TFF 1.Lig, 9.Hafta l SAMSUNSPOR 0 - 0 G.Antep Bld

Başlatan MeL_55, 14 Ekim 2007, 17:00:12

« önceki - sonraki »

King Of The North

Fedai AKSOY
fedaiaksoy@halkgazetesi.com.tr

Oynamadan olmaz!  

ün oynanan Samsunspor-Gaziantep Büyükşehir Belediyespor karşılaşmasını yöneten hakem Abdullah Kalafatoğlu verdiği ve vermediği kararlarla tam bir komediye dönüştürdü. 90 dk. içinde tüm inisiyatiflerini rakip takım lehine kullanarak, seyredenleri çileden çıkarmayı başardı.

Maçın geneline baktığımız zaman;Samsunspor oyuna iyi başlayamadı. Kontrollü oynayacağım diye yaklaşık 20 dk. yavaş bir tempoda oynadı. Bu dönem içinde 18. dakikada rakibe net bir gol pozisyonu verdi. İki takımın da açık ve pressiz futbolu tercih etmesi, oyunun geniş bir alanda oynanmasına neden oldu. Bu geniş alan ise Samsunspor'un aleyhine gelişti. Çünkü rakibin fizik gücü, oyun anlayışı, takım savunmasını iyi yapması ve topsuz oyunu Samsunspor'a nazaran daha iyi oynamaya çalışması; oyunun geniş alanda oynanması rakibin avantajına oldu.

Samsunspor'un savunmasında adam markajı sıkıntısı yaşanırken her zamanki gibi orta alan bir türlü kontrol altına alınamadı. Sefa ve Zafer'in alanlarını gereksiz terk etmeleri, baskıda geç kalmaları, kazandıkları topları olumlu kullanamamaları, hem orta sahanın boş kalmasına hem de savunmanın rakip atakları önlemede güçlük çekmesine neden oldu. Sefa ve Zafer'in ileri çıkışları driplingle olunca orta alandan geçişler ağır oldu. Bu esnada da rakip yerini almış oldu. Buna karşılık rakip orta alandan ver -kaçlar ve yüksek uzun toplarla çabucak çıkarak hücumlarını geliştirdi. Samsunspor'dan daha iyi final pasları yaptılar.

Savunmada Hakkı, Kenan ve Can Ulun'un adeta tekmeye kafa koyarak mücadele etmelerinin yanında, hocanın Feridun ısrarını bir türlü anlamış değilim. Yine 100 metrelik bir yerde oynayarak koca 60dk.takımı eksik gibi oynattı. Boşa çıkmadı, bir tane bindirme yapmadı, sol taraftan hücum yapılırken ortadan oyunu seyretti, savunmaya gelmedi, sürekli pas hatası yaparak rakibin hücumlarının başlamasına neden oldu.

Şimdi soruyorum hocaya ve tüm izleyenlere peki bu arkadaşım ne yaptı?

Sol kanadı kullanan Celil'in her hücumu hemen hemen tehlikeli oldu. Hücumda anlamlı bir şekilde çoğalamayan ve son vuruşları yapamayan Serkan ve Caner, bu maçta da anlaşamadılar. Caner'in formsuzluğu her halinden belli oldu. O da bir tane olumlu hareket yapmadı. Sanki acemi topçular gibiydi. Serkan'a da son dk.da kaçırdığı gol hiç yakışmadı. Oyuna giren K.Akbaba da çok kenarda kaldı. İçeri girip rakip atakları karşılamadı.Eğer Celil ve Akbaba rakibin  hücumlarında içeri girip alanı daraltırlarsa verimli olurlar. Yoksa orta saha sıkıntısı hiç bitmez.

Oyunun son 20 dk.sında G.Antep.Belediyespor'un savunmaya çekilmesiyle Samsunspor'un atakları çoğaldı.Bu dk.larda tempo birden yükseldi.Temponun yükselmesi gelişigüzel atakların yapılmasına neden oldu. Bu defa yüksek toplarla hücumlar  yapıldı.Ama dönen toplar hiç takip edilmedi.Samsunspor son anlarda neredeyse kontra atak golü yiyecekti ki imdada Hakkı yetişti.

Özetle; Yücel Hocanın yerinde olsaydım, geçen haftanın maçı kazanan kadrosuyla oyuna başlardım. Çünkü takım oyununu yine oynayamadık... Savunmada adam paylaşımı yapamadık. Hücuma giderken orta sahayı driplingle geçmeye çalıştık. Bindirme, boşa çıkma, Şut atamadık, baskı yapamadık oyunun yönünü değiştiremedik. Daha açık bir deyimle top rakipteyken veya kendimizdeyken nasıl davranılacağını beceremedik. Benim gözlediklerim bunlar. Tabii ki oyun içinde yapıldı. Ama yetersiz yapıldı. Bir de sistemde önemli sıkıntılar var. Yukarıdakilerin tamamı sistemle (oyuncuya göre)ilgilidir.  

Oynamadan olmuyor ama en azından yenilmedik. Saygılarımı sunarım.

King Of The North

Hakkı YESİLYURT
hakkiyesilyurt@halkgazetesi.com.tr

Fantazi niye?  

