Nuri Asan

Başlatan mehmet yılmaz, 18 Mayıs 2008, 15:17:50

« önceki - sonraki »

mehmet yılmaz

18 Mayıs 2008, 15:17:50 Son düzenlenme: 27 Temmuz 2011, 08:35:27 samsuni

Nuri Asan ( 1940-1989 )
samsunspor'un 20 ocak 1989 trafik kazasında kaybettiği teknik direktörü ve eski futbolcusudur. galatasaray, ankaragücü ve samsunspor formaları giymiş; g.saray ile lig şampiyonluğu yaşamış değerli bir futbol adamı, tarifsiz bir samsunsporludur. aşağıda samsunspor'un kaptanı olarak bir fenerbahçe maçına çıkmaktadır.

AlıntıNuri ASAN ve Metin OKTAY

Bizde adettendir, kişiler hep önemli günde yâd edilir ve ondan sonra da unutulur; ta ki diğer önemli güne kadar. Dolayısıyla merhum Nuri Asan'dan bahseden bir yazının çıkması için hep 20 Ocak tarihi beklenir. Gelgelelim Nuri Asan, yalnızca bir güne sığdırılabilecek bir isim değildir. Çünkü Nuri Asan, Samsunspor'u en çok seven adamlardan birisidir! Üstelik tarifsiz, karşılıksız ve canını feda edecek kadar...
Hayatımın hiçbir döneminde Galatasaray'a karşı bir yakınlık hissetmedim. ( Avrupa Kupası maçlarının bir bölümü hariç.) Buna rağmen Metin Oktay ismine karşı hep tuhaf bir saygı duydum. Metin Oktay'ı seyretmiş miydim; hayır... Zaten biz, futbolu bilmeye yeni yeni başlarken, Metin Oktay 1991'de bir trafik kazasında hayatını kaybetmişti. 1936'da, yani Nuri Asan'dan birkaç yıl önce doğmuş olan Metin Oktay, Nuri Asan'dan iki yıl sonra dar-ı dünyaya veda etmişti. Bana Metin Oktay'ı sevdiren esas unsurun onun takımına gönülden bağlı olması, onun uğruna servetleri reddetmesi olduğunu daha sonra idrak edebildim. Onu büyük yapan sadece golcülüğü sadece futbolculuğu değildi; sembol isim olmasıydı.
Peki, Metin Oktay ile Nuri Asan hiç karşı karşıya gelmiş midir dersiniz? Cevap, evet... Üstelik bırakın karşı karşıya gelmeyi uzun yıllar aynı takımda top oynamışlardır. Metin Oktay'ın kendi kaleminden yine kendisini anlattığı satırlarda dikkatli gözlerden kaçmayan bir bölüm var. 1959 yılındaki ilk Türkiye Ligi şampiyonunu belirleyecek olan F.Bahçe-G.Saray serisinin ilk maçını anlatıyor. Hani şu, fileleri delen şutuyla G.Saray'ın 1-0 kazandığı ama rövanş sonunda F.Bahçe'nin şampiyon olduğu seri...
İşte o yazıda diyor ki Metin Oktay; "Nuri bir pas atmıştı, sola doğru kaçtım. Osman hızla üzerime geldi..." İşte o tarihi golün pasını veren Nuri, bizim rahmetli Nuri Asan'ımız. Bakınız tarih 10 Haziran 1959. Amatör bir takım olan Samsun 19 Mayıs Spor'dan Galatasaray'a transfer olmuş genç bir orta saha oyuncusu idi Nuri. İlk Türkiye Liginde bir Samsun takımı yoktu ama yüreği Samsun aşkıyla dolu çok iyi bir futbolcu vardı. Ertesi sezon da G.Saray formasını giyen Nuri Asan, takımın banko futbolcularından birisiydi. Genç Milli Takımın ardından Ordu Milli Takım'da da forma giymişti. 1961-62 sezonunu askerlik sebebiyle Ankaragücü'nde geçirmiş; 62-63'te ise Galatasaray'a geri dönmüş ve Türkiye Lig şampiyonu olan takımda Turgay, Ergün, Kadri, Metin, Uğur gibi futbolcularla birlikte mücadele etmişti. 1963-64'te yine G.Saray'ın değişmez isimlerinden birisidir. Ertesi yıl ise Ankaragücü'nün yolunu tutar.
