Eski Samsun Fotoğrafları

Başlatan kral55, 26 Haziran 2005, 21:51:00

« önceki - sonraki »

Ertuğrul Sağlam

Şuanki askerlik şubesinin oradan Zeytinlik ve Hastahanebaşı'ndan görünüm. (Resmin üzerindeki yazıdan kaç yılına ait olduğu belirtiliyorsa bilen yazsa iyi olur.)

berusa55

Samsun 1950'ler - Eski şoförlerden Koreli...

twitter

abi o cami şadırvanı ne güzel bir şey hangi akıl onu oradan söküp dolgu için kullanır

berusa55

03 Ağustos 2013, 05:42:37 #64 Son düzenlenme: 03 Ağustos 2013, 17:52:27 berusa55
3 Ağustos 1869 Büyük Samsun Yangınının 144. yıl dönümü

Büyük Samsun Yangını

Büyük Samsun Yangını, 1869 yılında tarihi adı Amisos olan ve bugün Samsun olarak adlandırılan yerleşimde meydana gelen afettir. Bu yangın kentte daha önce meydana gelen yangınlardan çok daha şiddetli olduğu için[1] büyük yangın olarak nitelendirilmektedir.
3 Ağustos 1869 tarihinde meydana gelen yangına dair en önemli belge dönemin Fransa Samsun konsolosunun İstanbul'daki Fransız Büyükelçiliğine gönderdiği rapordur.[2] Yangının tarihi, kapsadığı alan, verdiği zarar ve halkın durumu bu rapor sayesinde kesin olarak bilinmektedir. Buna göre yangın bugünkü Samsun Büyükşehir Belediyesi binasının karşısında bulunan Süleymaniye Medresesi'nde başlamış, civardaki petrol ürünleri satılan bir dükkâna ulaştığında da güçlenerek devam etmiştir. 5 Ağustos 1869 tarihinde gönderilen raporun tam metni şu şekildedir:
Yangında şehrin 415 evi yandı. Bütün Samsun halkı çok üzgün ve perişan durumdadır. 2 gün önce saat 10'a doğru yangın çığlıkları şehrin merkezinden yükselmeye başladı. Yangının yeri ve çıkış nedeni hakkında birkaç çelişik yorum var. Bunları anlatmıyorum çünkü hangisinin doğru olduğu henüz belli değil. Yangın tedbirsizlik sonucu çıkmış ve yangının çıkış yerinin bitişiğinde petrol ürünleri satan dükkandaki petrolle dolu variller ateş alarak yangın süratle büyümüş. Yangının bu derece büyük olmasının nedeni de bu imiş. Dükkan tahtadan yapılma bir handa yer aldığından dolayı bu han da tamamen yanarak kül oldu.
Aynı zamanda güneyden esen şiddetli rüzgar da yangının etrafa sıçramasını ve söndürme çalışmalarının etkisiz kalmasına neden oldu. Tahtadan yapılmış olan evler ve dükkânlar tamamen yandı.
On cami ve beş büyük han da yananlar arasında. Bu hanlardan Taşhan, taştan yapılma ve sağlam bir bina olduğundan daha önceki yangınlardan da kurtulmuştu. Bedesten de Taşhan gibi sağlam binalar arasındaydı. Bu nedenle yangın sırasında yakın dükkânların malları bu iki binaya taşınmıştı ama Taşhan ve bedesten de yangından nasibini aldı. Burada bulunan dükkânların tamamı yok oldu. Taşhan ve bedestenden geriye yalnızca taşları kaldı.
Danişmendliler tarafından inşa edilmiş olan Samsun Kalesi'nde bulunan Kale Mahallesi içindeki tüm evler yani yaklaşık beş yüz ev tamamen yandı. Korkunç olan ise şehrin bu kısmındaki İç Kale denilen yerde Samsun Kalesi'nin cephaneliği vardı. Bu büyük felaketin cephaneliğe ulaşmamasına sevinmeliyiz. Yangının cephaneliğe sıçramaması Mutasarrıf Hasan Paşa'nın gayretleriyle oldu. Hasan Paşa şehrin diğer taraflarındaki yangını önleyemeyince tüm gayretini bu yöne yoğunlaştırdı. İç Kale de evler ve cephanelik iki kat sur içinde idi. Hasan Paşa askerleri ve zaptiyeleri cesaretlendirerek yangına doğrudan müdahalede bulunmalarını sağladı ve yangını durdurdu.
Buna rağmen şehirdeki bazı insanlar diyorlar ki, bunu ben de duydum "yetkililer bu yangın sırasında hiçbir şey yapmadılar". Fakat buna inanmayın, bu dedikodu büyük üzüntü ve perişanlıktan kaynaklanıyor. Çünkü halk çok perişandır. Yangını söndürmek imkânsızdı, bütün yetkililer ellerinden geleni yaptılar ve yapmaya da devam ediyorlar.
Yetkililer tarlalarda kurdukları kamplarda felaketzede halka yardım etmeye çalışıyorlar. Bunlara ekmek dağıtıldı. Felaketzedeler sığınacak bir barınak bulmaya çalışıyorlar. Yangın sonucunda ev sahipleri ve tüccarlar tamamen mahvolmuş ve her şeylerini yitirmişlerdir.
Bu yangın felaketzedelerine yardımın şehir dışından gelmesi gerekmektedir. Hükûmet desteğini bekliyoruz. Siz yardım gönderebilir misiniz? Eminim ki Samsun halkı çok minnettar kalacaktır.
--5 Ağustos 1869

Tetkik çalışmaları

Yangın sonrasında afetzedelere yardım ulaştırılmaya başlanmıştır. Yangın tetkik çalışmaları neticesindeyse İç Kale'nin içerisinde 173 ev bulunduğı, surlarının 6-8 metre büyüklüğünde ve 2 metre kalınlığında olduğu not edilmiştir.

