Vikipedi'de Samsunspor

Başlatan mehmet yılmaz, 15 Haziran 2007, 15:41:09

« önceki - sonraki »

mehmet yılmaz

internetin en çok kullanılan kaynaklarından birisi de özgür ansiklopedi-vikipedi... buradaki samsunspor başlığında hem yanlış hem de alakası bilgiler vardı. üstelik içerik olarak da çok yetersizdi. son birkaç gündür elimden geldiğince zenginleştirdim samsunspor başlığını.

eksik, yanlış ya da gereksiz olduğunu düşündüğünüz bölümler varsa, eklenmesini istediğiniz biligiler de tabii. buradan paylaşalım.

mehmet yılmaz

http://tr.wikipedia.org/w/index.php?title=Samsunspor

Samsunspor
Vikipedi, özgür ansiklopedi
Git ve: kullan, ara
Samsunspor

Tam isim Samsunspor
Takma isim(ler) Kırmızı Şimşekler
Renkler Kırmızı-Beyaz-Siyah
Kuruluş 1965
Stad Samsun 19 Mayıs Stadı, Samsun
Kapasite 13,000
Başkan Temel Camadan Bşk. Vk.
Teknik Direktör Hakkı BAYRAK
Lig Türk Telekom Lig A
2005-06 Turkcell Süper Lig, 17.

Samsunspor 1965 yılında Samsun'da kurulmuştur. Maçlarını 13,000 kişilik Samsun 19 Mayıs stadyumunda oynamaktadır. Türkiye 1. ligine çıkan ilk Karadeniz bölgesi takımı unvanına da sahiptir. Samsunspor Türkiye' de formasında Atatürk'ü taşıyan tek profesyonel futbol takımıdır. 1. Ligdeki en büyük başarıları 1985-86 ve 1986-87 sezonlarındaki 3.lüktür. 1993-1994 sezonunda ise finalde Yunanistan'ın Iannini takımını her iki maçta da mağlup ederek Balkan Kupası şampiyonluğunu kazanmıştır.

1985-88 yılları arasında Hasbi Menteşoğlu'nun başkanlığında çok başarılı sezonlar geçiren Kırmızı-Beyazlılar, 1986-87'de 22 hafta Birinci Lig lideri olarak kalmış ancak şampiyonluğa ulaşamamıştır.

20 Ocak 1989'da Malatyaspor deplasmanına giderken, Havza ilçesi yakınlarında trafik kazası geçiren takımda, Teknik Direktör Nuri Asan'la birlikte otobüs şoförü Asım Özkan, oyunculardan Mete Adanır ve Muzaffer Badalıoğlu olay yerinde, Yugoslav futbolcu Zoran Tomic hastanede hayatını kaybetmiş; federasyon tarafından verilen özel bir statüyle ikinci yarıdaki maçlarına çıkamayan Samsunspor, tüm maçlarında 3-0 yenik sayılmasına rağmen ligde kalmıştır. Ertesi sezon lige veda eden Samsunspor, dört sezon boyunca 1.lig ile 2.lig arasında mekik dokuduktan sonra, 1993-94 sezonunda yeniden 1.lige dönmüştür. İsmail Uyanık başkanlığındaki başarılı süreçte Kırmızı-Beyazlı ekip, 13 yıl ligde yer aldıktan sonra, 2006'da yeniden 2.Lig A kategorisine düşmüştür.

Tarihinde 1 Türkiye Kupası finali (1988) bulunan Samsunspor, 3 kez Intertoto Kupası'nda mücadele etmiş, bir kez de bu kupada final oynamıştır. Samsunspor Taraftar Birliği, Şirinler, Söğütlübahçeli Çılgınlar ve Canikli Mekansızlar Samsunspor'un taraftar grupları arasında yeralır.

Lig Mücadeleleri  [değiştir]1. Lig: 1969-1975, 1976-1979, 1982-1983, 1985-1990, 1991-1992, 1993-2006

2. Lig: 1965-1969, 1975-1976, 1979-1982, 1983-1985, 1990-1991, 1992-1993, 2006-

Dış Bağlantılar  [değiştir]Samsunspor Resmi İnternet Sitesi

www.samsunspor.biz ( Bağımsız Samsunspor Taraftar Platformu)

Samsunspor videoları

Samsunspor, Türk futbolunun en önemli markalarından birisidir ve en belirgin özelliklerinden birisi de adeta bir futbolcu fabrikası gibi işlemesidir. Gerek kendi altyapısından gerekse de genç yaşta keşfettiği yetenekli isimlerden pek çok yıldızı Türk futbol vitrinine çıkarmayı başarmıştır.

