Şampiyonluk Bu Şehre Yakışır [Röportaj]

Başlatan berusa55, 31 Mart 2011, 15:24:56

« önceki - sonraki »

berusa55

Şampiyonluk bu şehre yakışır
[ 31.03.2011 ]

Samsunspor Teknik Direktörü Hüseyin Kalpar, göreve geldiği ilk günden bu yana yaşadıklarını ve şu anki noktaya nasıl ulaştıklarını Haber Gazetesi'ne anlattı.Kırmızı-Beyazlıların bulunduğu noktaya kolay gelmediğini söyleyen deneyimli teknik adam, "Bu başarıda futbolcuların ve teknik ekibin olduğu kadar, yönetimin, şehrin ve özellikle de taraftarların büyük emeği var" dedi

*** Samsunspor'da göreve başladığnızda nasıl bir ortamla karşılaştınız?

Samsunspor buraya çok kolay ulaşmadı. Ben geçen sene göreve geldiğimde Samsunspor çok iyi durumda değildi. En alttan ikinciydi ve küme düşmemek için mücadele ediyordu. Buraya ilk geldiğimiz, göreve başladığımızda Samsunspor'un küme düşmeyeceği inancını paylaştım herkesle. 'Kesinlikle küme düşme kelimesi konuşulmamalıdır' demiştim. Önce bunu gerçekleştirdik. Dolayısıyla geçen sene o hedefi tutturduğumuz için mutlu olduğumu söylemek isterim.

*** Sezona başlarken böylesi bir başarıyı düşünüyor muydunuz? Hedefleriniz arasında şampiyonluk var mıydı?

Bu sene de hedefi ilk altı için koymuştuk. Yine hala ilk altının içinde yer alıyoruz ama birinci olarak yer alıyoruz. Bu da bizim için önemli bir yer. Samsun şehri bunu hak ediyor diye düşünüyorum. Çok büyük sıkıntılar yaşadık burada. Sadece bireysel olarak benim yaşamış olduğum sıkıntı çok büyüktü. Eğer sabırlı olmamış olsaydım, dirayetli olmamış olsaydım, olaylara tecrübemle yaklaşmamış olsaydım ve olayları olumsuz değerlendirip hareket etmiş olsaydım inanıyorum ki şuandaki konumda olmayabilirdik. Bu benim inancım. Başkaları bu şekilde değerlendirmeyebilir. Çünkü ben takımımı tanıyorum, oyuncularımı biliyorum. Başkan'la, yönetimle ne konumda olduğumu biliyordum ve Samsunspor'u hep birlikte bir yere taşıma inancı içerisinde yolumuza devam ettik.

*** Yapılan eleştirilerden olumsuz etkilendiğinizi düşünüyor musunuz?

Zaman zaman büyük eleştirilerde aldım şahsım olarak. Bizim meslekte bu eleştiriler hep vardır. Ama şunu da söylemeden geçemem. Eleştirilerin büyük bölümü gerçeği yansıtmıyordu. Doğruların dışında gerçek dışı eleştirilerdi. Ben mesleğimde işimde çok şeffafım. Zaten saklanacak gizlenecek bir şeyin olmadığını biliyorum, düşünüyorum ve inanıyorum. Çünkü herkesin gözü önünde çalışıyoruz ve oynuyoruz. Bir şeyi saklama şansınız yoktur. Dolayısıyla bunları bu şekilde değerlendirerek sadece ve sadece işimizi daha iyi nasıl yapabiliriz düşüncesi, çalışkanlığı, inancı içerisinde yolumuza devam ettik. Bu da bize başarı getirdi. Başarının en büyük nedenlerinden birisi iyi bir takım oluşumuz. Birde ekip ruhunu iyi yakalamış oluşumuz. Bunda herkesin emeği vardır. Özellikle futbolcuların emeği çok büyüktür. Teknik ekibin, başkanın, yönetimin basın mensuplarının taraftarların emeği vardır. Herkesin kendine düşen paylar hissesini değerlendirdiğimizde emeği olan herkese teşekkür etmek isterim.