Daha sonra Canik Vilayeti Baş Mühendisi Mösyö Briyo ve bir diğer mühendis Hırsan Efendi yangın tespitlerine başlamıştır. Tespit raporlarına göre 125.000 m2'lik alan yangından birinci derece etkilenmiştir. Yangın alanı içerisinde alan 500x250 metrelik bir alanda ise ahşap yapılardan geriye kalan hiçbir şey kalmamıştır. Toplamda ise 718 yapının zarar gördüğü ve bu yapılan 121.000 m2'lik alanı kapsadığı not edilmiştir. Bu alanınsa sahiplerine devredilerek 435 bina inşa edilmesi, geri kalan 4.000 m2'lik alana ise 280 dükkânın inşa edilmesi karara bağlanmıştır.

Saathane Meydanı'na çıkan Bankalar Caddesi'nin yangın sonrası çekilen bir fotoğrafı.

Afetzedelere yardım çalışmaları

Yangın gerçekleştikten bir ay sonra Eylül ayında Samsun'a gelen Trabzon valisi halkın mağduriyetini gidermek için bir komisyon görevlendirmiştir. İlk olarak gıda ve barınma gibi temel sorunlara çözüm bulmaya gayret etmiş, askerî birliklerden temin edilen yüz elli çadır ile kısa süreli de olsa halkın barınma sorununu çözmeye çalışmıştır.
Canik Mutasarrıflığı ve Canik Liva Meclisi yangında zarar görmemiş sayılı birkaç fırında ekmek yaptırıp halka dağıtılmasını sağlamış ve bu dağıtımı tutanaklar ile kayıt altına almıştır. Ayrıca kış yaklaştığından dolayı afetzedeler çadırlardan çıkarılarak ilk etapta okullara, kışlalara yerleştirilmiştir. Daha sonrasındaysa sınırlı sayıdaki okulların iskâna elverişli odalarına, dükkânlara, dükkân benzeri binalara ve evi zarar görmeyenlerin evlerine nakledilmişlerdir. Barınacak bir yer bulamayan aileler ise civar köylerde bulunan akrabalarının yanlarına göç etmişlerdir.

Kaynak

binikalamadım

Alıntı yapılan: twitter - 31 Temmuz 2013, 23:51:41
abi o cami şadırvanı ne güzel bir şey hangi akıl onu oradan söküp dolgu için kullanır

tam 17 yıl belediye başkanlığı yapmış olan trabzonlu kemal vehbi gül'ün marifetleri...adam Samsun turizmden faydalanamasın diye elinden gelen her şeyi yapmış Ulugazi'deki kiliseyi yıkmak için halkı galeyana getirip kilise önünde miting yapmış...Güzelim Samsun Mevlevihanesini de 19 Mayıs bulvarı inşaası sırasında yıktırıp deniz dolgu malzemesi yapmış...daha neler neler bulvar yapılırkende çok sayıda tarihi eser güme gitti...

berusa55

14 Ocak 2014, 18:48:14 #66 Son düzenlenme: 14 Ocak 2014, 18:52:30 berusa55
1940 veya 50'ler...

berusa55

YIL 1942....
SAMSUN DEVLET HASTANESİ--> RUH VE SİNİR HAST. HASTANESİ

berusa55

1940'lı yıllar...
Bankalar caddesi ya da Kazım Paşa caddesi
Sağda şimdiki Ziraat Bankası ve ilerde tarihi Osmanlı Bankası binası.

Ayberk

Eğer yanlışsam düzeltin ama, soldaki bina da halen ayakta sanırım?

berusa55

26 Ocak 2014, 02:43:01 #70 Son düzenlenme: 29 Ocak 2014, 05:38:58 berusa55
Aynen Ayberk; duruyor. O bina Bedesten girişindeki Saray Oteli...

orucreis

Alıntı yapılan: berusa55 - 15 Ocak 2014, 23:37:24
YIL 1942....
SAMSUN DEVLET HASTANESİ--> RUH VE SİNİR HAST. HASTANESİ

bizim oralar harbiden tarlaymış bir zamanlar ruh ve sinir hastalıkları hastanesi dışında bina yok.Demekki boşuna hastanebaşı demiyorlar  ;D

Burak

Alıntı yapılan: Ayberk - 26 Ocak 2014, 02:38:34
Eğer yanlışsam düzeltin ama, soldaki bina da halen ayakta sanırım?

sağdaki ikiside ayakta :) Hatta garanti bankasının üstünde Banque Imperiale Ottomane yazmakta :)

Ayberk

Sağdakiler şuan Ziraat ve Garanti zaten de, soldakini ben mi benzetiyorum yoksa gerçekten duruyor mu onu merak etmiştim

binikalamadım

sağdaki ziraat ve garantinin arası boş dikkat etsiyseniz...inanması zor ama bu boşlukta küçük bir plaj varmış deniz coştuğu zaman postanenin önüne kadar dalgalar gelirmiş garanti ve ziraat denize sıfır binalarmış ve bu binalar konsoloslukmuş zamanında Samsun'da 19 ülkenin konsolosluğu varmış...bu boşluğa sonradan merkez ve iş bankaları yapıldı bildiğiniz gibi.