Ertuğrul Sağlam ve kulübün durumu

Başlatan yusuf celebi, 28 Ocak 2005, 15:08:17

« önceki - sonraki »

yusuf celebi

Değerli Samsunspor taraftarları,

Malumunuz Gigi Multescu'nun teknik sorumlu olduğu ilk yılda sıralamada 5 nci olduğumuz ve daha sonrasında  başlayan düşüş hem başarı anlamında hem de ekonomik anlamda büyük hayal kırıklıkları yaşamaktayız.

Her geçen sezon özelliklede ekonomik anlamda büyük zaaf içine düştüğümüzü bütün kamuoyu bilmektedir.

Bu zaman zarfında sayısız teknik direktör ve sayısız futbolcu değişiklikleri oldu.
Bunların içinde kaliteli diyebileceğimiz ölçüde Teknik direktörler geldi ve kısa sürede ayrıldılar.
Kadromuzda çok iyi futbolcular yer aldı fakat yararlanamadan onlarda ayrıldı.
Durum böyleyken bizler sadece bir takımın başarısıyla yada başarısızlığıyla yani tabelaya göre yorum yapma alışkanlığını sorgulamalıyız.

Aşağıda soru cevap şeklinde taraftarımızın kafasındaki neden ,niçin,nasıl'a cevap bulabilmemiz için katılımcı paylaşımcı gerçeklerle bağdaşan mantıklı cevaplara temel oluşturabilecek SAMSUNSPOR'un şu an içinde bulunduğu durumu tekrar hatırlamak açısından aşağıda belirtilen konuları dikkate alarak cevaplamanızı ve taraftarımızın düşüncelerini bakış açısını sağduyulu ortamda belirtilmesini ve bu ortamın konunun muhatabı durumundaki Değerli  Ertuğrul Sağlam hocamızın bu ortamdaki oluşan düşüncelere cevap vermesi anlamında değil ama en azından düşüncelerden haberdar olması konusunda kendisi ile irtibata geçip bu foruma göz atmasını rica edeceğim.

Takımın içinde bulunduğu şartları gözden geçirelim.

-   Her geçen gün kötüye giden parasal durum ve diğer faktörler.
·   Paralarını alamayan futbolcular.
·   Transfer edecek bütçenin bulunmaması ,transfer yapılsada   alınan futbolcuların durumu.
·   Kulübün borcunun ne kadar olduğunun belirsizliği.
·   Mevcut şartlarda bu durumun ne kadar devam edeceğinin belirsizliği.
·   Kamuoyu nezdinde ciddiye alınmayan takım görüntüsü.
·   Genç nesil başta olmak üzere kaybolan Samsunspor ruhu ve sevgisi.
·   Özelliklede şehir insanının takıma sahip çıkmaması iyi günlerin gelmesini beklemesi.
--------------------------------------------------------------------------------------
SORU CEVAP BÖLÜMÜ :

1) Takım bu parasal sıkıntıdan nasıl kurtulur?.
2)Çalıştığınız işyerinde zamanında ödenmeyen paralar sizde sıkıntı yaratırmı?.
3)Futbolcular paralarını almadanda başarı elde edilebilirmi?.
4)Samsunspor'un kısa vadeli projelerle başarıya ulaşması mümkünmü nasıl ?.
5)Ertuğrul Sağlam hocamız sizce doğru stratejiler uyguluyormu?.
6)Varsa yanlışları neler ?.
7)Ertuğrul Sağlam başarısızsa Samsunspor'un başında hangi hocayı görmek istersiniz bu          
   hocanın başarıya götürecek özellikleri nelerdir ?.
8)Hocanın başarısında yada başarısızlığında yönetimin rolü nelerdir?.
9)Taraftar maça ilgi göstermemekte haklımı neden ?.
10)Yönetimin sergilediği tavır sizce doğrumu neden ?.
11)Bir hocaya ne kadar zaman verilmelidir?.
12)Bir hocanın başarısını neye göre değerlendirmeliyiz?.

--------------------------------------------------------------------------------------Cevaplarınızı sıra numarasına göre verirseniz daha iyi anlaşılacağını düşünüyorum.
Cevaplarınızın net ve mantıklı bir açıklaması olmalı kafamızdakileri önce kendimiz sorgulamalıyız.

