Hangisi Daha ‘süper’?

Başlatan **KaR6**, 18 Mayıs 2009, 02:21:18

« önceki - sonraki »

**KaR6**

18 Mayıs 2009, 02:21:18 Son düzenlenme: 18 Mayıs 2009, 02:31:38 **KaR6**
Her geçen gun tribun kültüründen biraz daha uzaklaşıp, endüstriyelleşmenin kucagındaki yerini daha da sağlamlaştıran ülkemiz futbolu nereye gidiyor? Futbolu futbol yapan unsurlardan altyapı, stad ve bana göre en önemli madde olan taraftardan yoksun kulupler, adı super olan lige bir bir kendini atarken, taraftar desteğini ardına almış köklü şehir takımları alt liglerden kendilerini kurtaramaz oldular. Diğer ülkelerde bu durum pek kendini göstermese de özellikle ülkemizde futbol siyasete iyice bulaştıgı için ayyuka cıktı.

Bakalım sadece adı süper olan lige. bugun cıkan Kasımpaşa ile, eğer ibb düşmez ise, tam 5 istanbul takımı bulunacak. 18 te 5!! 81 ili olan ülkede 18 takımdan 5i tek şehre ait ise orada bir problem oldugu aşikardır. Geri kalan 3 takım ise Ankara dan. Allahtan Hacettepe düştü, yoksa geri kalan 13 un 4 ü de bir başka sehirden olacak ve 18in takımın 9 u 2 sehirden olacaktı, korkunç!

Tüm bu durum gösteriyor ki, adına süper lig denilen kategori, sadece belediyelerin ve siyasetçilerin reklam yapmak amacıyla destekleri bir takıma alet olmak için kurulmus vaziyette ve kimsenin buna ses çıkardıgı yok. Ankara ve İstanbul dan 8 takım bulunurken, Samsun ve İzmir gibi büyükşehirlerin takımları 5 senedir bu ligde yer alma başarısını gösteremediler.

Bu analizden sonra asıl konumuza dönelim. Süper lig takımları acaba süper olmayı hak edecek taraftara sahipler mi? Seneye oynanacak ligi göz önünde bulundurdugumuzda mevcut takımların neredeyse 10 unun kendilerini destekleyecek seyircisi olmayacagını görmek için kahin olmaya gerek yok! Lige hiçbir tat vermeyen, sadece birilerinin egosuna hizmet edecek olan takımlar, ülkenin en göz onunde olan ligde oynayacakken, bank asya 1.ligde mücadele verecek takımlara bakalım bir de..

Sezonu 15.bitiren Samsunsporumuz, en kotu gununde 8000 kişiye karsı oynarken bu sayının 13-14000 civarına cıktıgını hepimiz biliyoruz..

Play off finalinden dönen Karşıyaka nın, ha keza Boluspor'un, düşen Kocaelispor'un, Altay'ın, Adanaspor'un, Orduspor'un, Giresunspor'un yani yeni gelen Bucaspor'un Mersin'in seyirci potansiyelini göz önunde bulundurdugumuzda 1.lig'in süper ligin çok çok daha ötesinde bir çekişmeye ve renge sahip olacak olması kaçınılmaz bir gerçektir. Özellikle de bu takımların bir çogunun şehir takımı olması bu ligin önemini daha da artırmaktadır..

Bu takımların bir özelliği de altyapı destekleri sayesinde ayakta kalmalarıdır ki, Türk futbolunu da ileri götürecek yegane sebebin altyapı oldugunu düşünürsek, bu sene de bank asya da birçok geleceğin yıldızını izleyecek olmamıza da kesin gözüyle bakıyorum.. 'Süper' lig de ise yine bolca para çarçur edilerek oluşturulan toplama takımların kaymış yıldızlarını izleyeceğiz ancak..

Tüm bu durumları göz önüne aldığımızda elinizi vicdanınıza koyup söyleyin, hangi lig daha Süper??

Ayrıca Samsunspor'un olmadıgı hiçbir lig süper değildir ve Samsunspor nerede ise süper lig orasıdır!

Mustafa Kar (**KaR6**)

berusa55

Süper Lig mi? Birilerinin ligi mi? Beş İstanbul'dan, üç - dört de Ankara takımlarından oluşan ve de Samsunspor'umuzsuz bir süper lig olmaz olsun!

AntZ

Bize göre Samsunspor neredeyse orası süper ligdir. Ama birde 4 büyük!lerin ikisini Bank Asya ya alsan kesinlikle Bank Asya çok daha süper olur!

celebi

mehmet yılmaz

Mustafa, dediklerine aynen katılıyorum, İbb'nin kazanması ve K.Paşa'nın da 3. takım olmasıyla daha üzüldüm. Hiç bir heyecanı yok TSL'nin ancak yine de adı süper kendi boş olsa da ben Samsunspor'un orada olmasını istiyorum. Çünkü orası bir vitrin. Nitekim içten içe şikayet etseler de diğerlerinin de "buyurun o zaman bu lige alalım sizi de" teklifine verecekleri cevap ortada.

Nuri Asan

dün kafkafa o kadar çok üzüldüm ki sanki kendi takımım çıkamadı süper lige.sahaya inmektede haklıydılar.istanbul köpekleri paşanın çıkmasına sevindi istedikleri gibi cirit atacaklar kasımpaşada ama kafkaf çıksa idi öylemi olacaktı.

Tribün_ali

Parası olan camiası olan konuşur ve borusu öter herşey para taraftar da kurtarmıyor

sadece55

Kadro olarak kasımpaşa düştüğü kadroyu korudu ve bence çok ta sağlam kadroydu çıkmaması zaten süpriz olurdu

kaptan 55

bizim olmadığımız hiç bi yer süper değildir.

kýrmýzýbeyaz55

Ayrıca Samsunspor'un olmadıgı hiçbir lig süper değildir ve Samsunspor nerede ise süper lig orasıdır!

Mustafa Kar (**KaR6**)

ee Mustafa Bey koyunun olmadığı yerde keçiye Abdurrahman Çelebi derler..
biz daha ne kadar izleyeceğiz bu keçileri?..
çıkalım da bu sene superlige ligin adı tescillensin..