Piazza AVM

Başlatan Sadece Samsunspor, 22 Şubat 2008, 20:09:36

« önceki - sonraki »

berusa55

AlıntıYılmaz, "Gecikme benide rahatsız etti"

13 Ekim 2008 / 18:21

Yılmaz,160 milyon dolarlık alışveriş merkezi ve otel yapımındaki gecikmenin kendilerini de rahatsız ettiğini, parayı verecek firmanın sermaye değişimi nedeniyle gecikmelerin yaşandığının kendilerine bildirildiğini söyledi.

Büyükşehir Belediyesi Meclisi ekim ayı toplantısı, Başkan Yusuf Ziya Yılmaz başkanlığında gerçekleştirildi. Şehitler için saygı duruşunda bulunulmasının ardından, gündem maddeleri komisyonlara havale edildi. Toplantı sonunda Atatürk Bulvarı kenarında, eski otogarın bulunduğu alanda yaklaşık 34 bin metrekare alan üzerine yapımı planlanan ve Büyükşehir Belediyesi tarafından arsası 33 milyon dolara satılan 'Ancora Samsun Projesi' ismi verilen alışveriş merkezi ve otel yapımıyla ilgili CHP Grup Başkan Vekili Cemal Ulusoy, bilgi verilmesini talep etti. Mecliste 13 Nisan'da temeli atılan ve halen yapımına başlanmayan otel ve alışveriş merkezinin yapımıyla ilgili sorun olduğu ve otelin yapılmayacağı yönündeki spekülasyonlar dile getirildi.

Konu hakkında meclis üyelerine bilgi veren Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, bilgi kirliği olduğunu, konunun tam olarak araştırılmadığını kaydetti. Otel ve alışveriş merkezi yapımı için Acteeum Group'un ihaleyi aldığını, firmanın bir aracı emlaktan dönüşüm firması olduğunu, inşaatı yaptıktan sonra devredeceğini, parayı verecek olan asıl firmanın Avusturya'da bir özel banka olduğunu belirten Yılmaz, bankanın sermaye değişimi yaşayacağını, yeni ortakların katıldığının kendilerine Acteeum Group tarafından bildirildiğini açıkladı.

Yeni yönetimin Samsun'daki otelle ilgili yeni bir proje hazırlattığını, bunun da zaman kaybına neden olduğunu ifade eden Yılmaz, "Endişe edecek bir şey yok. Otel yapılacak. Firmayla sürekli görüşüyoruz. Bayramdan sonra başlayacaklarını bildirmişlerdi. Biz de durumu değerlendirerek, kendilerine otopark bölümünün yapılması ve zemin fore kazıklarının çakılması için acele edilmesi, hiç olmazsa proje hazırlanana kadar bunların yapılmasının zaman kaybını önleyeceğini söyledik. Acteeum Group, inşaatları yapacak olan firmalarla gerekli anlaşmaların yapıldığını dile getirdi. Sorun yok. Ama yaşanan gecikme kamuoyu kadar beni de rahatsız etti" diye konuştu.

33 milyon doların üçte birinin tahsil edildiğini, tapunun da üçte ikisinin devredildiğini ifade eden Başkan Yılmaz, inşaat tamamlana kadar söz sahibi olduklarını, 2010 yılına kadar taahhütlerin yerine getirilmediği takdirde firmanın yüklü bir tazminat ödemek zorunda kalacağını da hatırlattı.(iha)

Kaynak: http://www.haberexen.com/news_detail.php?id=5373

berusa55

AlıntıSAMSUN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI YILMAZ: "OTEL İNŞAATINDA PANİĞE GEREK YOK"

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, eski otogar alanında Acteeum Grup tarafından yapılacak 5 yıldızlı otel ve alışveriş merkezi inşaatının gecikmesinde kaygı verici bir durumun söz konusu olmadığını söyledi.
Büyükşehir Belediye Meclisi'nin ekim ayı ilk toplantısında konuşan Yılmaz, 5 yıldızlı otel ve alışveriş merkezi inşaatında yaşanan gecikmeyle ilgili meclis üyelerini bilgilendirdi. Eski Otogar alanının 33 milyon dolara Acteeum Grup tarafından satın alındığını hatırlatan Başkan Yılmaz, "Bu grup burada bir otel yapmak için bu alanı satın aldı. Fakat bu projenin sermaye sahibi yani patronu Avusturya'daki bir özel bankadır. Bu bankada bir sermaye el değişimi oldu. Bu nedenle projenin inşaatına başlanmasında biraz gecikme yaşanıyor. Konuyla ilgili geçtiğimiz günlerde bazı yerel medya organlarında haberler çıktı. Yapılan haber tamamen bilgi kirliliği yanlışlığı nedeniyle yapılmıştır. Kamuoyuna bilgi veren, bir kamu görevi yapan basın kuruluşlarımızın bu tür haberleri yaparken daha dikkatli olması, haberde doğru bilginin yer almasına özen göstermesini beklerim." diye konuştu.

