AMİSOS'tan vazgeçiyor

Başlatan berusa55, 16 Haziran 2010, 14:46:26

« önceki - sonraki »

tankut

Alıntı yapılan: 55sercan55 - 17 Haziran 2010, 12:27:32
İstanbul'un da constantinopol.Tarih önemlidir ama biz kendi isimlerimizi kullanmalıyız...

O mantikla bakarsak o zaman Aspendosun, Phaselisin, Olymposun, Myranın, Thermesosun da isimlerini değiştirmek gerekir.

Sercan

Alıntı yapılan: tankut - 17 Haziran 2010, 14:17:13
O mantikla bakarsak o zaman Aspendosun, Phaselisin, Olymposun, Myranın, Thermesosun da isimlerini değiştirmek gerekir.

O mantık dediğin,benim anlatmak istediğim mantık değil bir kere.Benim demek istediğim madem Samsun'un reklamı ya da İstanbul'un reklamı yapılacak bu kendi isimleriyle olmalı.

epçeli köylü

Yazıdaki gibiyse bizim belediye başkanı nasıl bukadar yalpalıyarak gidiyor anlayamıyorum.

Burak

Alıntı yapılan: 55sercan55 - 17 Haziran 2010, 14:29:16
O mantık dediğin,benim anlatmak istediğim mantık değil bir kere.Benim demek istediğim madem Samsun'un reklamı ya da İstanbul'un reklamı yapılacak bu kendi isimleriyle olmalı.

o zaman samsun unda adını değiştirelim çünkü oda türkçe değil bkz. TDK

http://www.tdk.gov.tr/TR/Genel/SozBul.aspx?F6E10F8892433CFFAAF6AA849816B2EF4376734BED947CDE&Kelime=SAMSUN

maraton

bence ilk baştan yanlış bi proje idi, bu yanlışı düzeltirken yapılan tabela ve heykel israf paralarını kendisi üstlensin yzy..

kalptenþimþek

17 Haziran 2010, 19:37:18 #20 Son düzenlenme: 17 Haziran 2010, 19:41:30 kalptenþimþek
Amisos ve Konstantinapolis farklı değerlendirilmeli..
Amisos, Batının hayranlık/aidiyetlik duyduğu ilk çağ,antik medeniyetler dönemine ait(Aspendos,Olympos,Efes.. gibi)...Yap reklamını, oluştur markanı her kesimden avrupalının ilgisini çek ...)Yani bu markaya/Amisos sahip çıkılır...
D.Roma İmparatoru kurucusu çakma aziz kONSTANTİN'in ismini verdiği Konstantinapolis biraz daha siyasi,mezhepsel, çokça da rum duruyor..Yani Amisoslarla,Olymposlarla aynı kulvarda değerlendirilemez..
Anadolunun tarihine sırtımızı dönmemeli, soyu sopu belirsiz rumlara terketmemeliyiz..Bence projeden kesinlikle vazgeçilmemeli..Kendimize gelmek için bir yirmi yıl sonrasını bİraz ince zekayla düşünmek yeterli olur...

samsunmania

Tarihe saygımız var buna kimsenin diyeceği yok. Ama Avrupa,asya ve afrika'da yüzyıllarca hüküm sürmüş Türklerin kurduğu şehirlerin hiç biri Türkçe isimlerle anılmıyor. Biz Türkler olarak hoşgörü kavramını olduğu gibi kullanıyoruz ama medeni dediğimiz devletler hep kendi çıkarlarına göre bu kavramı kullanıyorlar. Bu yüzdendir ki amisos ismi benim kulaklarımı tırmalıyor. Bırakın sadece tarih kitaplarında kalsın bu isim. İkide bir gözümüze Amisos, Amazon gibi bize ait olmayan kültür öğelerini sokmayın. Bırakın Türkçe isimler konsun.

binikalamadım

Selçuklu Osmanlı döneminde Samsun için ısrarla Canik ismi kullanılmasına karşın bölge nüfusunun % 60 ı gayrimüslüm olması münasebetiyle Samsun ismi her zaman canlılığını ve baskınlığını korumuştur.Bölgede yaşadıkları iddia edilen Amazonların savaşlar esnasında kullandıkları özel eğitimli savaş köpeklerinin adı da Samsoun dur..

berusa55

Şehrin ismi Canik olsaymıs şu an plakamız 17 olacaktı Çananakkale'nin yerine. 55 daha iyi be  :D

samsunmania

Alıntı yapılan: berusa55 - 19 Haziran 2010, 15:29:13
Şehrin ismi Canik olsaymıs şu an plakamız 17 olacaktı Çananakkale'nin yerine. 55 daha iyi be  :D

Süpersin kardeşim. Ne o öyle 17 falan değil mi?

Sercan

celebi