Teknik Direktör - Hüseyin Kalpar

Başlatan Sioux, 28 Ekim 2009, 16:59:38

« önceki - sonraki »

ibo055

Samsunspor'u süper Lig'e taşıyan teknik adam Kalpar Çaykur Rizespor ile anlaştı.
Fanatik Gazetesi ödül töreni için İstanbul'da bulunan Teknik Direktör Hüseyin Kalpar, köşe yazarımız Aydın Doğdu'ya Çaykur Rizespor ile anlaştığını açıkladı.

Samsunspor'u Süper Lige taşıdıktan sonra yönetim değişikliği gündeme gelince yolu takım ile ayrılan Teknik direktör Hüseyin Kalpar'la Çaykur Rizespor yönetim kurulu ön görüşme yaptığı ve prensip anlaşmasına vardı. İstanbul'da imzalar atıldı. İmzalanan sözleşmeye göre transferde tüm yetkiler Hüseyin Kalpar'a verildi.

Kalpar köşe yazarımız Aydın Doğdu'ya; " Profosyonelliğin gereği olarak önümüze ve kendi yolumuza bakmamız gerekiyordu, öyle yapıyoruz." dedi. Kalpar, Samsun'da çalıştığı süre içinde desteğini esirgemeyen herkese ve taraftara teşşekkür ederek, Samsunspor'a süperlig'de başarılar diledi.
http://www.haberexen.com/news_detail.php?id=31203

mehmet yılmaz

Emekleri için teşekkür edelim
Eksikleri içinse sitemlerimizi gönderelim
Öyle ya da böyle bizi Süper Lig'e taşıdı
Başlığı kilitliyoruz...

Musti

Çalıştırdığı her takıma kendi oyun anlayışını benimseten, 'ben' değil, 'biz' anlayışını öne çıkararak ekip ruhunun önemine işaret eden, geçen yıl Samsunspor'u yıllardır özlemini çektiği Süper Lig'e kısıtlı bütçe ile çıkaran, bu sezon aynı başarıyı Ç.Rizespor takımıyla yaşamak isteyen yılların deneyimli hocası Hüseyin Kalpar'la dünden bugüne bilinmeyenleri konuştuk. Tecrübeli teknik adamı siz okurlarımızla buluşturduk.

Bir çok teknik direktöre göre mütevazi kişiliği ile öne çıkan Kalpar, sorularımızı açık yüreklilikle cevapladı.

Röportaj: Deniz Varlı-Selim Denizalp / AjansRize.Net-TAKA

Dört çocuklu bir ailenin çocuğu olarak 25 Şubat 1955 tarihinde Antep'te dünyaya gelen Hüseyin Kalpar, uzun yıllar G.Antepspor forması giyen abisi Mustafa gibi futbolu seçti.

...

Gelelim geçen yıl Samsunspor'la yaşadığınız başarıya...

Samsunspora geldiğimde alttan ikinciydi. Samsun'da göreve geldiğimde kümeye düşmeyeceğine önce kendimiz inanmıştık, daha sonra taraftar bize güvendi, destek oldu ve kümede kalmayı haftalar önce garantilediğimiz gibi, play-off'u kılpayı kaçırmıştık.

Geçen yıl ise lige çok iyi başlayamamıştık ama Samsunspor yönetimi bana inandı, sabır gösterdi, isteklerimi geri çevirmedi ve sezon içinde çok sıkıntılı günler yaşamış olmamıza rağmen, bu güven ve sabır sayesinde Süper Lig'e çıkmayı başardık. Hatta ligin ilk yarısında İstanbul'da oynadığımız ve 1-0 kaybettiğimiz Güngören maçı sonrası canlı yayında, 'Biraz sabırlı olursak başarılı olacağız' diyerek, taraftardan sabırlı olmalarını istedim. Bana şehirde pek inanmadılar. Ben ısrarla taraftardan, sabırlı olmalarını, takımın yanında olmalarını ve desteklerini sürdürmelerini istemiştim. Sonraki hafta sahamızda G.Antep Bld. İle oynadık; o maçı çok iyi oynayarak 4-0 gibi net bir skorla kazandık. İlk yarının son haftasında ise Rize maçına geldik. O maçta Rizespor takımı da iyiydi ama maçın sonunda gülen taraf biz olduk. İlk yarının sonunda aldığımız peşpeşe bu iki galibiyetle, ligin ikinci yarısına moralli başladık.

