Piazza AVM

Başlatan Sadece Samsunspor, 22 Şubat 2008, 20:09:36

« önceki - sonraki »

epçeli köylü

Samsuna mutlak gerekli ana alışveriş merkezi konumundaki bu inşaat hızla bitirilmelidir.İnşallah hızla bitecek ve bizde gurur duyacağız....

berusa55

O kadar büyük bir alan ki; ama yavaş yavaş zemini sonuçlandırıp yükselmeye başladığını görebiliyoruz bu karelerden...  :ok

AntZ

Suyunu çıkardılar ama, hala mı su çıkıyor?  :hnk:

ahmetsefa55

benım bıldıgım bundan yıllar once (ne kadar dogrudur bılemıyorum) deniz, eski tütün fabrikasının oralara kadar geliyomuş.
yanı ordan sahıle kadar alan hep doldurma.
o yuzden o kadar su cıkıyo olabılır.
bu da bır tahmın  ;)

AntZ

İşin espirisiydi o ama yünede çok uzun sürdü.

Evet doğrudur, tütün fabrikasının oralara kadar geliyomuş, ahanda ispatı;

(Yıl 1903 - Solda cezaevi, ortada vilayet, sağda tophane denilen kışla)

1939 - Kayıktakiler: (Soldan sağa) Güvenoğlu Ersin, Çelebilerden Murat, Yılmazzade Mehmet Efendi, tombul olan Eynellerin Erdem, en sağdaki Engin Sever biz ölürüz...  :evet:

celebi

lla ben de bu fotoğraf nerede kayıp ettim galiba diyordum. fotoların arasında yoktu. ben de daha niceleri var böyle.

AntZ

Alıntı yapılan: celebi - 17 Aralık 2011, 10:05:02
lla ben de bu fotoğraf nerede kayıp ettim galiba diyordum. fotoların arasında yoktu. ben de daha niceleri var böyle.

Abi gençlik fotolarınızda var bende, büyük büyük büyük dedemin albümünde buldum  ;)

celebi

mehmet yılmaz

Hey gidi, ne balık vardı bir zamanlar oralarda
Ama ismi lazım olmayan bir tonton alayını yedi, bitirdi.  :( :(

Önde karanlık olarak görülen bir gölge var hani, o da "ŞıvartsdenisBalinus" olarak da bilinen ve artık örneği kalmayan Karadeniz Balinası. En son o fotoğrafta görülmüş, kılçıkları ise eski Samsun Adliyesi müdde-i umumi odasında... Aramızdan birisi yemiş onu ama acaba kim?
Var mı tahmini olan?  ;D ;D

epçeli köylü

Alıntı yapılan: muhalif - 17 Aralık 2011, 02:45:35
benım bıldıgım bundan yıllar once (ne kadar dogrudur bılemıyorum) deniz, eski tütün fabrikasının oralara kadar geliyomuş.
yanı ordan sahıle kadar alan hep doldurma.
o yuzden o kadar su cıkıyo olabılır.
bu da bır tahmın  ;)

Benim bildiğim kadarıyla da o bölge dolgu sahası değil. Yani eski otogar alanını kasdediyorum. Samsunspor tesislerinin olduğu bölge bizim nufus kayıtlarımızın halen olduğu yeni mahalle denilen bölgeymiş. Yeni mahalle denilen yer bildiğimiz mahalle imiş.1974-75 yıllarına kadar herkes orada yaşıyorken dönemin Belediye başkanı Vehbi Gül o bölgeyi yıktırıp bir nevi kentsel dönüşüm yaptırıp o yeni mahallede yaşayan insanları meskenler denilen bölgeye taşımış.Asri mezarlığın altında kalan bu mahalleye gelen yeni mahalle sakinlerinin çoğu bu bölgeye alışamayıp terketmiş.Çünki deniz kenarına yakın yaşamaya alışmış bu insanlar o zaman Samsunun en ucu ve son bölgesi olan bu bölgede sadece uzaktan denizi görebiliyorlarmış.Tabi parası olmayan imkanı olmayanlar mecburen kalmışlar.Bunları dedelerimizden öğredik.Şimdi o meskenler denilen bölge neredeyse şehrin merkezinde kalmış.Artık o eski binalarda kentsel dönüşüme gidiyor ve yenileri yapılıyor. Eski otogar alanı denize çok yakın olduğu için zeminden su çıkıyordur.Fore kazık ile bunu halletmişlerdir.

AntZ

Alıntı yapılan: epçeli köylü - 17 Aralık 2011, 12:43:30
Benim bildiğim kadarıyla da o bölge dolgu sahası değil. Yani eski otogar alanını kasdediyorum. Samsunspor tesislerinin olduğu bölge bizim nufus kayıtlarımızın halen olduğu yeni mahalle denilen bölgeymiş.

Katip Murat Çelebi'nin torunlarının arşivlerine göre bildiğin denizmiş o zamanlar;

Musti

Tesislerin önünden geçen demiryolunun aşağısı denizmiş. Demiryolu sahilden geçiyormuş zaten. Sanayi tarafı deniz değil. Merkezde Büyük Camii avlusuna dalgaların vurduğu, batı tarafta da Baruthane tepesinin yamaçlarına kadar geldiği söylenir denizin.

AntZ

Alıntı yapılan: Musti - 17 Aralık 2011, 15:49:56
Tesislerin önünden geçen demiryolunun aşağısı denizmiş. Demiryolu sahilden geçiyormuş zaten. Sanayi tarafı deniz değil. Merkezde Büyük Camii avlusuna dalgaların vurduğu, batı tarafta da Baruthane tepesinin yamaçlarına kadar geldiği söylenir denizin.

Epçeli'nin söylediği gibi o zaman, tamam sustum  :-[

kuzey55

SÜPER GÖRÜNÜYO YAKIŞIR SAMSUNUMA :)