Mobil Santral Yetmedi Termik Santral Kurulacak

Başlatan kayacan, 03 Ağustos 2007, 00:58:53

« önceki - sonraki »

kayacan

Söyleyecek okadar söz varki hangisini söylesem bilemiyorum. TErmik santral ne demek bileniniz varmı acaba? Bilmeyenler google a yatağan yazsın baksın nasıl oluyormuş. Yatağanda bırakın yaşamayı muğlaya giderken arabanın penceresini açamıyorsunuz çevredeki manzara ise korkunç hertarafta kül rengi bir ölüm var bitki örtüsü kilometrelerce alanda yok olmuş. Dehşet içindeyim termik santral lafı geçiyor kimsede tık yok. Yahu ben samsun dışında yaşıyorum Samsunda yaşayan arkadaşlar buna nasıl yanıt vermezsiniz çoluk çocuğunuz kardeşiniz anneniz babanız akrabalarınız zehirlenecek. Dehşet içindeyim samsunu bitirmek için el ele vermiş hepbirlikte neşe içinde tüm gayretiyle ilerleyen bir halk var nasıl olur bu nedir anlamak mümkün değil. Haydi şöyle bir beyin jimnastiği yapalım samsunda yaşayanların çoğu doğu karadenizden göçme vekillerin bile çoğu Trabzonlu Trabzona birşeyler kazandırmak için elinden geleni yapıyorlar.Yahu şuan çoğu samsunda yaşıyor kendileride zehirlenecek.Yoksa Çernobilden tecrübeliyiz bişey olmazmı diyorlar? Ya öz samsunlular onlar nerede ne yapıyor. Sam Sev diye bir dernek var ne işe yara ne yapıyor şuanda niye ses yok. Beyin jimnastiği ilede işin içinden çıkamıyorum. Nerde pislik bir tesis var samsuna taşınmaya çalışıyor.Asbestli gemilerin söküm tesiside samsuna taşınmaya çalışılmıştı hatırlarsanız. Ama hepsi hak ağlamak yok zehirlenin dibine kadar.
Üstad Neyzen Tevfik Samsunludur bildiğiniz gibi adam yıllar önce söylemiş yapmış tahlilini
Adam demiş bizim halk garip bir halktır.
HEr söze alınır
İ.ne dersin kızarda
S..ersin umurunda olmaz  
Üstad yapmış tahlili fazla söze gerek yok.

maço

kayacan bıde samsunspor ıcın bı yorumunu gormek ısterım nerde sıyası bı konu var orda yorumunu yaparsın bıde su sıkıntılı gunlerımızde bı fıkır verde yorum yapalım

south_london

siyasi değil bu konu.bu konu samsun halkının sağlığını samsunun doğasını ilgilendiren bir konu.

kayacan

Alıntı yapılan: "camakf_55"kayacan bıde samsunspor ıcın bı yorumunu gormek ısterım nerde sıyası bı konu var orda yorumunu yaparsın bıde su sıkıntılı gunlerımızde bı fıkır verde yorum yapalım

Bu yoruma sadece gülerim.bilenlere danış derim.

merkez

Kayacan'ın nasıl bir samsunsporlu olduğunu ıspat etmesine gerek yok,onu bilen biliyor zaten.Yazdıkları tabi önemli şeyler rahatsız olanların çıkması normaldir.Zaten burası Samsun ili başlığı, buranın amacı da Samsunun sorunlarını tartışmak gündem oluşturmak,
Asıl önemli olan ve üzerinde tartışılması gereken konu şu ,Samsunun menfaatlerinin savunulması ve tartışılması birilerini neden bu tarz yazılar yazmaya iter...İşte insanı hayretler içinde bırakan da bu !

Samsunsporlu olmak Samsunlu da olmaktır ....

Seçimlerden hemen sonra mobil santraller devreye giriyor hem de ikisi de,şimdi sormak lazım neden Samsunluyu kandırdınız ,neden seçimlerden önce delikanlı gibi santraller çalışacak demediniz.
Ama haktır bu Samsun halkına hak...