Herkesi katılmaya davet ediyorum.

ngonge

1-Şu anda ek gelirimizin olmadığı düşünülerek en mantıklı yöntem elimizi yorganımıza göre uzatmak bir futbolcu alırken 40 defa düşünmemizdir.Bu şekilde uzun vadede yetiştirdiğimiz oyuncuları da satarak feraha ereceğimizi düşünüyorum.(ouıncu satma mantıgına hep karşıyımdır ama şu anda başka türlü gelir elde etmemiz zor)
2-Parasını alamayan her bireyde içten içe bir sıkıntı olur,ancak çalıştıgı kuruma,işverenlerine güvenen ve para oldugunda verileceğine inanan kişi bunu bir nebze atlatabilir.Ama sürekli para alamayan kişi artık onları da sorgulamağa başlar.
3-Kısa süre idare edebilirler ama uzun süre zarfında çoook zor.
4-Kısa vadeli hedeflere elbette ulaşılabilir,gene borca girerek iddialı bir takım,bir hocayla bu olabilir,ancak başarı gelmezse bu sefer beterin beteri olacak daha da dibe batarsınız..
5-hayır.
6-Kesinlikle çok tecrübesiz ve benim dediğim olur şeklinde bir havası var.Takım kötü oynarken iyi oynadık diyecek kadar oyundan habersiz.Ayrıca hakemlerle çok uğraşıyor,futbolculugundaki mütevazilikten eser yok.
7-Yılmaz Vural,Sakıp Özberk,Ziya Doğan gibi iyi futbol oynatmış ancak hiç bir kluple uzun süre çalışamadığı için kalıcı başarıyı elde edememiş bir t.direktörle uzun vadeli hedeflere  gidilebilir.
8-Yönetim tam destek veriyoruz derken t.direktörün kararlarına önce sahip çıktı sonra aksi davrandı.Kesinlikle yönetimde bir tutarsızlık var.
9-Takımı 6 7 yıldır takip eden biri bence artık haklı..Çünkü bu kişi bu sürede çok acı çekip artık daha fazla üzülmemek için takımdan ister istemez kopar..
10-Yönetim dengesizleşti.
11-Bu spesifik bir soru.Bence ileride ışık görülüyorsa 1.5 yıla kadar süre verilebilir.
12-Kesinlikle oynattığı futbol.Cesur olursa kazanır.Belki önce 5-0 yenilir ama sonra 5-0 yener.Bunun dışında oyuncu ilişkileri,karakteri de önemli.

cico

1-yöneticiler de para vererek(baskan gibi)
2-ben calışmıyorum
3-tabiki ama bunlar başarıya aç forma aşkı olan ve çok para kazanan topcular(terim zamanı gs)
4-hayır ertugrul da uzun zaman için geldi ama bu gidişle erken gider
5-hayır topcuyla nasıl ilişki kurulacagını bilmiyor
6-öenek bir serkanı çekemiyor tamam sana göre çalışmıyor olabilir ama o adam hazır olmadan en az iki tane atıyor hazır olunca düşünemiyorum,süleyman hurma nın etkisinden kurtulamıyor,bide çok nankör örnegin taraftar gelmiyor diyor ama kupa maçında şirinler 50 60 kişi bagırdılaryine sahip çıktılar bari onlara bir tesekkür et
7-arıca olmasında kim olursa olsun isterse ırmak sanayinin hocası olsun,hocanın özelligi
disiplinli olmalı efendi olmalı dürüst olmalı tecrübeli olmalı ve paragöz olmamalı
8-ertugrul için yorumlucam bu yönetim daha dogrusu baskan elinden geleni yaptı daha ne yapsın türkiye çapında yıldız sistemlerine uymuyormus bu adamlar türkiye de her sistemde oynuyor ama saglama uymuyor
9-bence haksız taraftar için skor önemli degil taraftar ın takıma olan aşkı önemli mesela ben samsunspor amatöre düşsün terkeden namert olsun
örnegin şirinler bayram seyran her türlü maçtalar
10-hangi tavır anlayamadım
11-ertugrul için sezon başındaki kadroya göre 4 ya da 5 yıl çünkü tecrübelerin yanına her ssezon bir iki alt yapıdan futbolcu koy 10 15 seneyi kurtar
12-ilk önce vitrine çıkardıgı futbolcuya göre daha sonra skor ve puan göre .....

timofte

Alıntı yapılan: "yusuf celebi"SORU CEVAP BÖLÜMÜ :

7)Ertuğrul Sağlam başarısızsa Samsunspor'un başında hangi hocayı görmek istersiniz bu          
   hocanın başarıya götürecek özellikleri nelerdir ?.

1-)Takımın parasal sıkıntılardan kurtulması için yönetime Samsunsporu gerçekten seven, Samsunsporu reklam aracı olarak kullanmayı amaçlamayan kişilerin girmesi, Samsunspor'a düzenli gelir kaynaklarının sağlanması ve bunun için şirketleşme dahil her türlü seçeneğin araştırılması gibi arayışlar gerekiyor. Bursaspor'un katlı otoparkı gibi.