*** Samsunspor'un mevcut durumu büyük bir kesimi mutlu ediyor. Siz bu durumla ilgili neler söyleyebilirsiniz?

Şu anda herkes çok mutlu. Bunun en başında mutlu olması gereken kişi olarak kendimi de görüyorum. Çünkü hem mesleğimi iyi yapmış olarak görüyorum, hem de karşılığında ekonomik yönden para kazanıyorum. İkisi bir arada olduğu zaman çok mutlu oluyorum. Ama benim için en büyük mutluluk da maneviyattır. Samsunspor'un bu durumda olması, şampiyon olması benim mutluluğuma mutluluk katacak bir gerçektir. Ama şuanda yaşamış değiliz. Gerçekleştirdiğimiz hiçbir şey yok. Sadece puan farkıyla lideriz. Bu bir avantajdır. Bu avantajı sonuna kadar kullanabilmek için mücadele edeceğiz. Bunun içinde 7 maçımız kaldı. 7 maçı da mümkün olduğu kadar iyi geçirmemiz lazım. Özellikle kendi sahamızda oynayacağımız maçları kazanabilme özelliği içinde olmamız gerekiyor.

*** Sizce kalan 7 haftada kaç maç kazanırsak Süper Lig'e çıkmayı garantileriz?

İkinci yarı başlarken şunu söylemiştim; Ligin ikinci yarısında 10-11 maç kazanırsak şampiyon oluruz. Hala o hesaplarımız ve söylemlerimiz devam ediyor. Şu anda o hesaplarımızın tutması için 4 maç kazanmamız lazım. 4 maçı kazanırsak matematiksel  garanti olmamakla beraber yine mümkün olduğu kadar o hesaplarımız tutmuş olacak. Ama ben asgarisini söylemiştim,  hala da bu söylemlerimin arkasında duruyorum.

*** Taraftarların takımlarına olan desteğini, artı motivasyon olarak değerlendirebilir miyiz?

Şimdi çok önemli ve zor karşılaşmalar bizi bekliyor. Yine iş ciddiyetinden uzaklaşmadan Samsunspor'u belli bir yere getirme adına nasıl maç kazanmalıyız düşüncesi içerisinde çalışmalarımız sürüyor. Burada bize çok büyük katkı sağlayan müthiş bir taraftarımız var. Taraftarlarımıza ayrı bir parantez açmak istiyorum. Takımlarına ve futbolcularına müthiş derecede destek veriyor. Bu da beni çok mutlu ediyor gururlandırıyor. Bize katkı sağlıyor, kazanmamıza büyük etki ediyor. Bunu kabul etmek gerekir. Çünkü bizim işimiz motivasyondur, konsantre olmadan olmuyor. Bunun örneğini de Diyarbakırspor maçının ilk yarıda yaşadık. Diyarbakır'a giderken haftanın başında sırf konsantre yönünden motive olmaları açısından oyuncularımla her gün paylaştığım konudur bu. Buna rağmen ilk yarı itibariyle istediğimizi başaramadığımızı söyleyebilirim. İkinci yarıda tersine döndü her şey. Konsantre olunca netice de kendiliğinden geldi.

*** Samsunspor gelinen noktada Süper Lig için rakiplerine göre daha avantajlı diyebilir miyiz?

Şu anda sadece avantajlı olduğumuzu söyleyebilirim. Bu avantajı kullanmak bizim elimizde. Biz nasıl kullanmak istersek o şekilde kullanacağız. İyi istiyorsak hep birlikte iyi kullanacağız, kötü istiyorsak hep birlikte kötü kullanacağız. Amaç kesinlikle Süper Lig'e çıkmaktır. Bunu hepimiz biliyoruz. Futbolcularımızda buna inanıyor. Onların inancı bizi belli bir yere getiriyor. Ben çok daha fazla inandığımı her defasında söyledim söylüyorum. Bu inancımı sonuna kadar götüreceğim.