Gecikme nedeniyle Samsun kamuoyunda da bir endişenin oluştuğunu dile getiren Yusuf Ziya Yılmaz, "Bu gecikme beni de rahatsız ediyor fakat endişelenecek, panik yapacak bir durum söz konusu değildir. Kaygı verecek bir durum görmüyorum. Hiçbir problem yok. Karşılıklı taahhütlere bağlı olan ticari anlaşmamız devam ediyor. Anlaşmamıza göre otel inşaatın belirlenen süre zarfında yapılmaması halinde büyük tazminat öder ilgili grup. Ben Samsun'da çakılan küçük bir çiviyi bile yakından takip eden biriyim. Samsun kamuoyunun içi rahat olsun." ifadelerini kullandı.

Kaynak: http://www.haberler.com/samsun-buyuksehir-belediye-baskani-yilmaz-otel-haberi/

Yalnızca BİZ

Herhangi bir haber yok di mi Berusa55?

Sadece Samsunspor

Alıntı yapılan: Yalnızca BİZ - 31 Ekim 2008, 14:17:45
Herhangi bir haber yok di mi Berusa55?

AlıntıHAYAL DEĞİL GERÇEK

31 Ekim 2008 Cuma 16:31

Acteeum'dan 5 yıldızlı otel açıklaması

Samsun'un eski otogar alanına kurulacak Ancora Samsun projesi ile ilgili basında doğru olmayan bilgilerin dolaştığını belirten Acteeum Group Genel Müdürü Tomasz Szewczyk, proje arsasının satılmadığını, Alışveriş Merkezi ve Otel projesinde sona gelindiğini ve inşaata kısa süre içerisinde başlayacaklarını söyledi

Samsun'da eski otogar alanına yapılacak 5 yıldızlı otel ve alışveriş kompleksinin gecikmesi konusunda bazı yerel basında çıkan iddialara Acteeum Group Genel Müdürü Tomasz Szewczyk dün yaptığı yazılı açıklama ile cevap verdi. Araziyi alan firmanın projeden vazgeçtiğine dair dedikodular ve akabinde de farklı bir firmaya satıldığına dair iddiaların gerçeği yansıtmadığını vurgulayan Tomasz Szewczyk, "Samsun'da başlattığımız projeye ilişkin yerel basında çıkan doğru olmayan bilgileri düzeltmek adına kamuoyunu bilgilendirmeyi gerekli gördük" dedi.

ARAZİ BAŞKA ŞİRKETE SATILMADI
Söz konusu arazi herhangi bir üçüncü bir şirkete satılmadığını vurgulayan Szewczyk, Ancora Samsun Alışveriş Merkezi ve Otel projesinin tasarım sürecinde hızla sona gelinmekte olduğunu dile getirdi. Szewczyk, "Projede ödüllü mimarlık şirketi Tabanlıoğlu Mimarlık'la çalışmaktayız. Harfiyat işleri için ihale sürecine girmiş bulunmaktayız ve bu yıl inşaata başlayabilmek için bu süreci kısa bir süre içinde sonlandıracağız. Harfiyat işlerindeki gecikme ise arazinin mevcut teknik durumundaki zorluklardan (denize yakınlık vb.) kaynaklanmaktadır ve ayrıca projenin büyüklüğü, şu anda üzerinde çalıştığımız bazı gelişmiş teknik çözüm arayışlarını da beraberinde getirmektedir" diye konuştu.