Samsunspor Forması giymiş olan bazı ünlü futbolcular;

Nuri Asan, Temel Keskindemir, Adem Kurukaya, Osman Arpacıoğlu, Hasan (Dobi) Şengün, Tanju Çolak, Orhan Kapucu, Fatih Uraz, Giorgi Iovanovsky, Mustafa Sinecek, Muzaffer Badalıoğlu, Emin Kar, Rıfat Benli, Savaş Demiral, Vladan Radaca, Dusko Milinkovic, Burhaneddin Beadini, Nasır Beadini, Mete Adanır, Tuncay Akgün, H.İbrahim Eren, Ertuğrul Sağlam, Müjdat Gürsu, Ercan Kol, Kasım Çıkla, Orhan Kaynak, Ahmet Yıldırım, İmdat Aslan, Osman Akyol, Bünyamin Kubatlı, Vural Korkmaz, İsa Turan, Bogdan Stelea, Daniel Timofte, Wilson Oruma, Uğur Dağdelen, Michael N'Gonge, Alioum Bouker, Sinan Yeşil, Celil Sağır, Serkan Aykut, İlhan Mansız, Tümer Metin, İsmet Taşdemir, Gianni Krita, Evren Nuri Turhan, Ali Akdeniz, Erman Güraçar, Şenol Yavaş, Tolga Doğantez, Alfred Phiri, Mutiu Adepoju, İbrahim İke Shorunmu, Serge Epiriuanu, Mehmet Nas, Stephan Baidoo, Osman Özköylü, Mehmet Hilmi Yılmaz, Tolga Doğantez, Cenk İşler, Oktay Derelioğlu, Ceyhun Eriş, Kais Ghodbane, Anis Ayari, Adnan Güngör

Samsunspor'un Türk futbol kültürüne katkıları sadece futbolcularla sınırlı değildir. Örneğin bir dönem D.Bükreş ile kurduğu yakın ilişkiler sonucunda Timofte, Luca, Stelea gibi ünlü Romen futbolcuların Türkiye'ye gelişlerine ön ayak olmuştur. Hasbi Menteşoğlu ve İsmail Uyanık gibi şahıslarına münhasır başkanları da olan Kırmızı-Beyazlılarda teknik direktör yelpazesi de hayli geniştir. Lefter Küçükordünaryüs, Miograd Mitroviç, Yılmaz Vural, Zeynel Soyuer, Gigi Multescu, Joseph Jarabinski, Metin Türel, Bülent Ünder, Sakıp Özberk, Erdoğan Arıca, Ertuğrul Sağlam gibi isimler de Samsunspor'da teknik direktörlük yapmışlardır.

Kazanılan bazı kupalar;

1989-90 Samsun'da TSYD Karadeniz Kupası Trabzonspor'u yenerek şampiyon

1990-91 Trabzon'da TSYD Karadeniz finalinde Trabzonspor'u yenerek şampiyon

1991-92 Samsun'da TSYD Karadeniz Kupası şampiyonluğu

1994 Balkan Kupası şampiyonluğu

1999-00 Ankara TSYD Kupası finalinde Gençlerbirliği'ni yenerek şampiyon

2004-05 Samsun'da TSYD Karadeniz Kupası finalinde A.Sebatspor'u yenerek şampiyon

2006 Antalya'da Akdeniz Kupası finalinde Ç.Rizespor'u yenerek şampiyon

Samsunspor'dan rakamlar;

Samsunspor 1966-69 yılları arasında Türkiye 2. Liginde evinde oynadığı 55 lig maçı boyunca hiç yenilmemiştir.

Samsunspor, Türkiye liglerinin 2.Ligden yükseldiği sezon en iyi dereceyi elde eden takımıdır. (1985-86 Lig 3.lüğü.)

Samsunspor, Birinci Ligde en fazla gol kralı çıkaran 3. takımlardan birisidir (Toplam 3 defa); Tanju Çolak 1985-86 ( Avrupa'da Bronz Ayakkabı ), Tanju Çolak 1986-87, Serkan Aykut 1999-00

Samsunspor bir resmi maçta Türk Milli Takımı onbirinde yer alan en fazla oyuncuyu veren Anadolu takımıdır. ( 12 kasım 1986'da 0-0 biten Türkiye-K.İrlanda maçında 4 Samsunsporlu futbolcu ilk onbirde yer almıştır.)

Samsunspor, 2006 yılı itibarıyla 29 sezon boyunca mücadele ettiği Süper Lig'de genel klasmanda 9. sırada yer almaktadır. Oynadığı 952 müsabakada 310 galibiyet, 245 beraberlik elde ederken, 397 kez de mağlup olmuş, attığı 1057 gole karşılık, kalesinde 1258 gol görmüştür.