2-)Para almadan çalışmak imkansız gibidir. Tabi burada Samsunspor kastedildiğine göre; Samsunspor'u çok da sevse herkesin bir aile geçindirdiğini düşünürsek parasız başarı beklemek haksızlık olur. Fakat Samsunspor'da futbolculara para ödeme konusundaki sıkıntıların aşıldığı söyleniyor. Ayrıca bu tür durumlar kulübümüzde ilk kez ortaya çıkmıyor. Geçmişle kıyasladığımızda topçulara yapılan ödemelerle bugünkü başarısızlık arasında çok fazla ilişki kurmamıza gerek yok diye düşünüyorum.
3-)Cevabı 2.şıkta büyük ölçüde verdiğimi düşünüyorum.

4-)Kısa vadeli projelerle başarıya ulaşmak kolay değil. Yalnız Uzun vadeli projelerin sonuç getirmeyebileceği kısa vadede de anlaşılabilir bazen. Yani her uzun vadeli projenin de olumlu sonuç vereceği kesin değildir.

5)Ertuğrul Sağlam hocamız, bence doğru stratejiler uygula(ya)mıyor. Şu ana kadar uygulayabildiğini düşünmüyorum.

6-)Yanlış 1: Otoritesini kuramamasında hatayı kendisinde değil, kendisi dışında kalan herkeste araması. Evren, Serkan aykut, cenk, ali akdeniz derken kadroyu dağıttı.
Yanlış 2: Bunun yapılmasını isterken dürüst davranmadı. Gerçek sebebi ifade etmek yerine 'sistemime uymuyorlar' dedi. Senin sistemin ne diyenlere tatminkar cevap veremedi. Sistemime uymuyor dediği futbolcuların geri dönmesine razı olarak kendisi ile çelişti.
Yanlış 3:Maçlarda oyunu okuyamadığı zamanları, yanlış değişiklikler yaptığını sıklıkla görüyoruz.
Yanlış 4:Son zamanlarda eski mütevazı kişiliğini görmekte zorlanıyoruz. Başarısızlıkları kabullenmiyor, en küçük galibiyetleri destan gibi gösteriyor. Günlük başarılar ve uzun vadeli hedefler arasındaki farkı anlamata eksikleri olduğu görülüyor. Oysa başarı için kendi yanlışlarını da fark etmek gerekir.

7-)Yılmaz Vural olabilirdi diye düşünüyorum. Ertuğrul'a göre en büyük artısının da tecrübesi olduğu söylenebilir. Bunun dışında anadolu takımlarının iklimini iyi bilen, motivasyon aşılayıcı, profesyonel düşünen, takımını sahiplenen bir isim. Ancak Rize'den istifasının hata olduğunu düşünüyorum. Uzun vadeli projeler yapmak için salt belirli bir isim zorunlu değil. Başka alternatifler de elbette düşünülebilir.

8 -) Yönetim Ertuğrul'a tam destek vermiş, her istediğini elinden geldiği ölçüde yapmıştır. Parasal konularda da elinden gelen yapılmaktadır. Bu durumda başarısızlıkta yönetimin payı hocadan çok sonra gelmektedir.

9-)Taraftar maçlara ilgi göstermemekte haksızdır. Taraftarlık her koşulda desteği gerektirir. Yalnız bir şeylerin yanlış gittiğini bile bile maçlara gelmek de insanların sinirlerini yıpratmaktadır. Örneğin Samsunspor seyircisi Ts maçına ilgi göstermedi. Gelenler de yenileceğimiz yönünde tahmin yürüttü. bu tahmini yürütürken de ön plana çıkan hocaya duyulan güvensizlikti. neticede 4-0 yenildik kahrolduk. kupa maçına gelenler kanser olup döndüler. Maçlara gelenlerin ruh sağlığı bozuluyorsa insanlara belli bir ölçüde hak vermek durumundayız diye düşünüyorum.

10-)Yönetimin sergilediği tavır mantalite olarak doğrudur, ancak somut olay bakımından bana göre yanlıştır. Çünkü bazı şeyleri görmek için çok fazla beklemek Samsunsporu sevenlerin daha fazla üzülmesinden başka bir şey ifade etmeyebilmektedir. 'her koşulda beş yıl destek' gibi bir yaklaşımı doğru bulmuyorum, beş yıl boyunca başarısızlık olursa nasıl koşulsuz destek olabilir? beş yıl çok uzun bir süredir. başarısızlık halinde dahi statükonun devamı yönünde beyanat vermek bu takımı sevenlere haksızlıktır.

11-) Bir hocanın başarılı olup olmayacağı çok kısa bir sürede de anlaşılabilir bazen. Horst hrubesch'i de ben çok seviyordum ama 5 maçta iki puan aldı kovuldu. Mehmet Ali Çınar çok iyi niyetliydi 5 maçta gönderildi. normalde uzun bir süre verilmelidir ama bazen buna gerek olmadığı daha kısa sürede de anlaşılabilir. Bana göre bu durumun Ertuğrul sağlam için de geçerli olduğu ortaya çıkmıştır. Günlük başarılar bizleri yanıltmamalıdır. Hedeflenen durumda olunup olunmadığı önemlidir.