Bu ısrar niye? Feridun'un orta 4'lünün sağında oynaması... Olmuyor işte! Olmadığı da gün gibi aşikar.
 "Olmayacak duaya amin demek" gibi bi'şey bu. Ama, sevgili hocamız bu saplantısı ile hem kendisine hem de Samsunspor'a yazık etmeye devam ediyor.
   Solda Osman'ın yokluğu, göbekte Süleyman ve Ulaş'ın uyumsuzluğunda göbekten verkaçlarla rahatlıkla delinebilecek bir takımdı Gaziantep Büyükşehir Belediye. 14'te Celil, Caner; 45'te, Feridun, Serkan organizasyonunda net bir şekilde görüldü bu durum. Hele ikinci yarı... Dikine oynanan tüm toplar, pozisyon yarattı ev sahibi adına.
   Üstelik, deplasmanda oynamasına rağmen ofansif yönü ağır bir takım ile mücadele etmişken konuk takım. Cesurca... Golü bulamamak, kaderi olmamalıydı Samsunspor'un.
   Elazığ maçına girdikten sonra seyri ve skoru değiştiren Furkan ve Kemal Akbaba ile başlamak daha doğru ve akılcı bir yaklaşım gibi geliyor bana.
   Maya tutmuşken... Bu fantazi niye ki?
   Mavi-Beyazlı ekip lehine ilk 28 dakikaya sığan 3 mutlak gol pozisyonu; ilk yarının aynasıydı. Her iki defanstan sarkan tüm topları toplayarak oyunu sürekli domine ettiler. Mehmet Ayaz'ın ayağından kaçırdıkları gol, kendileri adına çok önemli bir şanssızlıktı.
   Sefa, Furkan değişikliği ve daha ötesinde sahanın o dakikaya kadar en başarılı isimlerinden Serkan İşyapan'ın hocası İsmet Savcılıoğlu tarafından anlamsız bir şekilde oyundan alınması sonrası ibre Samsunspor'a döndü.
   Orta saha kazanıldı. Top akıllandı! Yere indi.
   Pozisyonlar da işte bu furyada yaşandı. Seyircinin de itelemesi ile oyun karşı alana yıkıldı ve karamboller yaşandı. Ama bu kez son vuruşlarda diğer haftalarda olduğu gibi başarılı ve şanslı olunamayınca tabela değişmedi.
   Bence şu:
   Büyük bir tepkiye neden olan Celil'in pozisyonu, penaltı ya da değil. -Bence değil- Buraya takılıp kalmamalı.
   "Ben nerede yanlış yapıyorum?" sorusunun semtine uğrayarak, futbol aklından yana tavır almalı.

edmontdante

Bİraz geç oldu ama yine de boşa gitmesin çektiğimiz resimler.

ŞİRİNLER GELİYOR

ALEMİN KRALI.BAYRAK ELİNDE ,ATKI BOYNUNDA,KIRMIZI-BEYAZ GİYİNMİŞ.Bu ufaklık elinde bayrakla çok hoşuma gitti.2.yarıda ts'nin 2-0 galip olduğu haberi geldi.Arkamda bir baba ve oğlunun konuşmalarına kulakmisafiri oldum.Çocuk babasına " ts yensin fb için iyi olur değil mi baba " diyordu.Bir bayrağı maç başında sallayan çocuğa baktım bir de arkamdaki baba-oğula.En azından maça gelmişlerdi ama be adam bırak bu fb vb.Sen bırak çocuk da bıraksın.

MUHTEŞEM TARAFTAR BİRLEŞİYOR

SALDIRSANA SALDIRSANA
SALDIRSANA SAMSUNSPOR
BİZİM İÇİN SÜPER LİGE
SARILSANA SAMSUNSPOR

celebi

inşaallah bu resimdeki birleşme çığ gibi büyüyerek devam eder.resimler için çok sağolasın kardeşim.

King Of The North

Fotolar çok güzel eline,emeğine sağlık kardeşim.Ne zamandır diyoduk tribünde foto ve video çeken kardeşlerimiz de olmalı diye.

edmontdante

Alıntı yapılan: "maximum_55"Fotolar çok güzel eline,emeğine sağlık kardeşim.Ne zamandır diyoduk tribünde foto ve video çeken kardeşlerimiz de olmalı diye.

Sağol kardeşim.Her hafta eklemeye çalışıyoruz (iç saha ).Hem maça konsantre olup hem fotoğraf çekmek zor oluyor ama mademki böyle bir site var bu tip şeyler eklemek gerekiyor

grupların karşılıklı tezahüratlarını çektim ama takım atak yaptıkça sahaya dönmek gerekti.

http://www.youtube.com/watch?v=KUrJZ0W4cy4

celebi

Alıntı yapılan: "edmontdante"
Alıntı yapılan: "maximum_55"Fotolar çok güzel eline,emeğine sağlık kardeşim.Ne zamandır diyoduk tribünde foto ve video çeken kardeşlerimiz de olmalı diye.

Sağol kardeşim.Her hafta eklemeye çalışıyoruz (iç saha ).Hem maça konsantre olup hem fotoğraf çekmek zor oluyor ama mademki böyle bir site var bu tip şeyler eklemek gerekiyor

grupların karşılıklı tezahüratlarını çektim ama takım atak yaptıkça sahaya dönmek gerekti.

http://www.youtube.com/watch?v=KUrJZ0W4cy4

valla ellerine sağlık kardeşim çok güzel olmuş ya. butip şeyleri artık iç sahada sen yaparsın :wink: