybedersek işimiz var ama bir yere gitmezler sanırım askıya almışlar taşıma işini.

Sercan

Alıntı yapılan: berusa55 - 16 Mayıs 2009, 16:15:25
Vali ve YZY devreye girmiş şimdi arazi bulunur. Bu değerleri de kaybedersek işimiz var ama bir yere gitmezler sanırım askıya almışlar taşıma işini.

Yanlış hatırlamıyorsam SBK ya en kötü zamanında sponsor olmuş bir kurumdu...

berusa55

Evet ana sponsoruydu bu sezon ama devam ediyor mu bilmiyorum sevgili sercan.

Adeka gibi bir firmayı bırakmazlar en kısa sürede bir yer bulunur kesin ama nedense ben gidiyorum kardeşim deyince sahipleniyoruz bu değerleri; işin can sıkıcı yanı bu  :-\

55.hakan

yuh be koskoca samsun'da yer bulamadınız mı çok büyük kayıp olur giderlerse

AntZ

Samsunspor'u da mı taşısak İstanbul a  ;) Stad yapacaktık uygun arazi bulamadık  ;D

Şaka bir yana böyle değerlerimizin elimizde tutulması gerekiyor, yetkililerin duyarsız kalmaması sevindirici.

kayacan

Dolmuş taşmış İstanbulda yer var Samsundamı yer yok? Vallahi anlamadım bu işi. Olacak iş değil.Ne yapıp ne edip arazi bulunması lazım.

kayacan

Önerim mobil santrallerin olduğu bölge cengiz firmasından alınıp adekaya verilse ne güzel olur.Böylece oraya mobil termik vs. santral yapılamaz.Termik santrale yer var istihdam sağlayan fabrikaya yer yok yuh artık....

Fecr_55

Alıntı yapılan: kayacan - 16 Mayıs 2009, 21:25:22
Dolmuş taşmış İstanbulda yer var Samsundamı yer yok? Vallahi anlamadım bu işi. Olacak iş değil.Ne yapıp ne edip arazi bulunması lazım.

cok dogru..
kim bilir belki de islerin Istanbul'da daha da büyüyecegini düsünmüslerdir..hatta Carsamba'da bizim evin yaninda bile kocamaaaan araziler var buyursunlar alsinlar..sacma bir sebep atilmis bana göre, gitmek istemelerinin sebebi daha da büyümek diye düsünüyorum..yoksa yesillik, tek tük sanayili Samsun'da alabildigince arazi var..

tunç güvenoðlu

vay be şimdi okudum inanın hayret ettim. çocuklugumun gectıgı yerlerden bırı ıdı adeka.
bana samsunsporu sevdıren ve samsundakı bütün maçlara beni götüren eniştemin firması.
adeka 5 ortak tarafından kurulmus isminide bu 5 ortagın soyisimlerinin ilk harfınden almıs bır şirketti.tabıkı şimdi o bes ortak kalmadı ...
sende başına alıp gitme ne olur adeka ...