12-) Bana göre bir teknik direktörün başarısı için Otoriter olmasına, futbol bilgisine, alınan sonuçlara, demeçlerinin akılcılığına, bulunduğu yeri ne ölçüde sahiplendiğine, takıma bir şey veremeyeceğini hissederse zaman kaybettirmeyip gerektiğinde kellesini verebilmesine, alçakgönüllü olup olmadığına bakılmalıdır.

Saygılar.

yusuf celebi

Bu konu başlıklı yazıya önem veren ve cevaplayan Sevgili , cico,ngonge ve Timofte'te teşekkür ederim.

Sevgili roligan , Amsderdamlı , Şevket öztürk ve diğer taraftarlarımıza düşüncelerini paylaşmalarını düşüncelerinin önyargılardan uzak ve gerçekçi temellere dayandığını bilmemiz açısından önemli bir tavır sergilemiş olacaklardır.

Hocamızla 3 düşünceyi referans gösterip buraya davet etmek pek olumlu bir davranış olmayacaktır , onca taraftarımızdan sadece 3 kişinin önemli görmesi yadırganması muhtemel bir orandır sanırım.

Düşüncelerinizi bekliyorum.

radikal-fma

1-siz kar etmeyeceğini bildiğiniz bir hisse senedine para yatırırmısınız? eğer camiamız ekonomik sıkıntıdan kurtulmak istiyorsa taraftarı ateşleyecek başarılar sağlamalı. para olmadan başarı olmaz diyenler varsa soruyorum galatasaray'ın UEFA'yı aldığı sene bütçesi rekabet ettiği takımların bütçelerinin kaçta kaçıydı veya Alex ve hojidonk gibi tirilyonluk starlara sahip miydi? kısacası kulüp taraftarın güvenini kaybetmiştir. bariz başarı göstererek taraftarın maddi ve manevi desteği tekrar elde edilmelidir.
2-elbette. ama onlarla farkımız var ben karın doyurma peşindeyim onlar gece kulüplerine para yetştirme derdinde..
3- ekmeden buğday hasatı nerde görülmüş. kaç senedir ligde yokuz , avrupada yokuz kupada yokuz
4-artık seneye kaldı. ligde iddalı, kupada final oynayacak duruma gelirsek maddi sorunlarda çözülür hatırlıormusunuz o meşhur kupa finali Gs -Samsun samsunlu bir iş adamı kesesinden rekor bir pirim vaat etmişti
5-hayır
6-kendi kendisiyle çelişiyor. gençleşme adıyla Cenklere Serkanlara yol gösteriliyor futbolcu eskisi Tolga Doğantez transfer edilyor. hakan şükürler top oynarken Serkana Celile yaşlı muamelesi yapılıyor.şampiyonluk mücadelesi dururken kendisine genç fubolcu yetiştirme yurdu kurmayı şiar ediniyor acaba amacı Samsunspor'u Beşiktaşa futbolcu yetiştiren bir takım yapmakmı. bu adama 5 yıl görev veren başkanımız yarın bir gün bu adamın Rıza çalımbay gibi beşiktaşa gitmesi durumunda yitirilen senelerin hesabını nasıl verecek
7- Aykut Kocaman. profosyonel düşünce, kaliteli kişilik
ziya doğan profosyonel düşünce, kaliteli kişilik
Ercan koloğlu.profosyonel düşünce, camiayı tanıması futbolu iyi bilmesi
8-teknik adamın yetkilerin sınırlanı bilmesini sağlamak
9-%100 haklı. heyecen olmazsa niye gelsin
10- şu an doğrudur çare kalmadı
11- kabahat ondaysa hiç
12 oynattığı futbola

Amsterdamli

Sevgili Yusuf, bu konuya detayli sekilde cevap yazacagim. Hatta etkilenmemek icin diger arkadaslarin cevaplarini bile okumadim. Sadece aceleye getirmek istemedim.

Sevgiler.

kral55

Bence ertuğrula destek verilmelidir.Öz samsunsporludur.İsmail uyanıkta usta başkandır.En iyi transferleri yapıp samsunsporu çok iyi yerlere getireceklerdir.Ertuğrul samsun için uzun yıllardır beklediği bir teknikdirektör olacaktır.Öz samsunludur.Fedakarlık yaparak samsuna yararlı olmaya çalışıyor.Samsunun birçok yerli ve yabancı teknikdirektörü oldu hepside samsuna birşey vermekten çok almaya baktılar ve en zor zamanlarda paraya samsunsporu sattılar.Ertuğrul bu yönden çok iyi samsunun aradığı bir çalıştırıcıdır.Destek vermeliyiz.