Devre arası bazı oyuncularla yollar ayrıldı. O süreçte neler yaşandı?

Ben başkanımdan bazı isteklerde bulundum. Hiçbirini geri çevirmedi. Yönetimle beraber uyum içinde verdiğimiz kararlar doğru olduğu için, sezon sonu şampiyon olduk. O süreçte, her hafta belli bir topluluk aleyhime müthiş bir çalışma gösterdi. Zaman zaman bazı yöneticilerinde bunlara katıldıklarını gördük. Önceden bana karşı olan bu yöneticiler de yanlışı fark edince özür dilediler.
Bir insan inandığı yolda devam etmeli. Müthiş bir sabır göstererek yoluma devam ettim ve başarıyı yakaladık. Kazanan Samsun şehri ve onun takımı oldu.

Sorunlu futbolcularla çalışmak nasıl?

Sorunlu futbolcu, futbolcuya göre düzen getiriyor. Bu da başarıyı engelliyor. Yönetim, 'oyuncuyla şu kadar paraya anlaştım. Bunun karşılığında oyuncu buraya ne veriyor' diye düşünülmeli. Futbolcu da aynı şekilde aldığının karşılığını verip vermediğini sorgulamalı. Ben hoca olarak böyle düşünmeliyim.

Ben çok büyük para alsam da başarılı olamadığımda o parayı istemiyorum. Futbolcu da böyle düşünmeli. Başarılı olmayı hedeflemeli. Hocanın kural ve prensipleri vardır. Kulübün başarısı için bu kurallara uyulması gerekir. Dinlenmen, gezmen, gıdan önemli, sosyal ilişkilerin önemli. Bunlar düzgün olsun diyoruz. Bunu istiyoruz. Bir futbolcu çıkıp kulübü ve arkadaşlarını rencide edici bir davranış içine girerse buna müsaade edilemez.

Süper Lige çıkardığınız Samsunspor'dan neden ayrıldınız?

Sonraki yıl aynı yönetim değişti. Değişen yönetim ister istemez kendi tasarrufunu kullandı. Bize hiçbir yaklaşımı olmadı. Benimle çalışmak istemeyebilirler. Bunu anlarım. Teşekkür edilir, 'Sağolasın' denir, bir yemek yenir ve ayrılırsın. Ama biz bunları yaşayamadık. Eski yöneticilerle bu diyalogları yaşadık ama yeni yönetim bana hiçbir şekilde yaklaşım göstermedi. Bunu sadece centilmenlik adına beklerdim doğrusu.

Ve Rizespor'a gelişiniz...

Sezon sonu bir çok teklif almıştım ama Rize'yi tercih ettim. Çünkü, daha ilk sohbet toplantımızda düzeyli, mantıklı, kurumsal bir yönetim anlayışıyla karşılaştım. Ve Rizespor olursa iyi olur diye düşündüm. Yönetimle olayı masaya yatırarak tatlı, güler yüzlü bir şekilde anlaştık. Buraya geldiğim için çok mutluyum. Böyle bir başkan ve yönetimle çalışmak çok güzel. Sadece başkan olarak değil, insan olarak Metin Beyi tanımakla çok şey kazandığımı düşünüyorum. Ben de başarılı olarak görevimi yapmaya çalışıyorum.

İyi ki burayı tercih etmişim. Gün geçtikçe Sayın Metin Kalkavan'ı ve yönetim kurulunu daha iyi tanıdıkça, kararımın çok doğru olduğunu düşünüyorum. Ben burada olsam da olmasam da Metin başkanı ve yönetimi her zaman saygıyla anacağım.

Transferler tamamıyla sizin isteğinizle mi yapıldı?

Ben değil, biz yaptık diyorum. Burada başkan ve yönetim kurulu vardır, teknik ekip vardır, transfer komitesi vardır. Rizespor'un menfaati doğrultusunda transferleri beraber yaptık. Paylaşımcı olmak kadar güzel bir şey yok. Birinin göremediğini başkası görebilir, duyabilir, bilebilir...

İç transfer yönetime aitti. İç transferle ilgili benim fikir yürütmem yanlış olabilirdi. Çünkü, oyuncuları tanımıyordum, tanımadığım oyuncular için de fikir yürütmem doğru olmazdı. Onun için burada iç transferde yönetimin kararını uyguladık. Burada kalmasını uygun görmediği oyuncular gönderildi. Diğerleriyle devam kararı alındı.

Dış transferde özellikle yaş ortalamasının düşmesini istedik. Yaptığımız transferlerle geçen yıl 29 olan yaş ortalamasını 23,5'a çektik.

Çok sayıda futbolcu buraya gelmek istiyor. Bu önemli bir olay. Siz tercih ediliyorsunuz; futbolcular haber gönderip Rizespor'da oynamak istediklerini söylüyorlar. Futbolcular ve takımlar arasında çok büyük klas farkı yok. Bu nedenle burada olmak isteyenle çalışmak en doğrusu. Çok iyi bir futbolcu burada oynamak istemiyorsa o doğru transfer olmaz.

Yabancı oyuncuları görerek ve deneyerek aldık. Bikoko'yu herkes tanıyor, onu geçen yıl Samsuna da almak istemiştim, olmamıştı. Jallow'u bizzat görerek aldık. Bolu kampına davet ettik, kararımızı onu bizzat izleyerek verdik. Zeqiri'yi geçen yıl devre arasındaki Antalya'da kampında Samsunspor-Flamurtari maçında beğenmiştim. Onu da Samsunspor'a istemiştim ama bonservis sorunu nedeniyle alamamıştık. Şu ana kadar görmediğim, bilmediğim hiçbir oyuncu için fikir beyan etmedim; etmem de...

Ç.Rizespor şu an ligin zirvesinde... Sezon başından bugüne kadar nasıl bir süreç yaşadınız?

Sezon öncesi değişik heyecanlar yaşadık. Lig uzun süre ertelendi. Lig başlayınca haftalık düşünceler ön plana çıkıyor. Yarışa başlamak önemli ama yarışı iyi yerde bitirmek çok daha önemli...
Profesyonel ve ahlaki olarak çok iyi bir takıma sahibiz. Ekip ruhunu sahaya yansıttığımız için 28 puanı toplayıp zirveye yerleştik. Aynı istek, arzu, mücadele gücü ve takımdaşlığı ön plana çıkarmayı sürdürürsek başarılı oluruz.

Biz işimizi en iyi şekilde yapmakla mükellefiz. Biz oyuncularımızla beraber bunu yapmaya çalışıyoruz. Rizespor iyi olsun diye, yönetimimize, kulübümüze zarar vermeyecek şekilde işimizi en iyi şekilde yapmaya çalışıyoruz. Benim, yardımcılarımın ve futbolcularımın tek düşüncesi budur.

Ligin sonunda Ç.Rizespor özlediği Süper Lig'e çıkacak mı?

Sezon sonunu bugünden konuşmak için henüz erken. Köprünün altından daha çok sular akacak ama şuna çok inanıyorum; 'bu takım başaracaktır.' Başarı nedir; sezon sonu Süper Lige çıkmak. Prensiplerden, iş disiplininden ödün vermeden, herkes üzerine düşen görevi yerine getirerek başarıya ulaşacağımıza canı gönülden inanıyorum. Şu ana kadar maddi manevi hiçbir sıkıntı yaşamadık. Bunun için yönetime özellikle teşekkür ediyorum.

"Formayı hak eden giyer"

Hocam, formayı siz mi veriyorsunuz, yoksa futbolcular mı alıyor? Bu sezon bir çok genç futbolcuya şans veriyorsunuz...

"Ben, hiç sevmediğim bir oyuncu da olsa, oynaması gerekiyorsa oynatırım. Kişisel düşünmem, kindar değilim. İş ayrı özel hayat ayrıdır. Biz burada kocaman bir şehri ve kurumu temsil ediyoruz. Kişisel duyguları işe karıştıramayız. Rizespor'da kimsenin forması garanti değil. İlk önce antrenmanlardaki performans ve sonra hocanın o maça göre yaptığı değerlendirme formayı belirliyor. Genç ya da tecrübeli oyuncu fark etmez. Oyuncu kendi şansını kendi yaratmalı, o şansı yarattığı zaman şansını kullan diyecek birisi lazım. O şansı yaratmadığı sürece futbolcuya siz şans veremezsiniz. Ben hata yapsam, antrenmanlarda kendine şans yaratan futbolcuya forma vermesem bile bir hafta iki hafta sonra o formayı giyer. Genç oyuncular, çalışarak ve hak ederek formayı giyiyorlar.

