Atomum taze almayan kepaze...

Başlatan mehmet yılmaz, 15 Şubat 2014, 00:25:28

« önceki - sonraki »

mehmet yılmaz

Atomum taze almayan kepaze...

Atom mühendisi olamadıysak da çocukken atom satmışlığımız vardır evelallah...

Bir atom yazısı yazmak için illa da şehr-i Ramazan'ı beklemeye gerek yok. İçinde Samsun geçen her çalışmanın kıyısında köşesinde bir atom olmalı diye düşünüyorum.

Biz Samsunlular özgün insanlarız, kafamız çalışır eyvallah ama henüz aramızdan bir Einstein çıkaramadık tabii. Gerçi Einstein'ın atomun en küçük parçasını bulmuş olması pek bir şey ifade etmez zira biz atomun küçüğünü falan değil bizatihi kendisini bulmuş insanlarız.

Samsun dışında yaşadığım süreçte oradaki insanlara ne yapsam da atomu anlatamadığımı fark ettim. "Nasıl bir şey hocam?" dediklerinde, tarif ediyorsunuz ama bir yerlerde tıkanıyor işte...

Nedir atom? Yumurtadan yapılan basit bir tür tatlı. Yuvarlak ya da elips şeklinde olur, ( bakınız Samsun'daki öğrencilerin astronomi bilgileri ne kadar da geniş!) şayet boya katarsanız çilekli, muzlu diye de yutturabilirsiniz. Esası beyazdır tabii. Üstünde son damlalarının biriktirdiği bir şapkası olur -ki en keyifli kısmı orayı yemesidir.

Beyaz kaygan sayılabilecek bir kağıdın üstüne itina ile yerleştirilir ve oradan da tepsilere dizilerek satışa çıkarılır. Basit imalathanelerde yapılabilir. Ramazan'a özgü bir tatlıdır ama artık günümüzde "Unlu Gıda Mamülleri" unvanıyla çalışan fırınlarda da görebilirsiniz.

Bizim çocukluğumuzda atom demek Ramazan demekti elbette. 1980'lerde Samsun'da çocukluğunu yaşayıp da Ramazan'da atom yememiş kimse bulamazsınız demek çok mu iddialı olur bilemiyorum. Ama atom satmamış çocuk da azdır aslında.

Mesela ağabeyimle ben... İlyasköy Mahallesinin sokaklarında, Gebi Caddesinde, Aziziye Caddesinde, şimdiki İlyasköy İlköğretim Okulunun olduğu muhitte çok atom sattık. İşin aslı, babam geliri iyi olan bir mali müşavirdi. Yani bizim -ekonomik sebeplerle- atom satmak gibi bir ihtiyacımız hiç olmamıştı. ( Zaten satamadıklarımızı da akşam babam eve gelince toptan alırdı!) Yine de eski Samsun'da atom satmak iktisadi değil sosyal bir hadise idi... Bir nevi topluma müntabık olma denemeleri yani...

Atom satarken genelde yanınızda bir arkadaşınız daha olurdu. Hatta yine genelde onun da elinde ya da kafasının üstünde bir atom tepsisi bulunurdu. Tek müşteri geldiğinde "abi benden al, benden al" terbiyesizliğine girişilmez, mümkünse az satış yapan kimse ona yönlendirilirdi. Zaten o eski güzel ağabeyler de hem birden fazla hem de yarısını birinden diğerini ise öbüründen alırdı.

Atom satışı sırasında yağmur yağarsa -ya da özensiz bir hijyen dürtüsüyle- yedekte naylon bulundurulur ve tepsinin üzeri bu naylonla örtülürdü. Biz gündüzleri satışa çıkardık ama iftar sonrasında, teravih namazı öncesi ve sonrası için cami önlerinde bekleyenler de olurdu. Bir de kapı kapı dolaşıp, zillere basarak satış yapanlar vardı. Bu iki grup genellikle ekonomik sebeplerle atom satanlardı, bizimki gibi hobi niyetine değil. Zaten gündüz satıcı olan bizler akşam müşteri oluverirdik...

Atom satarken maniler söylenirdi. "Atomum taze almayan kepaze" gibi mesela... Onun daha gayri ahlaki olanları da vardı elbette. Cümle sonunda nokta yerine sinkaf kullanılan bir mahalle için hayli masum sayılabilecek şeylerdi yine de...