Anonymous

Sizde Ertuğrul sağlam fener maçında serkanla kiritayı ilk 11 de oynatmamısı doğrumuydu stadda delirdim wallaa kirita oyunda yoktu yanlış hatırlamıyorsam 65 dk. girdi oyuna Ertugrul kendini iyicene kaybetti. Yönetimde çok ekiskler varr bir yönetici gazetelere inşallah kendi seyircimiz önünde oynanır derse ben onun ..... o kadar doluyum ki dün geceden  beri az kaldı az onun ....

edited.

kral55

Serkanı oyunun başında almaması hatalı ama bu hatalardan ders alıp vazgeçecek gibi görünüyor.

kral55

Konyasporlular sitesinden bir taraftarın yazısını aktarıyorum ((walla hakkaten olum kalım macımız lıgın dıbıne dusersek ıs cok zorlasır ama ısın acıgı korkulacak mac nıye dersenız ertugrul hoca takımı cok ıyıy oynatıyo))
Adamlar samsundan ve ertuğruldan korkuyorlar.Ertuğrul çok mükemmel hoca olmasada düzelecek ve gelecek vaadediyor bence.

salihcakir

hemen sorularin cevabina geciyorum..
1-) Takım bu parasal sıkıntıdan nasıl kurtulur?
-Kulubun bu gün emin ellerce desteklenmesi sart..samsunlu ve samsunsporlu maddi imkanlarida yerinde olan kimselerin kulubun sirketlesme sürecinde ayn1 cati altinda toplanmasi gereklidir diye düsünüyorum. hatta basket takiminda oldugu gibi futbol takiminda da panasonic samsunspor gibi bir sponsor olusturulabilir..bu fikre ben soguk bakmiyorum..
2-) Çalıştığınız işyerinde zamanında ödenmeyen paralar sizde sıkıntı yaratırmı?
-kesinlikle yaratir..düsünsenize maas alma gününüz ve evinizdekilere, coluk cocugunuza maasinizi alir almaz bir seyler alacaginiza söz vermissiniz(atiyorum oglunuza bir uzaktan kumandali oyuncak araba alacaksiniz) ve o gün patronunuz geliyor ve maalesef diyor bir yerlerden para bulamadan maaslarinizi ödeyemem diyor..
baska soze gerek yok galiba..
3-) Futbolcular paralarını almadanda başarı elde edilebilirmi?
-bu ne kadar süre parasiz kalacaklari ve güvenle alakali bir durum sanirim..biraz evvelki örnek üzerinden devam edelim isterseniz..eger patronunuz cok yakininiz(babaniz) yada cok inandiginiz güvendiginiz birisi ise; tamam ... bey size güvenim sonsuz ben biraz idare edebilirim diyebilirsiniz.. fakat belli  bir noktadan sonra elbette götüremezsiniz..samsunsporda bugun belli bir birikimi olan oyuncular için zaten bu durum cok da büyük bir problem olmaz..ama genç veya samsunsporlu olamayan  oyuncular için bu durum daha zor algilanacaktir elbette..kafalardaki bu problem gayet dogaldirki oyuncularin psikolojilerini hafta arasindaki çalismalarini ve maç performanslarini etkileyecektir.

4-) Samsunspor'un kısa vadeli projelerle başarıya ulaşması mümkünmü nasıl ?.
-bence kisa vadeli projelerle;galip öztürkten rica minnet alinan bir miktar para ile devre arasi yapilan yarim donemligine anlasilan topcularla ligde kalmak gibi kısa vadeli basarilar elde edilebilir..
5-) Ertuğrul Sağlam hocamız sizce doğru stratejiler uyguluyormu?
-tabiki her yaptigi dogru diye bir sey yok..bunu zaman içerisinde kendisi de bizde görüyoruz..fakat bence ertugrul, bir hocada bulunmasi gercekten önemli olan bircok seyi barindiriyor.mesela beden egitimi bilgisi: kendisi beden egitimi de mezunu oldugu için insan1n sportif yapisini biliyor ve bu bilgisini idmanlarda kullan1yor..ikincil olarak insanlarla ve daha da önemlisi futbolculariyla olan iletisimi: bu noktada; samsunspor dergisinde yayimlanan futbolcu roportajlarinda her oyuncunun ertugrulun bu özelliginden övgüyle söz etmesi en önemli kanit sanirim.. ayrica bu dönemde tak1mda olusturdugu kenetlenme, hirs ve tak1m olgusu da ikinci kanit olarak söylenebilir..
6-)Varsa yanlışları neler ?.
-cok basarili ve kariyerli hocalarla çalismasina ragmen yinede taktiksel olgunluga ulasamamis oldugunu düsüyorum..özellikle ilk devrede oyun okumadaki ve oyuna müdaheledeki yanlislarini s1kca gördük..fakat bu eksiklik zamanla ortadan kalkacakt1r sanirim..(ikinci yaridaki performas1 da gayet iyi zaten)

not:kalan sorularida bir dahaki yazimdda kendimce cevaplamaya calisicam..
tesekkürler.

salihcakir

taahhüt de ettiğim gibi yedinci sorudan devam ediyorum:
7-) Ertuğrul Sağlam başarısızsa Samsunspor'un başında hangi hocayı görmek istersiniz bu hocanın başarıya götürecek özellikleri nelerdir ?.
-ben ertugrul hocayı genel manada basarılı buldugum ilettim zaten..bence onu basarıya goturecek cok seye sahip..bugun onun sahip olduklarınan fatih terimde ve azbuçuk da rızaylan, aykutta oldugunu düşünüyorum..

