Samsun'u sel aldi

Başlatan erkan55, 25 Ağustos 2007, 14:56:47

« önceki - sonraki »

erkan55

SAMSUN SAVAŞ ALANINA DÖNDÜ
SAMSUN'da bu sabaha karşı başlayan ve 2 saat süren sağanak yağmur kenti savaş alanına çevirdi.

SAMSUN'da bu sabaha karşı başlayan ve 2 saat süren sağanak yağmur kenti savaş alanına çevirdi. Sel suları yollardaki asfaltı yerinden söktü, park halindeki araçları önüne kattı, çok sayıda ev ve işyerini su bastı, elektrikler ve doğalgaz hatları koptu

Samsun'da dün saat 03.30'da gök gürültüsüyle başlayan sağanak yağış saat 05.30'a kadar devam etti. Aralıksız yağan yağmur nedeniyle kentte alarm verildi. Samsun'daki Barış Bulvarı'ndan akan sel suları onlarca aracı sürükleyip birbirine çarptı. Başta Mecidiye olmak üzere bir çok caddede kaldırımlar yerinden söküldü. Tonlarca ağırlıktaki asfalt, kalıp halinde sularla birlikte metrelerce sürüklendi. Camları kırılan ev ve işyerlerini su basarken, insanlar evlerinde mahsur kaldı. Binaların alt katlarında oturan ve evlerinden çıkamayanlar, yardım çığlıklarıyla Büyükşehir Belediyesi ile Emniyet Müdürlüğü'nün telefonlarını kilitledi.

GÜN DOĞDU DEHŞET GÖRÜLDÜ
Liman, Baruthane, Kökçüoğlu, Kadıköy, İlyasköy gibi bir çok mahallede sel aniden bastırdı. Mahallelerin eğimli olması nedeniyle şehir merkezine doğru akan sel suları yaklaşık 1 metreyi bulan akıntılara dönüştü. Çamur ve çakıl yumağı da sel sularıyla birlikte şehir merkezine doğru aktı. İlk selin geldiği saatlerde vatandaşlar ev ve işlerlerinin içerisine dolan sel suları boşaltmaya ve akan sel sularının girmesini önlemeye çalıştı. Korku içerisinde kalan vatandaşlar sağanak yağış ve sel sularıyla mücadele ederek ev, işyeri ve araçlarını korumaya çalıştı. Akıntının güçlü olması nedeniyle bir şey yapamayan vatandaşlar sağanağın ve selin durmasını bekledi. Çok sayıda vatandaş ise sabah uyandıklarında felaketle karşılaştı. Çamur ve çakıl kalıntılarıyla karşılaşan vatandaşlar erken saatlerde temizliğe başladı. Dehşet görüntüler sabah saatlerinde ortaya çıktı. Sel suları Atakum'da ise bazı apartman otoparklarını adeta yuttu.

SAVAŞTAN ÇIKMIŞ GİBİ
Ağabali Caddesi de sel suları nedeniyle harabe görünümüne büründü. Sel sularıyla sürüklenen araçlar birbirine çarptı. Asfaltların çöktüğü, işyerlerinin sular altında kaldığı bölge savaş alanını çağrıştırdı. Elektrik ve doğalgaz hatlarının koptuğu Samsun'da, bu durumun tehlikeli olabileceği gözönüne alınarak kentin tüm elektrik ve doğalgazı kesildi. Samsun- Bafra karayolu da sel suları nedeniyle kapandı. Yaklaşık 1 metreye ulaşan sel suları nedeniyle araçlar yollarda, insanlar da araçlarının içinde mahsur kaldı. Polis ve Sivil Savunma Ekipleri de kurtarma çalışmalarında zorlandı. En çok yağmuru alan bölge olduğu bildirilen Baruthane mevkiinde Atatürk Bulvarı trafiğe kapandı. Çamur nehrine dönüşen yola bazı araçlar saplanıp kaldı. Trafik tali yollara yönlendirildi.

2 SAATTE METREKAREYE 90 KİLOGRAM
Gök gürültüleri nedeniyle araçların ve bankaların alarmlarının devreye girmesi büyük gürültüye yol açtı. Polis, sel sularının yer yer 40 santimetre ile 1 metreye kadar yükseldiği bölgelere gitmekte büyük güçlük çekti. Bazı kurtarma ekipleri de bulundukları yerde mahsur kaldı. Yeşilkent Beldesi'nde bulunan Samsun Terminali'nden itibaren şehir içine araçlar sokulmadı, alternatif yollara yönlendirildi. Bazı şehirlerarası yolcu taşıyan otobüsler de kent merkezine yolcu getirken mahsur kaldı. Samsun Meteoroloji Bölge Müdürlüğü, saat 03.30'dan 05.30'a kadar metrekareye 90 kilogram yağmur suyu düştüğünü açıkladı. Bunun Samsun'da bugüna kadar ölçülen en yüksek değer olduğu kaydedildi.

YÜZLERCE SU BASKINI İHBARI
Samsun'un 100. yıl, Atatürk, Barış bulvarı ile cadde ve sokaklarında etkili olan yağışların bıraktığı hafriyat Büyükşehir Belediyesi'nin iş makinalarıyla temizlenmeye çalışılıyor. Samsun Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü, ev ve işyerlerinden yüzlerce sel baskını ihbarı alındığını belirtti. Bu arada Doğum ve Çocuk Hastalıkları ile Diş Hastanesi'nin yanısıra, bazı sağlık ocaklarının ve okulların da alt katlarını su bastı. Atakum Mahallesi'nde çatıdaki suları temizlemeye çalışan Sevgi Akgül (26), yıldırımın isabet etmesi sonucu hayatını kaybetti. Altyapının zarar görmesi nedeniyle bazı cadde ve sokaklarda ciddi tahribat oluşurken, araç trafiğinde de aksamalar yaşandı.