Verirsin %58 ,alırsın mobil santrali...

yönetici

camakf demek istediğini anlıyorum ama kayacan forumun kurulmasında, hem maddi hem manevi destekte bulunmuş bir arkadaştır ve Samsunsporluluğu da en az Samsun konusundaki duyarlılığı kadardır belirtmek isterim..

celebi

Y a arkadaşşar bu nedir ya sıcaklardan mıdır nedir :lol: herkes bir çok konuda birbirine atıfta buluınuyor.herkesin düşüncesibe saygı dymak gerekir ve yakışır bize. lütfen birbirimizi kırmayalım ya.

kayacan

Alıntı yapılan: "admin_"camakf demek istediğini anlıyorum ama kayacan forumun kurulmasında, hem maddi hem manevi destekte bulunmuş bir arkadaştır ve Samsunsporluluğu da en az Samsun konusundaki duyarlılığı kadardır belirtmek isterim..

Teşekür ediyorum belki çok ağır yazdım haddi aştım ancak hoşgörünüze sığınıyorum. Benim ailemde Samsunda yaşıyor bende Samsuna dönmeyi düşünüyorum.Ancak yaşanacak bir Samsuna dönmeyi istiyorum.Samsun sahipsiz değil kimse sahip çıkmazsa biz sahip çıkacağız.Siteyi çok güzel bir şekilde devam ettiren ve hertürlü zorluğa göğüs geren kardeşlerimi tebrik ediyorum. Nuri Asandan daha Samsunsporlu birileri varsa onlarda siteyi devam ettiren kardeşlerimdir.

akınyılmaz

termik santral kömür ile çalışır.samsunda kömür madeni olmadıgını biliyorum ithal kömürlede değirmenin suyu ne kadar döner bilmem.yıllık aşagı yukarı 1 mılyon ton kömür gerek.grubumuz şırnakta termik santral yapacak ordan biliyorum .
termik santralde bacalara filitreler takılır yatağanda sözünü ettiğim filitre takılmamıstır.bugun türkiyenın bır cok yerınde termık sanrtal mevcuttur.ankara çayırhan k.maraş bunların önde gelenı ıdır.

http://bsyatirim.com/enerji.asp

kayacan

Alıntı yapılan: "akınyılmaz"termik santral kömür ile çalışır.samsunda kömür madeni olmadıgını biliyorum ithal kömürlede değirmenin suyu ne kadar döner bilmem.yıllık aşagı yukarı 1 mılyon ton kömür gerek.grubumuz şırnakta termik santral yapacak ordan biliyorum .
termik santralde bacalara filitreler takılır yatağanda sözünü ettiğim filitre takılmamıstır.bugun türkiyenın bır cok yerınde termık sanrtal mevcuttur.ankara çayırhan k.maraş bunların önde gelenı ıdır.

http://bsyatirim.com/enerji.asp

Bende diyorumki burası Türkiye. Bende bu konuda uzman biri olarak diyorumki filtrede takılsa bu milyon ton kömürün külleri bir yerlerde depolanacak yada çimento fabrikalarında kullanılacak birkısmıda santral çevresinde biriktirilecek.Ve bunlar kanser yapar.İstenilen filtre takılsın bacadan birkısmı çevreye atılacak.Ben yine diyorumki bu kanser yapar.Güzelim deniz sizlere ömür olacak.Yine diyorumki samsunda elektrik açığımı var yada çok büyük bir sanayimi varki elektriği kullanacaklar hayır.Kömürü yakıp elektriği akdenize ve kuzey ırağa verecekler.Kanser olan bizimkiler olacak. Şöyle bir öneri sunuyorum.Madem ithal kömür kullanılacak yani Rusyadan gelecek deniz yoluyla gelecek bu santrali götürüp Trabzona kursunlar Götürüp Trabzona kuran yada sebep olan o babayiğiti Trabzon meydanında linç etmezlerse bana ne derseniz deyin.

kayacan

AlıntıTabip odasından termik santrale tepki

SAMSUN (İHA) - Samsun-Sinop Tabip Odası Başkanı Uzm. Dr. Cem Şahan, Samsun'da termik santral kurulmak istenmesine tepki gösterdi.