8-) Hocanın başarısında yada başarısızlığında yönetimin rolü nelerdir?.
-hocanın(daha dogrusu takımın) basarısında ve basarısızlıgında yönetimin ve camianın rolu en az teknik patronun oldugu kadar payı vardır..kenetlenme olmayan bir camiada, basına buyruk saçma sapan bir yönetimde elbette başarı beklenemez..teknik direktorluk kulup yonetme işinin nispeten küçük bir parçasıdır..eger hoca cok kısıtlı imkanlarla elinden gelenin en iyisini yapıp sahipsiz bir takımı kümede bırakabiliyorsa cok buyuk hocadır..benim yukarıda yaptıgım yorum aslında hoca ve takım basarısını birlikte sentez edilmesiyle oluşmuştur..(umarım anlaşılmışımdır :)  :D )

9_) Taraftar maça ilgi göstermemekte haklımı neden ?.
- ben genel manada taraftarı haklı buluyorum..en nihayetinde futbol bir şov oyunu..mesela bizlerde aynı filmi 5 kere seyredemiyoruz..bir veya iki kez seyrettikten sonra o film karşısında oturmak zulum gelıyor; zevk vermiyor(bazı istisnalar elbette var)..bu misal gibi; eger samsunspor da her sene aynı filmi seyirciye seyrettirirse ilgisizlik olacaktır elbette..mesela bir sene uefayı ciddi ciddi kovalerken; birde kümede kalma mücadelesi verdiğimiz dönemde vizyonda yeni filmler vardı ve salon tıklım tıklım doluydu..
( ama önemli bir konu da şu ki; biz samsunspora gönül verenler için; seyir zevkim olarak hababam sınıfı veya gladiator neyse samsunsporda o. Dolayısıyla her zaman seyretmeye deger..)

10) Yönetimin sergilediği tavır sizce doğrumu neden ?

-Yönetim bence elindeki şartlarla en iyisini yapmaya calısıyor..en önemlisi de iyi niyetle mücadele ediyorlar..elbetteki hataları ve yanlışları olacaktır..ama işlerin bu taraftan göründüğü kadar kolay olmadıgı da bir gercek..bence samsunspor yonetimi gorevlerini layıkıyla yerine getiriyor..

-Eğer hoca güvenilir biriyse(ertugrul gibi),yani kendisi kişilik ve antrenor kalitesiyle güvenilirse sonsuza dek bile guvenılebilir..ama dun getirdiginiz hoca bugun camiaya yakısmayan bir hareket yaparsa, adamlıga sıgmayacak bir soz solerse bugun bile gonderilebilir..ama su da unutulmamalıki başarı için devamlılık ve sabır şart..

-Elindeki şartlar göz önüne alınarak takıma sayladığı fayda hocanın başarısını verir..mesela bugun mevcut şartlarda ertugrul takıma ilk 8'e sokar ve kupada da çeyrek final oynatırsa başarılı kabul olunabilir..

not: uzun bir yazı oldugu için sizlerden özür diliyorum..ama zaman zaman da böle analizler de yapmak gerekiyor sanırım..yusuf abiye böyle önemli bir konuda öncü oldugu içinde teşekkür ederim..

yusuf celebi

Sizlerede teşekkür ediyorum sevgili radikal-fma ve samsunkopat.Konu enine boyuna değerlendirildiği zaman slogan olmaktan çıkıyor ve düşünceler doğru veya yanlış bir temele dayanıyor.

Bazı taraftarlarımız bu konu hakkında görüşlerini bizimle paylaşmamaya devam ediyorlar konulara yüzeysel bakmanın sonucu olsa gerek.