Dört yıl aralıksız Ankaragücü forması giyer. O Ankaragücü ki, Birinci Ligin önemli takımlarından birisidir. Bu sırada memleketi Samsun'da da profesyonel bir takım olan Samsunspor kurulmuştur ve onun aklı hep Samsun'dadır. Nitekim 1968 yazında "ben Samsunluyum ve şehrimin takımının bana ihtiyacı var" diyerek 10 yılık gurbet serüveni noktalayıp, Birinci Ligdeki takımları reddetme pahasına ( buraya dikkat) İkinci Ligin ve Samsunspor'un yolunu tutar. Onun da olduğu sezon Samsunspor şampiyon olur ve Karadeniz'in ilk temsilcisi unvanıyla Birinci Lige yükselir.
Profesyonelliğin parayla değil de sporcu ahlakı ve hayatıyla değerlendirilmesi gerçeğine göre düşünüldüğünde Nuri Asan tam bir profesyoneldir. Diğer kardeşleri de futbolcudur, futbol sevgisi ailedendir ama Nuri Asan üst seviye bir futbolcudur ve orta sahada tam bir oyun kurucudur. Kendine iyi bakan ve futbolu hayatının merkezine koyan birisidir. Yıllar sonra talebesi olan genç bir futbolcu, "Nuri Hoca o kadar teknikti ki, idmanda topu ayağından asla alamazdık!" diyor. Beyefendiliği ve insanlığı ile emsal bir kişilik olduğu anlatılıyor ve kimse sorsak aynı şeyi söylüyor; Samsunspor'u çok severdi...
Belki de en çok o severdi!
Dünyanın en iyi takımının başında olsa ve çok büyük paralar kazansa... Ama ona "Hocam, Samsunspor zor durumda, sana ihtiyacı var; gelir misin?" dense bir an bile tereddüt etmez koşa koşa gelirdi Samsunspor'una diyorlar...
Metin Oktay bugün onun fotoğrafını güç bela görmüş olan yeni yetme Galatasaraylılar tarafından bile bir efsane konumunda; önemli bir sembol. Oysa, Nuri Asan ile çokça benzeşiyorlar. İkisi de takımlarını her şeyin üstünde görmüşler; büyük paraları, kariyerleri reddetmişler. İkisini de trafik kazaları genç sayılabilecek yaşlarda almış elimizden. İkisinin de adını o çok sevdikleri kulüplerinin tesislerine vermişler. İkisi de her ölüm yıldönümlerinde kabirleri başında anılıyor. İkisi de hem iyi futbolcu hem de iyi insanmış. İkisi de futbolculuktan sonra da kopamamış camialarından.
Ama Nuri Hocamızın bir eksiği var sanki, daha doğrusu eksik onun değil de, bizim. Galatasaray, Metin Oktay'ı anlatmaya devam ediyor. Peki ya biz? Nuri Asan'ı, Gozgoz Yılmaz'ı, Temel Keskindemir'i yeni nesle ne kadar anlatabiliyoruz?
Samsunspor büyük bir camiaysa -ki öyle- onu büyük yapanları bilmek, öğrenmek, anlatmak lazım! Samsunspor'un her kademesinde görev yapmış olan Nuri Asan'a Temel Keskindemir kaptanlık yapmıştır mesela, sonra Nuri Asan da ona hocalık yapmış... Temel'in hastanede yattığı ve maça çıkmayacağı söylenen Giresunspor maçının devre arasında ikili büyük bir risk almış ve Temel oyuna girmiştir. Maçı da Samsunspor kazanmıştır elbette. Akil bir adam olan Nuri Asan'ın hayattaki bütün riskleri Samsunspor'un menfaati üzerine kurulmuştur bir bakıma.
Rahmetli Nuri Hoca, maç oynanırken uğur olsun diye kulübedeki yerini değiştirir, hatta oyuncularının da yerlerini değiştirtirmiş. Öyle ki, 1989'da bazı oyuncularıyla birlikte mekânını değiştirdi Nuri Asan; inşallah uğur olmuştur! Allah mekânlarını cennet eylesin...