ACTEEUM EMLAK ŞİRKETİ DEĞİL
Acteeum Group'un basında yeralan bazı yazılarda bahsedildiği üzere bir emlak şirketi olmadığının altını çizen Tomasz Szewczyk, "Acteeum Group, gelişen pazarlarda profesyonel yatırımcılara proje geliştirme ve yönetimi konusunda hizmet veren bağımsız ve özel sermayeli şirketler topluluğudur. Gayrimenkul geliştirme ve yönetimi alanlarında faaliyet gösteren Acteeum Group; Türkiye, Ukrayna ve Gürcistan'daki gayrimenkul yatırım projelerine odaklanmış bulunmaktadır. Acteeum Group'un Türkiye'nin farklı şehirlerinde geliştirmekte olduğu 8 alışveriş merkezi projesinin yanı sıra Ukrayna/Odesa'da 1 ve Gürcistan/Tiflis'de 1 projesi mevcuttur" diye konuştu. Acteeum Group ile ilgili haber yapılırken, kendilerine danışılmasını isteyen Szewczyk, isteyen herkesin bilgi edinmek için kendileri ile irtibata geçebileceklerini, Acteeum Group olarak sorulan soruları cevaplamaktan mutluluk duyacaklarını ifade etti.

Haber Merkezi

Yalnızca BİZ

İnşallah en kısa sürede başlar...

Tiryakiler55

in$allah vallah ben gurbetde ya$iyorum ve en fazla yazdan yaza veya her iki senede bir gelebiliyorum samsun'a... samsun'un ne kadar geli$tigini ve bu geli$melerin hala sürdügünü görmek beni cok mutlu ediyor. ben samsundan ba$ka hicbir zaman bir ba$ka yerde yaz tatilimi gecirmek istemedim. birdahaki gelmeme ne yenilikler görecegimi cok merak ediyorum. sahilimizin olmasi bir avantaj ama cok daha temizlenmeli. her sene dahada cok turist görüyorum samsun'a geldikce. NE MUTLU SAMSUNLUYUM DIYENE  ;)

FUAT ACAR

arkadaşlar oradan su çıkmadımı sahile yaklaşık 150 mt.

FUAT ACAR

kesinde su çıkacak çünkü deniz e çok yakın temel sağlam olmaz
:'(

Akyol

süper kandırdılar bizi helal olsun ama biz hepsini hafızaya kazıyoruz seçimler yakın gün olur devran döner... >:(

Recep

Ancora'dan umutlu değiller!
29 Aralık 2008 / 08:53
Samsun Turizmciler Derneği Başkanı Mustafa Yavuz eski otogar alanına Acteum firması tarafından yapılması gereken otel ve alışveriş merkezinden umutlu olmadıklarını kaydetti.

Mustafa BİLİK/ Haberexen.com

Şehrin otel sıkıntısının sık sık gündeme geldiği şu günlerde Acteeum Gorup Türkiye Genel Müdürü Tomazs Szewczk tarafından 2009 yılı sonunda bitirilme sözü verilen Acteeum Group'un Samsun'un eski otogar alanında gerçekleştireceği yaklaşık 160 milyon euro tutarındaki " Ancora Samsun'un temelini Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ile Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Nafiz Özak birlikte atmıştı. Ancora Samsun projesi Karadeniz'in en büyük alışveriş merkezi ve 5 yıldızlı oteli olacaktı.

Fakat temelin atılmasının üzerinden geçen onca zamana rağmen "Ancora Samsun Alışveriş Merkezi, Otel ve Konferans Salonu" projesinde henüz bir arpa boyu yol alınmış değil.

2009 a yaklaştığımız şu günlerde Samsun'da otel sıkıntısı sık sık dile getirilirken Samsun Turizmciler Derneği Başkanı Mustafa Yavuz eski otogar alanına Acteum firması tarafından yapılması gereken otel ve alışveriş merkezinden umutlu olmadıklarını kaydetti.

Samsun Turizmciler Derneği Başkanı Mustafa Yavuz " Ben bu projeyi özellikle tüm dünyayı etkileyen bu kriz ortamında aydınlık görmüyorum. Zira Acteeum gurubunun Türkiye'nin 8 ilinde, ayrıca Odessa ve Tiflis'te olmak üzere toplam 10 şehirde projeleri var. Bu projelerin tümü kendi web sayfalarından incelendiğinde görüleceği gibi, 2009, 2010, 2011 ve 2012 tarihlerinde bitirilmesi hedeflenen projeler. Bu gurubun bitmiş projesi yok. Şehirlerde önemli arsaları alıp projelendirip diğer büyük firmalara satarak bundan gelir temin eden bir firma. Samsun'un da aralarında olduğu 10 tane büyük projeyi dünyayı etkileyen bu büyük kriz ortamında hayata geçirmek kolay değil. Umarım yanılırız ve bu proje kısa bir sürede hayata geçer. Acteeum gurubunun yaptığı bu çalışma tabiî ki yanlış bir şey değil. Firma proje üretiyor, altyapısını hazırlıyor ve satıyor.