Bütün taraftarlarımızı bu konu hakkında değerlendirmeye davet ediyorum.

görüşmek üzere.

roligan

Samsunspor'un bu parasal sıkıntıdan kurtulması için Erbakan'ın dediği gibi "pansuman tedbirleri" yararlı olamaz. Esnaftan para toplama, belediye yardımı gibi seçenekler, ancak Doğu-Güneydoğu kulüplerinde rastlanabilecek çağdışı çözümlerdir. Samsun şehri bugün itibariyle sanayi yatırımları yönünden geri kalsa da, belli bir kapitale sahip ve bankalarda bulunan mevduat açısından Türkiye'de sıralamaya girecek düzeyde bir şehirdir. Ben bunları da bir kenara bırakarak, -çünkü para istemeyi dilencilikle eşdeğer tutuyorum- daha önemli bir çözüm sunuyorum. Kulübün her sezon Digiturk'ten gelen 4, 4-5 milyon dolar arasında (lig sıralamasına göre değişir) bir sabit geliri var. Futbolcu ücretlerinin düşüklüğü dikkate alındığında bu hiç de yabana atılmayacak bir paradır. Zaten tüm Anadolu kulüpleri bu parayla dönmektedir. Ancak Samsun şehrinin büyük bir alışveriş merkezine ihtiyacı olduğu herkesin malumu. İstanbul'daki Akmerkez, Capitol v.s yerler ayarında. Bunun için de en elverişli yer Samsun 19 Mayıs Stadı'dır. Çünkü ulaşım kolaydır, yer büyüktür v.s... Burada yeni bir statla birlikte yaptırılacak alışveriş merkezi (Otel, sinema salonları v.s. dahil) kulübün değil 10 yılını gelecek 100 yılını teminat altına alacaktır. Ve bulunacak sponsorlarla bu inşaat için kulüp çok az, belki de hiç para harcamayacaktır. Samsunspor'un tek kurtuluş reçetesi budur. Ayrıca Samsun adıyla müthiş benzerlik taşıyan Samsung unutulmamalıdır. Bu firmanın bırakın sponsorluk yapmasını, göğüs reklamı olarak bile kullanılamaması utanç konusudur.

Elbette ki, futbolcular profesyoneldir. Profesyonel, yani para karşılığında emeğini satan kişi... Dolayısıyla para karşılığı emeğini satan adamın para almaması demek, emeğin sunulmaması, ya da düşük verimlilikle sunulması demektir. Bu konuda kimseyi eleştirmeye hakkımız yoktur.

Futbolcu da insandır. Kapitalin her şey olduğu günümüz dünyasında parasız başarı elde etmek mümkün değildir. Ancak burada dikkati çeken konu şudur. Başarı mutlaka parayla gelecektir. Bu kesin, ama bu az parayla da olur. (Samsun doğumlu, Samsunspor sevgisi ile büyüyen, aza kanaat edecek futbolcular yetiştirmek bunun reçetesidir) Yoksa 30 yaşında yabancı ya da birinci lig oynamış futbolculara para vermezsen, adam futbol oynamaz, oynar gibi yapar sadece...

Kısa vadeli projeler maddi temelli değil, halkla ilişkiler yönü sağlam projeler demektir. Yani, şehirde yok olmaya yüz tutan Samsunspor sevgisinin yeniden yeşertilmesi... Çocuklar ve gençler yeniden Samsunsporlu (Sadece Samsunsporlu) olursa bunlar gelecekte, Samsunspor için bir gelir kaynağı olacaktır. (Forma, belki hisse senedi v.s.)

Ertuğrul Sağlam'ın stratejileri büyük oranda haklılık taşımaktadır. Ercan, İmdat, Vural, Celil ve Serkan jenerasyonu artık sona gelmiştir. Bu jenerasyon, Samsunspor'u zirveye taşıyacak güce ulaşamamıştır. (Oysa Trabzonspor'da Fatih Tekke ve Gökdeniz ikilisi bugünkü başarının mimarlarıdır. Üst düzeyde futbol oynuyorlar, ve onlar gittiği vakit, Trabzonspor kalmayacaktır. Tabii ki yeni Gökdeniz ve Fatih bulunmazsa...) Ertuğrul Sağlam, yeni bir kuşak oluşturup, Samsunspor'un gelecek yıllarını garanti altına almaya çalışmaktadır. Ancak bunda ne denli başarılı olacaktır, bunu bilemiyoruz. Şu bir gerçek ki, Ajax'ın altyapısında yetenekli futbolcular bulunuyor ancak bunların etik yönden problemleri varsa, futbolcular yol yakınken gönderiliyor. Ertuğrul Sağlam'ın işi zordur. Bize hem yetenekli, hem de ahlaklı futbolcular gerekmektedir. Geçmişte Samsunspor'a hizmet vermiş, Samsunlu futbolcuların bir çoğu ahlak yönünden sınıfta kalmıştır. Dolayısıyla bugünkü başarısızlığın sebebi de budur. Ama ahlak=Ertuğrul Sağlam önermesinden yola çıkarsak, Ertuğrul Sağlam'dan başka kurtuluş reçetesi şu an için görülmemektedir. Erdoğan Arıca, Yılmaz Vural v.s. ile bu işin olmayacağı, sadece günün kurtarılacağı ve kötü günlerin mutlaka ama mutlaka geleceği kesindir. Ertuğrul Sağlam bir teknik direktör olarak değil, İngiltere'deki gibi menajer gibi kulübün futbolunu yönetmelidir.

