NCAA Liginde Başarılı Samsun'lu, Deniz KILIÇLI.

Başlatan Ertuğrul Sağlam, 25 Eylül 2010, 16:23:47

« önceki - sonraki »

Ertuğrul Sağlam

25 Eylül 2010, 16:23:47 Son düzenlenme: 25 Eylül 2010, 16:25:45 6 Ertuðrul Saðlam

NCAA'de final four oynayan West Virginia Üniversitesi'nin başarılı oyuncusu Deniz Kılıçlı, 2010 Dünya Basketbol Şampiyonası'nın mükemmel olacağını söylerken, ABD'de yaşadıklarını anlattı.

"www.studyinamerica.com" internet sitesinde "West Virginia Mountaineers'ın canavarı: Deniz Kılıçlı" başlığı ile Türk oyuncu ile yapılan röportajı yayınladı. ESPN'den Mike Kelley ile koçu Bob Huggins'in Deniz hakkındaki övgü dolu sözlerinin de yer aldığı röportaj şöyle:

Basketbola ne zaman başladın ?
1997 yazında Efes Pilsen'de basketbola başladım. Yaz okulunda beni çok beğendiler ve kışın da devam etmek istersen bizimle kalabilirsin dediler. Ben de yaklaşık 10 ile 12 yıl arasında orada basketbol oynadım. Buraya gelmeden önce bütün basketbol yaşantım Efes Pilsen'de geçti.

Aslen nerelisin ?
Aslen Samsun'luyum. Samsun'da doğdum ve 6 yaşında İstanbul'a geldim ve İstanbul'da büyüdüm.

Ailen Türkiye'de mi, yoksa onlar da seninle birlikte ABD'ye geldiler mi ?
Onlar şuan İstanbul'dalar. Ama eğer bir gün bir şeyler yapabilirsem onları buraya getirmeyi düşünüyorum.

Eminim ki seninle çok gurur duyuyorlardır. Henüz buraya gelip maçlarını izleme fırsatı buldular mı ?Ailemin de işleri olduğu için henüz gelemediler. Ama hergün babamla konuşuyorum ve sesinden de anlaşılıyor. Babam basketbol konusunda her zaman bir şeyler söyler. Benim gelişmemi istediği için "Bugün iyi savunma yapmadın" der. Onun sesinden anlayabiliyorum bazen, benimle çok gurur duyuyor ve söylüyor da zaman zaman. "Çok gurur duyuyorum oğlum seninle diye" bu da benim için çok büyük bir motivasyon tabiî ki.

Küçüklüğünden bu yana NBA'de oynamanın hayalini kurduğunu söyledin. Peki ailen sana o zamandan beri destek verdi mi yoksa seni başka şeylere mi yönelttiler ?
Küçükken ben çok yaramazım ve evde durmuyorum diye basketbola gönderdiler. O dönemde dayım da basketbol oynadığı için idolümdü. Basketbola başladıktan sonra Efes Pilsen'de yaz okulunda başarılı oldum. Annem bana "Basketbola getirdik ve biz senin yanındayız. Basketbol oynamak istiyorsan oynarsın, gitar çalmak istiyorsan gitar çalarsın, güreşmek istiyorsan da güreşirsin" dedi. Ben zaten basketbol oynamayı çok seviyordum. Benim arkamda oldular her zaman. Onların da desteği çoktu.

ABD'ye ne zaman geldin ?
Geçen sen yaz geldim. Dallas'da Adidas'ın düzenlediği turnuva vardı. Avrupa, ABD ve Asya takımıyla birlikte turnuva düzenlendi. ABD'de bir sürü üniversite o dönem bana teklif getirince, ben de buraya gelmeyi düşündüm. Babama ABD'de kalmak istediğimi söyledim. O da bana devam et dedi.

Neden West Virgina'yı tercih ettin ?
Antrenörüm yüzünden. Çünkü coach Bob Huggins gerçekten güvendiğim bir insan. Bir sürü antrenör bana "Sen çok iyi oyuncusun" dedi. Huggins ise "Sen potansiyellisin ama pek iyi olduğunu düşünmüyorum" dedi. Beni de etkiledi öyle söylemesi.

Eski bir röportajında "Coach Huggins beni canavara dönüştürecek" demişsin. Şimdi kendini nasıl hissediyorsun ?
Canavar 4 yıllık bir işlem, öyle hemen olunmuyor. Daha çalışmak lazım. Yazın Milli Takımdaydım ve bende çok büyük gelişme gördüler. Şuan baktığımda fizik olarak da gelişme var. Daha iyi koşuyor ve fazla sıçrıyorum. Oynadığım ligde bir sürü NBA oyuncusu var. Gerçekten oluyor bir şeyler diye düşünüyorum.

Basketbol hayatındaki ideallerinde NBA'i görüyor musun ?Tabii ki de görüyorum. Ben 7 yaşında bu işe başlarken hedef olarak NBA'i koydum. Her zaman NBA'i izliyorum. Eskiden Sabah 6'da kalkıp maçları izlerdim. O zaman da babam, "Bir şey yapmak istiyorsan en iyisini yap" derdi. O yüzden her zaman NBA'de oynamak istedim. Bu sene kendimi orada görmüyorum ama böyle devam edersem olabilirim.

NBA'de beğendiğin oyuncu var mı, sen kendini birine benzetiyorsun ?
Hepsine bakıyorum oyuncuların ve kendime ufak tefek bir şeyler almaya çalışıyorum. Nowitzki hoşuma gidiyor. Hem uzun hem de şut atabiliyor. İçerde ve dışarıda oynayabiliyor.

West Virgina'daki eğitimin nedir ?
Antrenörlük eğitimi alıyorum. İleride bir sakatlık ya da bir şey olurda kariyerim biterse diye bu dalı seçtim.

Bu okulda senden başka Türk var mı ?60 kadar Türk öğrencinin burada olduğunu duydum.

Ülkeden uzakta bir yerde ülkeni temsil ediyor olmak ne hissettiriyor
Gurur verici bir durum. Ben Türk çocuğuyum. 5-6 yıldır Milli takımda oynuyorum. Türkiye ismini duyurmak çok önemli. Bizim çok iyi oyuncularımız var. İnsanların Türkiye'yi basketbolla bilmesi gurur verici.

Son yıllarda basketbol, futbol kadar önemli yere geldi. Sence daha önemli olacak mı ?Bence daha ileri gidecek. Çünkü basketbol üzerine projeler var. Basketbolun 20 sene içerisinde kat ettiği yer inanılmaz. 2010'da Türkiye Basketbol Federasyonu'nun müthiş bir projesi var. Bence 2010 FIBA Dünya Basketbol Şampiyonası çok iyi olacak ve yükselme devam edecek. Türk basketbolu daha da ileri gelecek.

Senin gibi genç oyuncular için ne tavsiye edersin ?
Onlar için zor olacak. Çünkü ABD'ye gelmek zor iş. Kültür, insanlar ve basketbol çok farklı. 8 yaşında kimse çocuğunu yollayamaz. 15-16 yaşında gelen insan için Avrupa'dan, ABD'ye oyununu değiştirmek gerçekten zor iş. Ama gerçekten istiyorsa da bu büyük sorun olmaz.