Futbolculuk mu zor, hocalık mı?

Futbolculuk daha kolay, oynayıp bitiriyorsun ama hoca olarak sorumluluklar daha fazla. Futbolculukta sadece kendinden sorumlusun, hoca olarak herkesten sorumlusun. Benim futbolculuktaki yapım dayanıklı ve mücadeleci olduğu için oyuncularımdan bu özellikleri istiyorum. Ben çalışmayı seven oyuncuları daha çok tercih ediyorum.

Yabancı teknik direktörleri nasıl değerlendiriyorsunuz?

Türk mantalitesi Avrupalılardan çok farklı. Birkaçı dışında yabancı hocalar Türk futboluna katkı sağlamadı. Buradaki yapı farklı, futbolcunun her şeyiyle ilgileneceksiniz. Bizde duygusallık ön plandadır. Bu duyguları iyi bilen hocalar daha faydalı oluyor.

Türk antrenörlerine, Türk teknik adamlara bakış, olumlu ve mantıklı olmalıdır. Genellikle futbolu yönetenler bu işin içinde değiller; günlük düşünüyorlar. Plan program dahilinde takımlarının başarılı olması için uzun vadede düşünmeliler. Türk antrenörlere güvensinler.

Maça çıkmadan önce soyunma odasında son sözünüz nedir?

Maça çıkmadan önce futbolcularla hep beraber söz veririz. Bu maçı kazanabilmek için her şeyimizi ortaya koymak adına söz veririz.

Unutamadığınız maçlar...

Teknik direktörlük yaşamımda; Y.Yozgatspor'dayken İzmirspor'la deplasmanda oynadığımız ve 4-3 kazanarak şampiyon olduğumuz maçı unutamam. G.Antep'i çalıştırdığım dönemde ise Beşiktaş'ı 2-0 yendiğimiz maç unutulmazdı. Çok kritik bir durumdaydık ve bizim çok önemli bir galibiyetti.
Çalıştırdığınız takımlarla Rizespor arasında oynanan maçlardan unutamadığınız karşılaşma var mı?
2001-2002 sezonunda Diyarbakırspor kötü durumdaydı. Ligin son 5 haftasında göreve gelmiştim. 5 maçın 4'ünü kazanmıştık. Tek yenilgimiz Rize'ye karşıydı. Rize'deki o maçta 1-0 kaybederken, Koray'ın topsuz alanda bir oyuncumuza attığı yumruk haftalar boyunca spor kamuoyunda konuşulmuştu.

"Antep'teki mutlu ortamı yıllar sonra Rize'de buldum"

Çalıştığım yerlerde hep mutlu olmayı tercih ettim. İlk teknik direktörlüğüm Antep olduğu için oradaki günler benim için önemlidir. Süper ligde bir takımının teknik direktörüsün; o zamanlarda çok mutluydum. O yıl tüm büyük takımları yendik. Çok iyi oynayarak, çok gol atıp başarılı olduk.
Yozgat'ı da unutamam; orada da çok güzel yıllar geçirdim. Futbolcularımızla beraber aile ortamı gibiydi.

Şimdi aynı mutluluğu Rize'de yaşıyorum. Böyle bir başkan ve yönetimle çalışmak ayrı bir mutluluk ve kıvanç veriyor.

Yıllar önce Yozgat'ta Ayev ve Preko; Samsun'da geçen yıl Agbetu ve Zenke; bu yıl da Rize'de Jallow-Bikoko... Her takımda ileride iyi bir ikili oluşturuyorsunuz. Bunun sırrı nedir?

Bizzat takip ettiğim oyuncuları izleyerek ve deneyerek alıyorum. G.Antep'te iken Johnson'ı ve onun gibi onlarcasını Afrika kupalarında izleyip almıştım.

