Annelerimizin günü kutlu olsun

Başlatan hala kızı, 11 Mayıs 2008, 14:07:57

« önceki - sonraki »

hala kızı

Türkler Anneler Günü'nü, 1955 yılından bu yana kutluyor. Bu özel günün yurtdışında resmi olarak kutlanması ise yıllar önce Amerika'nın Philadelphia Eyaleti'nde yaşayan Anna Jarvis adlı küçük bir kızın hikayesiyle başlıyor. Henüz 9 yaşında olan Anna, 9 Mayıs 1907'de çok sevdiği annesini kaybeder. Üzüntüsü aylarca süren küçük kızın hayatta kimsesi kalmamıştır. Yalnızlığa bir türlü alışamaz ve yaşama küser. Ama aradan geçen süre içinde ölüm kavramını biraz da olsa kabullenir. Annesini gözyaşları ile değil, sevgiyle anmaya başlar. Hemen her gün mezarına çiçekler götürdüğü annesinin ölüm yıldönümünde evinegelen arkadaşlarına şunları söyler: "Geçen bir yıl içinde çektiğim acılar bana çok önemli bir şey öğretti. Dünyada anne sevgisinin yerini dolduracak hiçbir sevgi yoktur. Yılın bir gününü annelere ayıralım. O günü annelerimizle ilgili anılarla dolduralım. Böylece annelerimize olan sevgi borcumuzu ödeyelim."

Arkadaşları da Anna'nın bu önerisini çok beğenir. Hep birlikte kentin belediye başkanına giderler ve bu öneriyi kabul ettirirler. Anna Jarvis ve arkadaşlarının çalışmaları kısa sürede sonuç verir. Amerika Birleşik Devletleri Kongresi, mayıs ayının ikinci pazar gününün Anneler Günü olarak kutlanmasını kararlaştırır. Anneler Günü ilk kez 1908 yılında kutlandı. 1911 yılına gelindiğinde hemen hemen her ülkede kutlanmaya başlanmıştı. 1914 yılında ABD Başkanı Wilson tarafından resmi bir açıklamayla mayıs ayının ikinci pazarı Anneler Günü olarak duyuruldu.

Baharla özdeşleşmiş

Aslında annelerle ilgili kutlamalar, alışılmış Anneler Günü anlamında olmasa da Sümerlere dek dayandırılabiliyor. Anaerkil düzenin hüküm sürdüğü tarihin ilkçağlarından bu yana birçok yerel ve dönemsel isimlerle annelik, doğurganlık niteliğiyle ön plana çıkmış; doğanın uyandığı, yeniden doğduğu bahar mevsimi ile özdeşleşmiş. 1600'lü yıllarda ise İngilizler arasında 'mothering sunday" adıyla kutlamalar yapılırmış. İçinde bulundukları dönemde zor koşullar altında yaşayan ve çoğu zaman çalıştıkları yerlerde barınan İngilizler bu özel günde izinli sayılır ve tüm günlerini evlerinde anneleri ile geçirirmiş. Yani bugün milyonlarca kişi tarafından kutlanan bu özel günün aslında yüzlerce yıl önceki toplumlar tarafından başlatıldığı da söylenebilir.

(SABAH)

körfez55

öncelikle şirin anamın sonra bütün annelerin anneler gününü kutluyorum...kalbimizdesin şirin anam :(

16 SS 1965

tüm annelerin ve anne adaylarının anneler gününü kutluyorum

Çaðrý55

Tüm annelerimizin annler günü kutlu olsun birde sadece böyle hatırlamak yerine annelerimize sövmektende vazgeçsek artık.

US

Annelerimiz anneler günü kutluu olsunn

Sempatik Bengülü

Tüm Annelerimizin anneler günü kutlu olsun.Anneciğim iyiki varsın ve iyiki benim annemsin seni çok ama çok seviyorum.

aynur55

bütün annelerimizin anneler günü kutlu olsun

ozkan17

Alıntı yapılan: sempatik bengülü - 11 Mayıs 2008, 18:13:16
Tüm Annelerimizin anneler günü kutlu olsun.Anneciğim iyiki varsın ve iyiki benim annemsin seni çok ama çok seviyorum.
aynı dıleklere katılıoz daa durda duygu seli yasanmıs burda yaww ;D

yaman55