Uzm. Dr. Şahan, mobil santrali devreye sokan ve termik santralin yapımını gündeme getiren siyasal erkin tutumunu "şanssızlık" olarak değerlendirirken, "Sermaye dayatmalı, hukuksal olarak şaibeli mobil santralin tekrar devreye girmesini ve Samsun'a termik santral yapılmasını istemiyoruz" dedi. Termik santrallerin cıva yaydığını ve bunun kurşun gibi ağır metal olduğunu kaydeden Şahan, "Cıva, merkezi sinir sistemini etkiler. Anormal doğumlar, gelişme bozuklukları ve öğrenme yeteneğinde azalmaya yol açtığı için rahimdeki bebekler ve küçük çocuklar büyük riskle karşı karşıyadır. 1999 sonunda Amerika'da yayınlanan 'Cıva Yağıyor: Kömürlü Termik Santrallerden Kaynaklanan Cıva Kirliliğinin Bir Analizi' adlı rapor, bugüne kadar hesaba katılmayan bir tehlikeye dikkat çekmektedir. ABD'deki termik santrallerden her yıl havaya 50 ton cıva yayıldığı ortaya koyulan raporda, yine bu termik santrallerde her yıl toplam 40 ton kadar cıva içeren katı atığın ortaya çıktığı da açıklanıyor" diye konuştu.

Söz konusu raporda, 1999 yılı Ocak-Haziran ayları arasında termik santrallerde yapılan cıva ölçümlerinin sonuçlarının analizinin yapıldığına da değinen Şahan, "Kanada'da ise Aralık 2000 tarihli Toronto Star gazetesinin bir haberine göre, konulan hedefler ve yaptırımlarla endüstri kaynaklı cıva kirliliği azaltılırken, diğer yanda termik santrallerden yayılan cıvanın gittikçe artması, 2000 yılının son günlerinde kaygı uyandırmıştır.

Termik santrallerin asit yağmurları ve ozon tabakasının delinmesi gibi etkilerinin yanı sıra, yaydığı azot oksitler güneş ışığıyla etkileşerek yer seviyesinde ozon oluşmasına yol açar. Yer seviyesindeki ozon zehirlidir, bitkilerin büyümesini engelleyerek, ormanlara ve tarım ürünlerine zarar verir. İnsanlarda solunum zorlukları meydana getirir. World Watch Enstitüsü'ne göre, ABD'de her yıl yerde oluşan ozon nedeniyle 5 - 10 milyar dolarlık tarım ürünü kaybı olmaktadır. Termik santrallerin yüksek bacalarından büyük alanlara yayılan florür ise miktarı çok az olsa bile, yaprakların sararmasına ve özellikle duyarlı tür olan üzüm bağlarının büyüme bozuklukları göstermesine neden olabilmektedir." şeklinde konuştu.

Bu konuda Yatağan örneğine de dikkat çeken Şahan, şu bilgileri verdi:
"Türk Tabipleri Birliği'nin 2000 yılında yayınladığı 'Yatağan'da Hava Kirliliğinin Değerlendirilmesi' adlı rapora göre, Yatağan'da ölçülen kükürt dioksit (SO2) ve havada asılı parçacıklar (PM10) Dünya Sağlık Örgütü'nün 1999 ölçütlerine göre yüksek düzeylerdedir. SO2 ve PM10 ile sinerjistik etki gösteren ve ortam yoğunluklarındaki artış bu kirleticilerle paralel olarak yükselmesi beklenen NOx, PM2,5 ve hidrokarbonlar gibi zararlılara yönelik ortam ölçümleri ise yapılmamaktadır. Raporda ayrıca, santral ve madende çalışan yaklaşık 4 bin işçinin ek risklere maruz kaldığını ve Yatağan'da sağlıkla ilgili güvenilir değerlendirme yapabilmek için gerekli verilerin eksik olduğu belirtilmiştir."

Türkiye'de mobil santrallerin faaliyete geçmesinin ardından Cengiz Enerji Sanayi ve Ticaret A.Ş., Borasso Enerji ve Kimya Anonim Şirketi ve Alarko Holding'e bağlı San-Sal Enerji A.Ş. Samsun'a termik santral kurmak için Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu'na (EPDK) başvuru yaptı. Samsun'un Tekkeköy İlçesi'nde kurulu bulunan iki mobil santralden Mobil 2'nin kurucusu olan Cengiz Enerji Sanayi ve Ticaret A.Ş. Grubu, termik santral başvurusunu 25 Haziran 2007 tarihinde yaparken, Borasso Enerji ve Kimya Anonim
Şirketi'nin ise lisans başvurusunu 17 Temmuz 2007'de yaptığı öğrenildi. Çarşamba ilçesi sınırlarında termik santral kurmak için yer arayışında olan San-Sal Enerji A.Ş.'nin de EPDK'ya başvuru yaptığı ifade edildi.