Mehmet YILMAZ - Halk Gazetesi

Kadir ÇELEBİ

keşke geri gelebilselerdi.. Mekanı cennet olsun..

mehmet yılmaz

AlıntıNuri hocam, Samsunspor!..
Fatih Uraz - 11 Mayıs 2006 Perşembe, Zaman

Ona 'Hocam, farz et ki Real Madrid'de çalışıyorsun ve sezon ortasında Samsunspor sana, 'gel takımın başına geç' dedi, ne yapardın?' diye sorduğumuz ve 'şüphesiz gelirim' cevabını aldığımızdan bu yana dile kolay tam 20 sene geçmiş.

Belki aynı soruyu bir başkasına sormuş ve 'evet, gelirim' cevabını işitmiş olsaydık inanmamazlık edebilirdik. Ne var ki gelirim diyen sıradan bir insan değildi; yeryüzünde Samsunspor'u en fazla seven Nuri Asan'dı. Hani 17 sene önce Havza civarında vuku bulan elim Samsunspor kazasında ruhunu teslim eden, Türk futbolunun gördüğü en kibar hocaların başında gelen rahmetli Nuri hoca.

Nuri hocayla o denli özdeşleştirmişiz ki, Samsunspor adı geçtiği an aklımıza ilk o gelir. Şuna eminiz ki, geçtiğimiz hafta oynanan maçın ardından küme düşmesi kesinleşen Samsunspor'a, eğer yaşasaydı en çok üzülen mutlaka o olurdu. Ve görev de olsun olmasın hemencecik o canından aziz gördüğü Samsunspor'un yeniden 1. lige dönmesi için var gücüyle çalışmaya başlardı.

Sevgili hocam istersen senden sonra olup bitenlerden seni biraz haberdar edelim: Rahmetli Hasbi Menteşoğlu'ndan sonra Samsunspor başkan görmedi dense yeridir. Avukatı, doktoru, tüccarı, politikacısı geldi-geçti ancak iz bırakanı-eser bırakanı olmadı. Ha, sen ve hayatını kaybeden arkadaşlarımızın hatırına devletten ve vatandaştan 4,5 milyar bir para geldi ve zamanın yönetimi o parayla takımı ilk yıl küme düşürmeye muvaffak oldu. Neyse ki paralar çar-çur edilirken senin ismin verilen güzel bir spor tesisi de yapılmadı değil.

Sonra hocam takım kısa sürede yeniden 1. lige çıktı ve geçen haftaya kadar da orada kaldı. O dönemlerde iyi oyuncular gelmedi değil. G.Birliği ile G.Antep iyi futbolcularını satarak yarınlarını garantiye aldığı halde, onların sattığından daha kaliteli oyunculardan hak edilen para bir-iki istisna dışında maalesef kazanılamadı.

Şu anda hocam sevgili kulübün büyük borç yükü altında eziliyor. Bunda mevcut yönetimin suçu yok ama bu sezon yanlış yabancı transferleri, hatalı hoca tercihleri yaptıkları yetmezmiş gibi bir de koca sezonu yetersiz kaleci ve defansla geçirerek resmen intihar ettiler. 10 takımdan daha fazla attıkları halde 16 takımdan da çok gol yiyince düşmeleri kaçınılmaz oldu.

Hocam, geçen ay Samsun'da maç seyrederken kapalı tribün aniden karıştı ve baktık ki genç bir adam seyircilerle atışıyor, meğerse yöneticiymiş! Düşme ateşinin iyice hissedildiği anlar dışında 19 Mayıs Stadyumu genellikle dolmuyormuş. Hâlbuki senin zamanlarında o stat kapılarının sabah 10'da kapandığına beraberce ne çok şahit olmuştuk, değil mi?