ASFALT BİR METRE YÜKSELDİ
Suların çekilmesinin ardından kentin büyük bölümü çamur altında kaldı. Başta Büyükşehir Belediyesi olmak üzere çeşitli kuruluşlara ait ekip ve iş makineleri ile temizleme çalışmalarına başlandı. Vali Hasan Basri Güzeloğlu başkanlığında oluşturulan kriz merkezi ise olumsuzlukların en kısa sürede giderebilmesi ve alınacak tedbirlerle ilgili toplandı. Ulaşımın aksadığı yerlerde Emniyet Müdürlüğüne ait araçlarla vatandaşlara yardımcı olunmaya çalıştı. Güvenlik güçleri tarafından mahallelerde olası hırsızlık olaylarına karşı gerekli önlemler alınırken, su baskınlarına uğrayan ve yardım talebinde bulunmak isteyen vatandaşlara da megafonlarla duyuru yapılıyor. Bu arada, kentin sel ve su baskınlarından en çok etkilenen bölgeleri arasında yer alan Saitbey Mahallesi, Barış Bulvarı ve Saathane Meydanı ve yöresindeki görüntüler, olayın boyutlarını daha iyi ortaya koyarken, sökülen kaldırım taşları ve asfalt blokları yer yer 1 metrelik yükselti oluşturdu.

Sadece Samsunspor

BENDE RESIMLERI KOYAYIM BARI:

berusa55

geçmis olsun hepimize tüm samsun halkına. icim kan agladı. sehrimizin güzellesmeye gelismeye basladığı bir dönemde gelen böyle bir afet bizi derinden yaraladı. ama bozulan yerlerin eskisinden çok daha sağlam yapılacağına ve sehrimizin yine o güzel görüntüsüne döneceğine şüphem yok. tekrar geçmis olsun. :(

jean

samsunu sel aldı carsambayı sel aldı dıye bılıyordum ben herkese gecmıs olsun dukkan magdurları umarım sıgortadan paralarını alırlar

Sadece Samsunspor

berusa55 sana katiliyorum yeni yapilacak yollar eskisene gore daha iyi olacak ve cok guzellesen samsunumuz yine guzellesmeye devam edecek  :wink:

cem and naz55

şehirce hepimize geçmiş olsun ALLAH daha şehrimize ve şehrimizin insanlarına böyle bir felaket daha göstermesin

Sempatik Bengülü

valla bugün internetteki haberlerde çarşambayı sel aldı diye başlık açmışlar bende merak edip tıkladım.bugün fotoğrafları görünce şok oldum yağmur yağdığını bduymuştum ama fotoğrafları görünce memleketime ne olmuş öyle dedim.alt yapı sıfırmış ben bunu anladım.büyükşehir belediyesininde nasıl çalıştığını tüm türkiye gördü.herkeze geçmiş olsun.

Sadece Samsunspor

arkadaslar buyukshirin bence yapacagi cok birsey yok simdi anahaberde dinledim yilda yagacak yagisin 6 da 1 i yagmis yani bayagi fazla ve 2 saat surdu yagmur 2 ssaat boyunca simsik cakti valla ha bu durumlar normal - ben hayatimda boyle bir yagis gormemistim samsunda ve turkiye de  :wink:

MaVi__RuYaM

büyük gecmiş olsun samsundaki hemşerilerime...

berusa55

arkadaslar bilip bilmeden buyuksehir belediyemizi suçlamayalım...samsunda olanlar bu yağmurun nasıl bir yagmur olduğunu cok iyi biliyor. önce samsunda yasayanlara soralım lutfen. ben 30 yasındayım.hayatımda böyle bir yağmur böyle bir afet görmedim. inanın bana zamanında yapılmıs olan altyapı iyilestirme calısmaları olmasaydı bazı ana bulvarların altyapıları sil bastan değismemis olsaydı simdi tas tas ustunde kalmazdı sehirde. arkadasın dediği gibi bir yıldaki yağan yağısın 1/6 sı 2saatte sehre indi. bunun karsısında duracak ne alt ne de üst yapı var. bence ucuz bile atlattık. allah bir daha böyle afet vermesin.samsunumuzun bu bozulan yerleri dunden itibaren baslayan calısmalarla eski halinden daha guzel hale getirilmeye calısılıyor bundan kimsenin suphesi olmasın. eger durumu ilerleyen gunlerde merak eden olursa bu baslıkta yazıp sorsunlar ben gerekli bilgileri veririm arkadaslar. sevgiler...

HoliganSamSunLu

Samsunun Şehrine ve insanlarına geçmiş olsun allah bir daha böyle felaket vermesin ülkemize inşallah samsunumuzun yaralar5ı en kısa zamanda sarılır..

celebi

TÜM SAAMSUNLU ARKADAŞIM AVE HEMŞEHRİLERİME GEÇMİŞ OLSUN

ozkan17

nyse bardaga dolu tarafından bakalım az su depoladık en azından :D

celebi

1 senelik suyumzun sağlandığı söyleniyor.

Tribün_ali

Alıntı yapılan: "şirinler_1965"Subası ilkogretim okulunun ordaki yolu 2 senede 3 kere yeniden yaptılar.Ayıptır günahdır.Alt yapı sıfır.Şu an bir yagmur yagsa her yer daha beter olacak.Bütün menfez kapakları tıkalı uyuyor belediyler.Hala reklamın peşindeler geçmiş olsun yanınızdayız.

cuma sabahı saat 9 da subaşı ilkögetim okulun caprazında benim ehliyet kursu var oradan dosyamı alacaktım orasının bir gördüm savaş alanı gibi kursa gidemedim pasaj su dolmuş komple alt yapı sıfır