Wilson Oruma (Samsunspor 1998-99)

Başlatan timofte, 24 Temmuz 2005, 18:10:16

« önceki - sonraki »

timofte

Samsunsporumuza gelen kaliteli oyunculardan biriydi.
Bugün internette biraz kaldım, Oruma'nın kariyeri ile ilgili bilgiler ve resimlere ulaştım. Oruma giderken "Ne Samsun'u ne de Samsunspor Taraftarını unutmayacağım" demişti. O gazete küpürünü hala saklıyorum. Umarım bizi unutmamıştır.
Timofte topicinde adı geçmişti. O yüzden ona da bir başlık açayım dedim.

Alıntı

Position
Midfielder (C)  
Birthdate
1976/12/30
Birthplace
Warri, Nigeria
Height, weight
176 cm, 71 kg
Nickname
"Headmaster Jr."

1998-99: Was loaned out from Lens to Samsunspor in Turkey, and was their second highest league scorer with four goals, among them a penalty kick against in the 1-1 draw against Fenerbahce in February.

Season Club Ctry GP G
1993 Bendel Insurance NIG I ? ?
1994 Bendel Insurance NIG I ? ?
1994-95 Lens FRA I 21 2
1995-96 Lens FRA I 14 0
1996-97 Nancy FRA I 22 2
1997-98 Lens FRA I 7 0
1998-99 Samsunspor TUR I 21 4
1999-00 Nimes FRA II 25 2
2000-01 Servette SWI I 19 7
2001-02 Servette SWI I 31 5
2002-03 Sochaux FRA I 28 3
2003-04 Sochaux FRA I 24 1
2004-05 Sochaux FRA I 25 2
2005-06 Oly. Marseille FRA I

Sochaux formasıyla..

yirmiuc

Dün Ntv de bir programda Marsilya ele alınıyordu.
Marsilyaya transfer olmuş bu yıl.
Orada ropörtajı vardı. Saçlarını uzatmış :)

Çok kaliteli bir oyuncuydu. bize geldiğinde milli takımda da oynuyordu.(Şuan bilmiyorum oynuyormu)

[[Aslında elimizdeki yabancılarla ve diğer eski oyuncularımzla ilgili başlıklar açsak da iyi olur.]]

timofte

Alıntı yapılan: "yirmiuc"
[[Aslında elimizdeki yabancılarla ve diğer eski oyuncularımzla ilgili başlıklar açsak da iyi olur.]]

sevgili yirmi üç,

bu mesajını görmeden önce bir başlık da stelea için açmıştım..
ama haklısın şu an oynayanları da tanımak için başlıklar açmak gerek.
bu konuda sizlerin de yardımını bekliyorum  8)

yirmiuc

Peki, Elimden geldiğince yardım etmeye çalışacağım. önce bilgi toplamalıyım tabi.
Bu başlıklarla forum daha da renklenecektir.

Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.

jean

2 yıl once sochaux dayken fransa lig kupasını aldılar gecen sene marsiılya alacaktı ama olmadı ıs bu seneye kaldı

ngonge

gerçekten çok teknik,futbol zekası yüksek bir oyuncuydu.şu anda marsilyada oynaması da zaten bunu gösteriyor.
hiç unutmam bir maçta fual yapılmıştı buna,hiç bekletmeden topu alıp orta yapmıstı serkan da gelişine çakmıştı golü.

timofte

Wilson Oruma Samsunspor formasıyla - 1999

ngonge

marsilya ile bu sezon golleri sıralıyor oruma.lazio ya 2 gol attı intertoto finalinde.

tuzlalı

Cnn Türkte fransa liginin ele alındığı bir programda Marsilya kulübünün transfer konusunda F.Ribery den daha çok Wilson Oruma ile bomba patlattığının altı çiziliyordu. Bu oyuncunun Samsunsporda da kısa ama iz bırakan bir dönem geçirdiği gibi konular konuşulmuştu. Çok önemli bir futbolcuydu. Demekki istenilirse iyi transferler yapılabiliyor. 1. sınıf kalitede teknik ve güçlü bir oyuncu. Keşke artık yavaş yavaş yaşlanıyorken tekrar Samsuna getirilebilse.

55samsunlu55

Oruma gerçekten kalitesini belli etmişti. Marsilya gibi bir takımda onu görünce üzüldüm. keşke bu futbolculardan sonuna kadar istifade edecek maddi gücümüz olsa. parayı veremiyoruz ve kuş gibi uçup gidiyorlar. (kirita, baidoo gibi)

timofte

Oruma deyince aklıma 1998-99 sezonunda deplasmanda kazandığımız Sakarya maçı geliyor. O zamanlar İstanbul'da öğrenciydim ve Samsunspor'un İstanbul'daki maçları bana ilaç gibi gelirdi takımımla hasretimi dindirirdim. Çevre illerdeki maçlara da gidiyordum. Sezonun ilk yarısında Adapazarında oynanan maç için sabah erken saatlerde İstanbuldan yola çıkmıştım. Stada geldiğimde Samsun'dan ve çevre illerden gelenlerle birlikte çok sayıda Samsunsporluyu, kırmızı beyazlı renkleri görmenin mutluluğunu ancak yaşayan bilir.

Maçı sağ taraftan gelen bir ortaya Oruma'nın yaptığı kafa vuruşundan bulduğumuz golle 1-0 kazanmıştık. Gol, uzaktaki kaleye atılmış olmasına rağmen, Oruma ta oradan yanımıza kadar gelip sevincini bizimle paylaşmıştı.

O zamanlar deplasmana giden taraftar sayısı, Samsunspor'un gittiği şehirlerde Samsunlular tarafından sahiplenişi unutulmaz. Ve bizim bu tavizsiz Samsunsporluluğumuz işte buralardan gelir. İşte bu yüzden bazı kolaycı hemşehrilerimizin böyle bir maziyi yeniden canlandırma çabamıza omuz vermek yerine, mutluluğu İstanbul'da aramaları, onların başarılarına yamanmaya çalışmaları kanımıza dokunur..

tankut

Yağmurlu bir gündü. bende o maçta idim. Sakaryanın hocası şenol güneşti ve o maçtan sonra istifa etmişti. Maçta Tuzladan ve Bursadan gelen taraftarlar kale arkasını doldurmuştu.

yaman55

timofteden sonra gelen en iyi ofansif ortasaha

veis

evet samsunsporda oynayan ender degerli yabancılardandı ama elimizde tutamamanın sıkıntılarını yaşadık ben ortasahada oruma timofte ve kirita yı seyretmeye bayılırdım.gerçi krita halen türkiyede amam bizdeki kadar popüler degil.

berusa55

Ah be Teoman'ım actığın baslıklara hala yorumlar yapmak ne acı :'(

Oruma Samsunspor'umuza timofte ile beraber gelmiş en iyi yabancıdır. Ama cok kısa izleyebildik ne yazık ki...