'Bizi paketlediler!' diye konuştuktan 2 hafta sonra 'kümede kesinlikle kalacağız' dedilerse de, beceremediler hocam. Şimdilerde birkaç politikacı sanki yapacak başka işleri yokmuş gibi D.Bakır'ı ve Samsun'u 1. ligde tutmaya çabalıyor. Koca Samsun politikacı tasarrufuyla ligde kalacak olursa, herkeslerden önce sen rahatsız olursun, değil mi?

Rahmetli Nasır, Eskişehir formasıyla son dakikada gol atarak bir yerde bizi şampiyonluktan etmişti; aynı Nasır sezon sonu da bize transfer olmuştu hocam! Bir tekimiz bile 'niye gol attın?' diye ona sormamıştık. Bu sene saha ortasında hakemi dövmeye kalkanlar oldu, düşenin belirleneceği maçta rakibe kafa atanlar oldu. Hocam, 1988 senesinde çok yetenekli genç bir futbolcumuz hakkında 'bak buraya yazıyorum, bu kafayla bu futbolu bıraktıktan sonra sürünür' demiştin, üzgünüm, haklı çıktın, sürünüyor.

Gönül isterdi ki sana iyi şeyler yazalım, yazamadık. Ama lütfen şuna emin ol, 17 senedir seni anmadığımız gün olmadı. Umarız takımın 1. lige çabuk döner!

Fatih Uraz - Zaman

Ah be Nuri Hocam, senin izini sürdükçe, birilerinden birşeyler duydukça daha da seviyorum seni. Sen aramızdan ayrıldığında ben 10 yaşımdaydım, şimdi ise 29... Ama insan, bir merhumu gönülnde yaşatabilir mi? Ben yaşatıyorum işte...

En büyük Samsunspor Nuri Hocam, nerdesin?

Nuri Asan

Bu başlık çok gerilerde kalmış,gönlüm razı olmadı.
Seni Çok Seviyoruz NURİ ASAN
Erreadan aldığım formanın birisine 55 Numara ile NURİ ASAN yazdırdım.
Keşke o korkunç kaza(lar) olmasaydı

babasamsunlu

Samsunsporu en çok seven adam...selam olsun sana..rahat uyu..senin gibiler sayesinde sevdik biz samsunsporumuzu..Mekanın cennet ruhun şad olsun..

jean

yazin yildiray cinarin mezarini ararken tesadufen hocamada rasladim arasam bulamazdim iyi oldu bir fatihada ona okudum mezar tasinda samsunspor teknik direktoru yazmasi guzel olmus

Nuri Asan

Samsunspor kitabında da Nuri Asan ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz.

mehmet yılmaz

rüzgarın oğlu sami, nuri asan, çeto yalçın, gozgoz yılmaz, rıfat usta, pala cengiz, temel keskindemir, abidin akmanol gibi isimlerin bulunduğu ilk efsane kadromuz...

1969-71 arası.

mehmet yılmaz

1989'un ocak ayı. o meşum kazadan birkaç hafta evvel, takımımız iskenderun kampında. rahmetli nuri hocamız ile birlikte kaptan emin kar, ercan kol, uğur terzi, burhanettin beadini, caner yılmaz, mustafa sinecek gibi isimler yemek masasındalar...

Sioux

Allah gani gani rahmet eylrsin. çok beyefendi gerçek bir samsunsporluymuş.  :(

kalptenþimþek

celebi

karizmaya maaşallah

kalptenþimþek

mehmet yılmaz

03 Ocak 2011, 19:57:50 #13 Son düzenlenme: 09 Ocak 2011, 19:29:01 samsuni
Vay be... Nuri Asan 19 yaşında henüz. 19 Mayısspor'un amatör bir futbolcusu iken ilk profesyonel ligde oynayacak olan G.Saray'a gidiyor.

Hey gidi Nuri Hoca'm...  :'( :'( :'(

kalptenþimþek