Teknik açıdan yetersizlikten bahsedilebilir ama unutmayalım ki, daha yenidir. Ben futbolda saha içi başarıdan çok ahlakın ön planda olması gerektiğini ve bunun mutlaka ama mutlaka kesinlikle ahlaksızlığa galebe çalacağını savunuyorum. Eğer Ertuğrul Sağlam, "Bir gün Beşiktaş'ı çalıştıracağım" ahlaksızlığına kendini düşürmezse (Hedefler her zaman motive edici unsurdur ama bizim kafaya oynayan Samsunspor amacımız, Beşiktaş'ı kuma olarak kabul etmez) mutlaka başarılı olacaktır.

7)Ertuğrul Sağlam başarısızsa Samsunspor'un başında hangi hocayı görmek istersiniz bu hocanın başarıya götürecek özellikleri nelerdir ?.

Yabancı teknik direktörler var. Ama üst düzey liglerde görev yaptıkları için onları getirmek mümkün değil. Türkiye içinde de Ertuğrul Sağlam'dan daha iyi bir alternatif görülmüyor. Şunu unutmayalım, parasal problemlerimiz var, genç oyuncu yetiştiremiyoruz. Şu aşamada yabancı teknik direktör sadece saçmalık olur. Kaldı ki, Real Madrid'i Şampiyonlar Ligi Şampiyonu yapan Del Bosque bile başarılı olamamıştır.

Yönetim kurulu başarıda ya da başarısızlıkta başat faktördür. Yönetim içinde demokrasi olmadığı ve "tek adam" çerçevesinde kararlar alındığı için katılımcılık, çok görüşlülük sağlanamamakta ve başkan ne derse o olmaktadır. Samsunspor Başkanı gerçekten saygı uyandıracak bir kişiliktir. Ancak özellikle medyada kendini geri çekmekte, kulübün medya aracılığıyla gündeme geleceğini ve bunun da yani popülaritenin başarının temel etkenlerden biri olduğunu gör-e-memektedir. Samsunspor Türkiye'deki mevcut spor kulüpleri yapılanmasının dışında bir sistem oluşturmazsa işi çok zordur. Bir an önce şirketleşme sağlanmalı ve şirketi başkan değil, CEO yönetmelidir. Her şeyi liderden beklemek, günümüz dünyasında saçmalıktır. Başkan sadece bir figür ve gerektiğinde prestijini kullanarak, sorunları çözen adam olmalıdır. Samsunspor lobisinin (medyada, MHK'de, Futbol Federasyonu) oluşturulması, olmazsa olmazdır. Kesinlikle ahlaksızlık yapalım  demiyorum ama oyun kurallarına göre oynanmalıdır. Başkan tek başına bu işi yapamaz!

Taraftar geçmiş dönemde alınan başarıların etkisiyle en küçük bir sorunda takımı yalnız bırakmaktadır. Bu bir kültür sorunudur. Unutmayalım, geçmişteki başarılı Samsunspor bir hayali ihracat başarısıdır. Taraftar bunun bilincine varmalı, erdemli, köklerine bağlı, bir futbol felsefesi olan Samsunspor'u savunmalıdır. Melih Gökçek'in transferle oluşturduğu Ankaraspor modeli bizim çok uzağımızdadır. Çünkü bu topraklar futbol toprağıdır, İngiltere'de futbol denilince Liverpool akla geliyorsa, Samsun da Türkiye için odur. Samsunlu gençler için bir dezavantaj gibi görülse de avantaj şudur: Futbolcu olursan yırtarsın! Kozmopolit bir şehir olduğumuz düşünülürse ve geçmişe biraz olsun bakılırsa, bu şehirde iyi bir takım oluşturacak futbolcu potansiyeli her zaman var olmuştur. İleri de de olacaktır.

Sessiz kalmakla hiçbir şey olmaz. Popülarite=İlhan Cavcav, Celal Doğan= Başarı... Ülke Futbolunda daha çok söz hakkı... Bu da mevcut yönetimle olamaz. Yönetim lokal sorunların içinde boğulup, kalmıştır. Vizyon sıkıntısı vardır. Yeni bir kan mutlaka ve mutlaka gerekmektedir.

Hocanın kimliğine bağlı. Profesyonelse hemen gönderilmeli (başarısızlık halinde) ama kulübe para dışında başka değerlerle bağlıysa, sonuna kadar destek verilmelidir.

Bu sorunun muhatabı yönetimdir. Çünkü hedefi onlar tespit etmişlerdir. Bence önümüzdeki yılların takımını kuran adam başarılıdır. Samsunspor bu sezon UEFA Kupası'na gitse bir şey ifade etmez. Çünkü biliyoruz ki, mevcut sorunlar çerçevesinde gelecek yıl yine başarısız olacaktır. Özetle amaçlar iyi bilinmeli, politika ona göre oluşturulmalıdır.