*** Ligin kalitesiz olduğu söyleniyor. Siz bu düşünceye katılıyor musunuz?

Ligin zirvesi de, altı da büyük çekişmeye sahne oluyor. Bu da ligin çok kaliteli olduğunu gösteriyor. Bunu ben söylemiyorum, Türkiye kamuoyu böyle değerlendiriyor. Bütün yazarlar çizerler böyle söylüyor. Alınan neticeler bunu gösteriyor. Atılan gollerde bunu gösteriyor. Birde geçen sene maç sayısı fazlaydı. Geçen sene 17 maç yani toplamda 34 maç oynanıyordu. Bu yıl 32 maç oynanıyor. Bunun bile puanlamada rolü olduğunu söylemek gerekir. Hiçbir ligi kalitesiz olarak düşünmek veya adlandırmak doğru değildir. Böyle bir değerlendirme yapıldığında biraz emeğe ve futbolculara saygısızlık olarak düşünüyorum. Emeğe saygı çok önemlidir.

*** Sezon sonunu nasıl görüyorsunuz, kim daha avantajlı?

Hangi takımın çıkacağı konusunda fikir yürütmem çok doğru olmayabilir. Özellikle bizim çıkmamız bizim beni ilgilendiriyor. Biz çıktıktan sonra kimin çıkması beni çok fazla ilgilendirmiyor. Avantajlı dediğimiz takımlara bakıyorsunuz avantajını kullanamıyor olabiliyor. Nitekim buna bu sene çok fazla misal verebiliriz. Denizlispor ilk yarıda 10 puan bizden öndeydi şimdi nerede. Lider olan takım Orduspor, kendi sahasında Gaziantep Belediyeden 4 yedi. Bunun için şu avantajlı demek belki doğru olabilir ama gerçeği yansıtmayabilir. Oynamadan maç kazanamıyorsunuz.

*** Samsunspor'u Süper Lig'e çıktı olarak düşünürsek, sizce diğer iki takım hangileri olur?

Oynanmayan 6-7 maç var. Bizim avantajımız bazı takımlara karşı daha fazla. Çünkü bizim 7 maçımız var bazılarının 6 maçı var. Orduspor bu hafta dinleniyor, Mersin ve Rize dinlenecek. Buna benzer takımlar daha dezavantajlı bize göre. Bu demek değildir ki her şey bitmiş artık garantiledik. Maçı ancak oynadığınız zaman kazanabilirsin. Kazanma arzusunu, isteğini sahaya yansıttığın zaman kazanabilirsin. Kazandıkça da hedefe zaten bir adım daha yaklaşmış oluyorsun. Hatta rakiplerin alacağı sonuçlarla iki adım da yaklaşabiliyorsun. Mesela bu hafta rakiplerin aldığı neticeler bize çok büyük katkı sağladı. Bir metre gidecekken 5 metre gittik. Bunu da kabul etmek lazım. Samsunspor'u değerlendirerek fikir yürütebilirim. İkinci takım kim olur onu bilemiyorum.

*** Süper Lig'de nasıl bir Samsunspor olur? Lig de tutunabilir mi?

Her şeyden önce bu soru şuanda erken. Ama net bir şey söylemem gerekirse öncelikle Samsunspor ligde kalabilecek bir ortamı yaratmalıdır. Ne pahasına olursa olsun bunu düşünmelidir. Hareketi, davranışı, transferleri her şeyi bunu düşünerek olmalıdır. Çünkü çıktın, düştün çok daha büyük zarardasın. Her konuda. Hem manevi olarak hem de maddi olarak. Çıktığın zaman orada kalıcı olabilmek, özellikle ligin ilk yarısında bu kalıcılığı ne pahasına olursa olsun sağlamak gerekir.Teknik Direktör Hüseyin Kalpar, sezon sonunda mevcut kupaların yanına bir tane daha şampiyonluk kupası eklemek istediklerini söyledi.

http://www.habergazetesi.com.tr/haberdetay.php?katID=1&id=76360

jean

hadi ins hocam bu saatten sonra vermeyelim artik sampiyonlugu hafta sonlari gelince huzurum kaciyor mac stresinden artik vaallahi cikalimda bitsin bu azab artik

eren55

Kalpar daha yeni şarj ediyor bir şeyleri.Yeni yeni yaklaşıyor taraftara.

hacettepeli

hangi şehrin bizim kadar yürekli taraftarı var? hoca demese de biz yakıştırıyorduk.