Samsunspor'un ilk resmi golünü Yeşildirekspor'a Nihat Serçeme atarken, 1000. golünü ise İstanbulspor'a Serkan Aykut kaydetmiştir.

100'ler kulübünde yer alan Tanju Çolak, Ertuğrul Sağlam, Serkan Aykut, Cenk İşler, Oktay Derelioğlu, H.İbrahim Eren gibi isimler Samsunspor formasıyla da pek çok gol kaydetmişlerdir.

Kaynak: www.samsunspor.biz yazarlar, arşiv

Sadece Samsunspor

sağol samsuni bu siteyi biliyordum ama hiç samsunsporu aratmak aklıma gelmemişti güzel olmuş sağol :wink:

jean

bu siteyi gormustum fena yapmamislar

Lusage

Tebrikler ve Teşekkürler hocam. Eskişehirspor ile beraber en detaylı bölüme sahibiz. Aslında biraz daha detaylandırılabilir. Ama o da ileride olur. Tekrar Tekrar teşekkürler.

mehmet yılmaz

rica ederim.
şu sıralar Samsunspor arşivi üzerinde çalışıyorum, epey bir zaaf var bu konuda.
bazı ilginç bilgilere de rastlıyorum tabii.

örneğin Samsunspor 1976-77 sezonunda Türkiye Birnici Liginde evinde oynadığı 15 müsabakada yalnızca 2 gol yemiş. Bu bir rekor mudur bilmiyorum ama bir sezonda evinde yalnızca 2 gol yiyen bir başka takım duymadım ben.

Topladığımız bilgileri vikipediaya eklemeye devam edeceğim.

Bu arada elinde Samsunspor'un bugüne kadar oynadığı bütün maç skorları olanlar varsa, benimle irtibata geçerlerse sevinirim.

mehmet yılmaz

Samsunspor, 1985-88 yılları arasında F.Bahçe, Beşiktaş ve Trabzonspor'a karşı çarpıcı sonuçlar almıştır. Buna göre F.Bahçe ile oynadığı 9 resmi maçta yalnızca 1 yenilgiye uğrarken ilk 6 maçtan 5'ini kazanmış ve kalesinde gol bile görmemiştir. Toplamda 14 gol atıp, 4 gol yemiştir.( 4-0, 1-0, 1-0, 0-0, 4-0, 1-0, 1-3, 2-1, 0-0 ) Aynı süreçte Beşiktaş ile oynadığı 7 maçı da kaybetmemiş, ( 1-0, 1-1, 2-2, 2-2, 0-0, 0-0, 0-0 ) Trabzonspor'a ise yalnızca bir kez mağlup olmuştur. ( 1-1, 1-1, 3-1, 0-1, 1-0, 1-1, 0-0 ) Bu dönem Samsunspor'un ligde iki kere 3., bir kere de 4. olduğu altın sezonudur. 1989'daki feci trafik kazası ise bu altın dönemi sona erdirmiştir.

bu arada admin arkadaşlara rica ediyorum, düzeltme bölümümü göremediğim için yeni postlar armak zorunda kalıyorum. İlgilenir ve düzeltirlerse sevinirim.

Cagdas Ünver

Almancasinida ben düzenledim.

Alemci İsmail

Artık geçmişle avunmak daha hoş geliyor insana,yeniden umutlarla inşallah yeniden dirileceğiz.

celebi

Çaðrý55

en son halini ben yaptım düzenledim orda olan bilgilerle nasıl görünüyo şimdi varmı bi eksiği

mehmet yılmaz

Alıntı yapılan: Musti - 13 Şubat 2014, 04:03:18
Vikipedi'de binlerce madde arasından sadece 168 madde seçkin madde seçilmiş, bunlardan biri de Samsunspor maddesi.
Kim hazırlayıp emek veriyorsa Allah razı olsun.

Bir de forumda "Vikipedi'de Samsunspor" başlığı neden kilitli ki?
http://www.samsunspor.biz/forum/index.php?topic=2893.msg45520#msg45520

Yıllar önce ben epey bir şeyler eklemiştim ama sonrasında kim ilgileniyor bilmiyorum. Eline sağlık ilgilenen kişinin.
Bir de eli değmişken şu ifadeyi düzeltse,
Zaman yazarı Mehmet Yılmaz'ın İletişim Yayınları'ndan 2009 yılında çıkan Samsunspor: Kırmızı Beyaz Siyah isimli kitabı 20 Ocak Faciası'nı anlatmaktadır...
Sanki kitap sadece 20 Ocak'ı anlatıyormuş gibi bir anlam çıkıyor. Halbuki kitap Samsunspor'un hikayesini anlatıyor.

Jnr.Serkan

Abim sitede yönetici.İletirim abi  : )