Atom satarken bir bakıma hayatı da öğreniyorduk. Bilmediğimiz mahallelere gidebiliyorduk mesela. "Oğlum valla parasını veririm" deyip atom alıp size borç takan arkadaşlarınızı görüyordunuz. Sokak başında pis pis bakıp musallat olan yaramaz çocuklar da oluyordu. Tepsinizi düşürüp atomlarınızı zayi edebilirlerdi bazen. Bunun sonucunda esaslı bir kavgaya tutuşmak zorunda kalınabilirdi elbette. Ya da atom satarken sevdiğiniz kızla pazar yerinde göz göze gelebilirdiniz...

-Hayır... Hayır Nalan. Düşündüğün gibi değil. Benim babam fabrikatör aslında. Seni saraylarda yaşaticim... Pembe panjurlu bir evimiz olacak...
Deseniz de kız için bir atomcu parçasısınızdır artık!

Zalim kız, ne var bunda? Çocuk atom mühendisi olamamışsa da atomla ilgili çalışmalar yapmış işte. Ayıptır be!..

##kdc##

Çarşamba'nın suyundan,
Bafra'nın unundan,
Yeni çıktı fırından,
Atoooummm balll atoooomm

İkinci sınıftaydım
Hayatımda ilk atom satarak para kazanmıştım, hiç unutmuyorum krampon almıştım..

fındık

Payam vay benim derdik sattıktan sonra 100. Yıl bulvarı en işlek yerdir atomda 😃

orucreis

sanırım ilkokul 5. sınıfta falandım akşam teravih namazından sonra kardeşimle beraber az dolaşmadık

desperate1

FaTiH_HaN

Bende her ramazan bu atom işinde iyi para var girmek lazım deyip her sene yalan olurdum, memur çocuğuyum risk alamıyorum  :-\ Hiç sevmediğim halde 3-4 tane yerim bi oturmaya, zaten kimsenin çok severek yediğini de zannetmiyorum  :)

Musti

Bal atom balatom balatombala tombala tombala :) şeklinde evrilişi de komiğimize giderdi küçükken.

Samsun dışında bilinmemesi enteresandır. İzmir'de atomun ne olduğunu ilk kez duyanlardan daha çok şaşırmıştım, atomu ilk kez duyanları ilk kez gördüğümde :)
Nasıl yani hiç mi? :/

_SoN_

bize satmak nasip olmadı ama az atom yolu beklemedik evde :) babamız gelecek atom götürecek diye.

cgr

Mahallede ki simit,pide fırını ile anlaşılır :) Manav'dan boş muz kolisi alınır :) ve işe başlamak için herşey hazırdır :)

özellikle pembe ve sarı renkte (çilek,muz) olan atomlardan alırdık araya renk karıştırsın daha rahat satarız diye :)

ama gittiğimiz kapılar ise hep akrabaların oluyordu nedense :) :)

olcay

İzmir de beze diyorlar ya . Insanda iştah falan kalmıyo duyunca. :)

Ahmeti

Mehmet abi herkesin iştahını kabarttın :)
Ramazan ayında satılan atomun tadını aynı atom da olsa diğer aylarda alamıyoruz.

umit

biz arkadaşla beraber satardık, daha doğrusu satamazdık : ) günün sonunda ya komşular alırdı tepsinin hepsini ya da oturur kendimiz yerdik.

bi de tepsiyi ellerini kullanmadan kafasında taşıyanlar vardı.hayret ederdim nasıl yapıyolar diye.

kuzey55

kapı kapı satardık :( çocukluğumuz ne güzeldi be

Stoper

Atom candir,efsanedir, geçmişe özlemdir..
Sezonu acariz yakında dün Mecidiye'de gördüm bir satici.Hoş unlu mamuller satan yerler de her zaman bulunur ama ben seyyar saticilardan alacağım.

Stoper

Samsun'un eşsiz lezzetleri arasında yer alan ve özellikle Ramazan ayında tercih edilen 'atom' tatlısı, damakları büyülüyor. Samsun'a özgü bu tatlı, fırınlarda ustaların özenle hazırladığı bir lezzet olarak öne çıkıyor.