Cengiz Enerji Sanayi ve Ticaret A.Ş., ithal kömür ile çalıştıracağını açıkladığı 612.25 MWm/600.00 MWe gücündeki termik santralin yerini Samsun olarak gösterdi. Borasso Enerji ve Kimya Anonim Şirketi ise lisans başvurularında kurmak istedikleri 899.37 MWm/890.4 MWe gücündeki termikkombine çevrim doğalgaz santralini Çarşamba ilçesi'ne konuşlandırmayı istediklerini duyurdu.
Samsun'da biri Cengiz Enerji San. ve Tic. A.Ş. diğeri ise AKSA Grubu'na ait iki mobil santral, Elektrik Üretim A.Ş.'nin (EÜAŞ) talebine göre enerji üretiyor. Her birinde 6'şar motor bulunan santrallerde bu motorlardan sadece 1'i çalıştırılıyor
[/code]

maço

Alıntı yapılan: "merkez"Kayacan'ın nasıl bir samsunsporlu olduğunu ıspat etmesine gerek yok,onu bilen biliyor zaten.Yazdıkları tabi önemli şeyler rahatsız olanların çıkması normaldir.Zaten burası Samsun ili başlığı, buranın amacı da Samsunun sorunlarını tartışmak gündem oluşturmak,
Asıl önemli olan ve üzerinde tartışılması gereken konu şu ,Samsunun menfaatlerinin savunulması ve tartışılması birilerini neden bu tarz yazılar yazmaya iter...İşte insanı hayretler içinde bırakan da bu !

Seçimlerden hemen sonra mobil santraller devreye giriyor hem de ikisi de,şimdi sormak lazım neden Samsunluyu kandırdınız ,neden seçimlerden önce delikanlı gibi santraller çalışacak demediniz.

bende akp ye verdım bu benım sehrımı savunmadıgım anlamına gelmez samsunlu olmadıgım anlamınada gelmez .ayrıca cumlemı ıyı oku ben kımsenın yazısından rahatsızlık duymadım sadece hıc gormedım samsunsporbiz yada trıbun topıcıgınde yazısını.bende akp ye vermıs bırısı olarak son gunlerde olan yanı chpnın buldugu suclular falan derken sıyası konuda yeter dıyecek noktaya geldım o yuzden devamlı bu hukumetı elestıren yazıları koyan arkadasıda bende elestırdım bunda bıse yok yazılarına son ver dememdım yazmada demedım

kayacan

Alıntı yapılan: "camakf_55"
Alıntı yapılan: "merkez"Kayacan'ın nasıl bir samsunsporlu olduğunu ıspat etmesine gerek yok,onu bilen biliyor zaten.Yazdıkları tabi önemli şeyler rahatsız olanların çıkması normaldir.Zaten burası Samsun ili başlığı, buranın amacı da Samsunun sorunlarını tartışmak gündem oluşturmak,

bende akp ye verdım bu benım sehrımı savunmadıgım anlamına gelmez samsunlu olmadıgım anlamınada gelmez .ayrıca cumlemı ıyı oku ben kımsenın yazısından rahatsızlık duymadım sadece hıc gormedım samsunsporbiz yada trıbun topıcıgınde yazısını.bende akp ye vermıs bırısı olarak son gunlerde olan yanı chpnın buldugu suclular falan derken sıyası konuda yeter dıyecek noktaya geldım o yuzden devamlı bu hukumetı elestıren yazıları koyan arkadasıda bende elestırdım bunda bıse yok yazılarına son ver dememdım yazmada demedım

Klasik samsunlu gibi birbirimizi yemeyi bırakalım. camakf_55 sen forumda birde kral55 olarak arat ve bir bak istersen oda benim çünki.

Cagdas Ünver

biz yurtdisindayiz elimizden tepki pek birsey gelmiyor mail yolu ile tepki verecegim ama Samsun halki artik bilincli sekilde tepkisini ortaya koymali.

cem and naz55

DURMAK YOK YOLA DEVAM.....
BU 2
durun bakalım daha bu şehir e ve bu şehrin insanlarına daha nekadar zarar verecekler ama adamlarda haksız değil yani DURMAK YOK YOLA DEVAM.....