BAT Samsun'u Tercih Etti

Başlatan Sercan, 22 Ocak 2010, 23:54:25

« önceki - sonraki »

Dartagnan

maraton

samsuna gelen bi yatırım yok..

maraton

BAT Tire fabrikasını kapatıyor
Dünyanın ikinci büyük tütün şirketi olan British American Tobacco'nun, İzmir'in Tire ilçesindeki tesislerini kapatacağı, üretime Samsun'daki tesislerinde devam edeceği belirtildi.
AA
Güncelleme: 15:26 TSİ 22 Ocak. 2010 Cuma
İZMİR - Özelleştirme ihalesinde TEKEL'in sigara bölümünü alması sonrası Samsun ve Tire fabrikalarında üretime devam eden firma, tek merkezde üretim yapma kararı aldı. Bu yöndeki kararını Tire Organize Sanayi Bölgesi içindeki tesislerinde çalışan işçilere ilettiği, firmanın, isteyen işçilere Samsun'da çalışma fırsatı vereceğini açıkladığı kaydedildi. Şirketin Tire'deki makineleri Samsun'daki fabrikaya taşıyacağı, işlemin 2010 yılı içinde tamamlanmış olacağı ifade edildi.

Konuyla ilgili AA muhabirine açıklamalarda bulunan Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, taşınma kararını üzüntüyle karşıladıklarını bildirdi.

BAT'ın bölgede önemli bir istihdam sağladığını, bölgenin başarılı yabancı sermaye yatırımları arasında yer aldığını dile getiren Yorgancılar, ''Firmanın verimliliğini artırmak amacıyla verdiği stratejik bir karar. TEKEL'in sigara bölümünün alımı sonrası üretimin büyük çoğunluğu Samsun'a kaymıştı. Firma daha önce iki fabrikada da üretimin devam edeceğini belirmişti. Ancak sigara yasaklarının da etkisiyle böyle bir karar alındı. Bölge sanayisi bir kan kaybına uğradı, bölge adına üzücü bir karar. Ancak firmalar, verimliliği artırmak için tek merkezde üretim kararları alabiliyor'' dedi.

Tütün Eksperleri Derneği Başkanı Oktay Çelik ise özelleştirme ihalesi sonrası BAT'ın Tire fabrikasını kapatacağı yönünde beklentilerin oluştuğunu, kapatma kararının kendileri için sürpriz olmadığını ifade etti.

Samsun'daki fabrikanın TEKEL bünyesindeyken modernize edilmiş, geniş kullanım alanına sahip bir tesis olduğuna dikkat çeken Çelik, ''Karar, Türk tütüncülüğünü etkilemez. Nerede üretim yapıldığı önemli değil. Samsun'daki tesisin alanı Tire'den götürülecek makineleri de kapsayacak kadar büyük. BAT böylelikle Karadeniz ve Kafkasya pazarına da yakınlaşmış olacak. Ege Bölgesi'nden önemli bir sanayi kurumunun gitmesi üzücü. Ancak isteyen çalışanlarını oraya götürme yönünde karar alması mağduriyetleri bir ölçüde de olsa giderecektir'' diye konuştu.

Tire Organize Sanayi Bölgesi yetkilileri ise firmanın özelleştirme ihalesi sonrası iki fabrikada üretim yapacağını açıkladığını hatırlatarak, verilen kararın kendileri için sürpriz olduğunu dile getirdiler.

2002'den bu yana Türkiye pazarında olan BAT, Tire'deki fabrikasına 350 milyon dolarlık yatırım yapmıştı. Fabrikada yaklaşık 200'ü kadrolu 600 işçinin çalıştığı belirtiliyor

http://www.ntvmsnbc.com/id/25047731/

maraton

tabi ki buradaki fabrikanın kapanmamış olması da sevindirici.. ama gelen bişey yok..

cem

inanmıyorum şaka gibi......

sadece55

sonuçta iş istihdamı açısından gelişme var şehire daha büyük bir girdisi olacak...

kayacan

İzmirdeki fabrikanın makineleri sökülüp Samsundaki fabrikaya taşınacakmış.

Burak

01 Şubat 2010, 15:49:05 #67 Son düzenlenme: 01 Ekim 2010, 22:36:16 Burak
Alıntı yapılan: celebi - 25 Ocak 2010, 17:10:21
nasıl olduda Samsuna bu yatırım geldi hayret

yesil55

türkiyede en iyi tütün samsun tütünü ayrıca samsun tütünüyle meşhur neden bu kadar şaştınız fabrikanın ilk yeri izmir olduguna şaşıralım...

Ayberk

Amerika'da Camel sigaraların üstünde bile Samsun yazıyor abi daha ne olsun tabi gelecekler tıpış tıpış :D