Samsun projesinde, alışveriş merkezinin projesi hazır ama otelin değil. Çünkü otel henüz bir guruba pazarlanamadı. Acteeum, otel kısmını hangi otel zincirine satabilirse onun isteğine uygun proje yaptıracaktır. Acteum grubunun şu an hayata geçirilmiş hiçbir projesi yok ama 3-4 yıl içerisinde yapmayı hedefledikleri projeleri var. Bunu kendi web sayfalarında da görebiliyoruz" değerlendirmesini yaptı.

Ayrıca Yavuz "Samsun'daki konaklama sorununun çözümü için acil projelere ve yatırımcılara ihtiyaç var" diyerek Samsun'lu işadamları, turizmci dostlarımız ve sanayicilerimiz bu konuda çalışma yapmalı ve yerel yöneticilerimiz onlara destek vermeli çağrısında bulundu.

Samsun Turizmciler Derneği Başkanı Mustafa Yavuz "Samsun'daki konaklama sorunu giderilirse hem ciddi bir istihdam hem de ciddi bir ekonomik gelişme hızı yakalanacaktır" diyerek Global krizden az hasarla kurtulmanın en kolay ve kestirme yolunun Turizmin gelişmesi olduğunu kaydetti.

Şimdi ise soru şu Acteeum Gorup Türkiye Genel Müdürü Tomazs Szewczk'in taahhüt ettiği gibi henüz bir çivisi bile çakılmamış dev bir otel ve alışveriş merkezi 2009 sonuna bitirilebilir mi yoksa Samsun'da otel sorunu daha uzun süreler konuşulur mu?

http://www.haberexen.com/news_detail.php?id=7619

Sercan

Arkadaşlar www.yusufziyayilmaz.com.tr adresine msj olarak eski otogar alanına yapılacak alış-veriş merkezi hakkında bir yazı yazmıştım,bizi kandıryor musunuz? diye az önce cevap geldi aynen aktarıyorum...

Cvap:Sayın Bayram

Eski sanayi bölgesinde yapılması planlanan alışveriş merkezi yatırımcıları ekonomik kriz sebebiyle süre uzatımı talebinde bulunmuşlardır. Süre uzatımı taleplerini karşılama niyetinde değiliz. Projenin krize rağmen yapılması için,  araziyi satın alan kişilere sözleşmedeki mecburiyeti hatırlatıp, yatırımın gerçekleştirilmesi konusunda baskı yapmaktayız. Proje gecikerek de olsa sözleşme gereği mutlaka gerçekleştirilecektir. Saygılarımla

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya YILMAZ

Sadece Samsunspor

Alıntı yapılan: 55sercan55 - 10 Şubat 2009, 15:11:55
Arkadaşlar www.yusufziyayilmaz.com.tr adresine msj olarak eski otogar alanına yapılacak alış-veriş merkezi hakkında bir yazı yazmıştım,bizi kandıryor musunuz? diye az önce cevap geldi aynen aktarıyorum...

Cvap:Sayın Bayram

Eski sanayi bölgesinde yapılması planlanan alışveriş merkezi yatırımcıları ekonomik kriz sebebiyle süre uzatımı talebinde bulunmuşlardır. Süre uzatımı taleplerini karşılama niyetinde değiliz. Projenin krize rağmen yapılması için,  araziyi satın alan kişilere sözleşmedeki mecburiyeti hatırlatıp, yatırımın gerçekleştirilmesi konusunda baskı yapmaktayız. Proje gecikerek de olsa sözleşme gereği mutlaka gerçekleştirilecektir. Saygılarımla

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya YILMAZ

ya iyi hoşta samsunsporla ilgili o kadar şey yazdık 1 kere bile cevap verilmedi ama buna vermişler, neyse inşallah başlanır

55.hakan

projeyi seçim malzemesi yapamamanın üzüntüsü içinde bence kendisi seçimden sonra o projenin durumu ortaya çıkar

emre

bir an samsunspor için yapıldığını sanıp heyecanlanmıştım.. :( :( :(

guvener55

tam tesisşerin karşısında.samsunspor içinde o kompleksde bişeler olsa.mesela samsunspor collection için bişeler yapılabilir o kompleksde