Şu An Hangi Kitabı Okuyorsunuz?

Başlatan Clint_Eastwood, 31 Temmuz 2008, 22:05:10

« önceki - sonraki »

mehmet yılmaz

Alıntı yapılan: Aliİhsan - 08 Ocak 2013, 16:06:17
Bende Efsane yi sipariş ettim bekliyorum.Merak ediyorum bakalım iz bırakacak mı .?

120 sayfayı geçtim, şu an için çok iyi gidiyor, böyle devam ederse efsane olabilir.

CurvaSs

dante'nin ilahi komedyasının kaynağı olarak nitelendirilir. eserin yazarı olan arda viraf sasaniler döneminde yaşamış ünlü zerdüşt din adamıdır. iskender'in iran seferinde zerdüşt dinine dair bütün yazılı kaynakları yok etmek istemesi üzerine arda viraf zerdüşt dininin yok olmasını engellemek adına 7 günlük bir uykuya yatar. uykusunda sürüş ile tanrı azer ona ahiretle ilgili bilgiler verir. uyandığında ise verilen bilgiler ışığında eseri yazmaya başlar. arda viraf'ın cenneti de içine alan öteler dünyasına seyahatini, cennet, cehennem, berzah seferini konu alan pehlevice kaleme alınmış önemli bir eserdir. çok eski ve önemli bir eser olmasına rağmen türkçeye çevirilmesi birkaç sene önce olmuştur. yarınki siyasal düşünceler tarihi finalinde çıkacak bir soru kitapla ve yazarla ilgili genel bilgiler içereceğinden okumak gerekiyor.

ali ihsan

Alıntı yapılan: samsuni - 09 Ocak 2013, 20:03:06
120 sayfayý geçtim, þu an için çok iyi gidiyor, böyle devam ederse efsane olabilir.
Benim kargodan ses yok hala :)

mehmet yılmaz

Efsane ( Bir Barbaros Roman ) adıyla piyasaya çıkan kitap için çok daha uzun şeyler yazmak gerekir aslında. Hızır Reis'likten Barbaros Hayreddin'liğe giden yoldaki macerayı anlatıyor İskender Pala. Ancak biyografi yerine romanı tercih ettiği için bunu kurgulayarak ve hayali kahramanlar da koyarak yapıyor. Otuz yıllık bir hasreti konu edinen sıra dışı bir aşk hikayesi var. Beatrix ( Billure ) ile Saint Alkala ( Seydi Muradi ) arasındaki efsanevi bir aşk...

Pala, eski bir deniz astsubayı, yani bu hikayeyi belki de en iyi anlatabilecek kişi çünkü hem bir denizci hem de bir edebiyatçı. Akdeniz'de Barbaros ile Andre Doria arasındaki ( aslında Kanuni ile Şarlken ) amansız rekabetin hissedildiği bir dönem. Tabii bir de Endülüs ve Gırnata'nın hazin hikayesi var. İspanyolların büyük müslüman ve musevi katliamları... Kitabın sonuna bir denizci lik sözlüğü konulmuş çünkü barça, camadan, forsa, dirisa, gabya, vardiyan, borda, loça gibi pek çok tabirin anlamını veriyor -ki romanda sıkça karşımıza çıkıyor bu tabirler.

Çengel kol Oruç Reis, süveyda, dönemin hayat tarzı ve daha pek çok şeyi görmek için ve tabii ki güzel bir kitabı bitirmiş olmak için okunması gereken bir eser. Büyük Barbaros'a rahmet olsun...

ali ihsan

Kargo yeni geldi.Bende bugün Efsane'ye başlarım artık ...

mehmet yılmaz

Orhan Pamuk - Babamın Bavulu

Nobel ödülü aldığınfda yaptığı konuşmanın genişletilmiş hali ile başka ortamlatdaki birkaç konuşması var kitapta. Bir şairin poetikası gibi kendi yazarlık serüvenini anlatmış bir bakıma. 93 sayfalık bir kitapçık.

ali ihsan

Samsuni'nin yaptığı yoğun reklam kampanyası sonucu Mustafa Kutlu-Uzun Hikaye'yi okudum.Beğendiğimi ifade edeyim.Filmini henüz seyretmedim ama yakında o işi de hallederiz  :evet:

İskender Pala-Efsane'ye başladım.Totem olsun diye ilk gün 55 sayfa okudum  :P Tarihi roman sevenler için birebir.

Bu aralar acaip kitap okuma hevesim var.Hazır bu durumdayken okunmayı sabırla bekleyen kitapları aradan çıkarmak istiyorum...

emre

Efsane'ye ben de başladım Sah ve Sultan tadında gidiyor, inşallah böyle devam eder :)

mehmet yılmaz

16 Ocak 2013, 12:54:50 #608 Son düzenlenme: 16 Ocak 2013, 13:51:09 samsuni
Yavuz Bülent Bakiler - Tabuları Yıkmak

Türkçe'nin ustalarından Yavuz Bülent Bakiler'in değişik tarihlerde yayınlanmış olan yazıarının derlenmesinden oluşuyor kitap. Ana başlıklar Osmanlı-Cumhuriyet, Atatürkçülük, Ordu-siyaset, Alevilik ve Türk Okulları... Milliyetçi bir kalem olan Bakiler'in bu konulardaki düşüncelerini yansıttığı bir kitap. Yazarın hatiplik başarısı yazı diline de yansımış.

Serkan

Efsane'yi bende alayım'da hafta sonu davşanlı yolunda okurum : )

burakbas

Alıntı yapılan: Serkan - 16 Ocak 2013, 13:20:00
Efsane'yi bende alayım'da hafta sonu davşanlı yolunda okurum : )

Allahım sana geliyorum. Ben ogrenciyim, hayatımda 200 sayfadan fazla kitap okumadım.
Tavşanlı yolundan önce bir Starbucks a gidip, laptopunu açıp diger taraftan da okuyabilirsin abi. 8)8)8)

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

Ajan

Alıntı yapılan: burakbas - 16 Ocak 2013, 13:47:49
Allahım sana geliyorum. Ben ogrenciyim, hayatımda 200 sayfadan fazla kitap okumadım.
Tavşanlı yolundan önce bir Starbucks a gidip, laptopunu açıp diger taraftan da okuyabilirsin abi. 8)8)8)

200 sayfa kitap hukuk öğrencisi  ??? ???

burakbas

ilk dönem, 4 tane ders birakmak. 8)

Ajan

Alıntı yapılan: burakbas - 16 Ocak 2013, 22:41:47
ilk dönem, 4 tane ders birakmak. 8)

Mezun olunca mesleğini yapmak  zzzzz zzzzz :rulet: :rulet:

mehmet yılmaz

Bence bunu her yerde soyleme burak akbas. Ya da bir an once kitap okuma aliskanligi edin. Esprisi yapılacak bir durum olarak gormuyorum.