Hocam, hedefe doğru ilerlerken Rize'de bir sıkıntı yaşıyor musunuz?

Şu anda hiçbir sıkıntı yaşamıyorum. Daha iyi olması için çalışıyoruz. Sezon başında koyduğumuz plan gibi devre arasında da planlarımız var. Süper lig için ne gerekiyorsa yönetimimizle beraber onu yapacağız. Kimse bundan kuşku duymasın.

KISA SORU-KISA CEVAP

G.Antep: Şehir aşkı, memleket aşkı, aile aşkı
Celal Doğan: Abim ve başkanım
Sakıp Özberk: Benim bu işe başlamamdaki özel insan
Samsunspor: Benim için manevi değerleri yüksek olan bir yer.
Rize: Özel bir yer. Türkiye'nin özel bir şehri.
Brezilya: Futbol
Para: Sağlık ve eğitim
Metin Kalkavan: Tanıdığım ve tanıyacağım en önemli insanlardan biri; Başkanım.

Röportajın tamamı linkte
http://www.ajansrize.net/huseyin-kalpar-%E2%80%9Cben-degil-biz%E2%80%9D.html

Theofanis Gekas

valla çok kızdık sövdük ama bugün takımın başında sen olsan bu kadar dipte olacağımızı sanmıyorum,şu lafın kesinlikle doğrudur 'formayı hak edene veriyorum ' bugün bunu çok arıyoruz

ibrakadabra55

fanatik samsunsporlu

hüseyin hocanın bedduası tutuyor herhalde bize.gelen gideni aratır oldu.

celebi

lucarelli

Hiç aramıyorum. Verilen en doğru karar Kalparın gitmesi.

mehmet yılmaz

Bugünkü 5-3'lük Elazığ mağlubiyeti sonrası Kalpar istifa etmiş.
Skoru duyunca tahmin etmiştim, çünkü 7-8 haftadır maç kazanamıyordu Ç. Rize.

cembaba

Rize'den istifa etmiş. Taraftar çıkardı demek zoruna gitmişti. Petkoviç'e nazaran aramıştım kendisini ama Mesut Hoca ile kıyaslamam bile.

KotuCocuk55

Bank asyada kalpara hayir demem dogrusu.. erkut tutu-kalpar ikilisi bir daha gösterebilirmi ayni basariyi bilinmez ama sansasyonel gecen iki yilin sessiz kahramanlarini daha cok dinlemek daha yakindan tanimak isterim aslinda!

bank asyayi cok iyi bilen kalpar artik samsunsporu da cok daha iyi biliyor, hatirlayin taraftar iliskileri,söylemleri,yönetici aciklamalari ne kadar degismisti geldigi ilk güne göre, bir de yanina agbetu, tadindan yenmez valla! Tabi bir cok elestiri getirebiliriz kendisine farkli konularda ama öyle yada böyle ortada bir basari vardi.Geldi ve dogru adimlarla 1 bucuk senede takimi süper lige tasidi.evet sampiyonlugu kacirmasi affedilir gibi degil ama belki bu sefer sampiyonlukla gönülleri feth edebilir...

cembaba

23 Nisan 2012, 14:00:04 #941 Son düzenlenme: 23 Nisan 2012, 15:52:04 CemBaba
Yapmayın dedeler ne Kalpar'ı? Rize maçında son dakika da şampiyonluğumuz gitti.

Lusage

Son 2 maçta 1 puan alamayan kendisini nimetten görüp 4-0'lık Antep maçı sonrası rest çeken Sir Üseyin Bizden uzak olsun..

Musti

Kalpar ile ilgii yorum yapmıyorum yanlış anlaşılmasın.
Son iki maçımızı onun yüzünden değil Galip Öztürk yüzünden kaybettik.

babasamsunlu

Alıntı yapılan: Musti - 23 Nisan 2012, 19:52:08
Kalpar ile ilgii yorum yapmıyorum yanlış anlaşılmasın.
Son iki maçımızı onun yüzünden değil Galip Öztürk yüzünden kaybettik.

antep maçı içerdeki 4-0 lık maçın diyetiydi..
son maç için ise söylediğine katılırım.. ;)