Samsunspor'da oynarken A Milli olan futbolcular ( Fotoğraflı )

Başlatan mehmet yılmaz, 18 Mayıs 2008, 18:42:49

« önceki - sonraki »

mehmet yılmaz

Araştırmak ve resim eklemek epey bir vaktimi aldı ama tamamen doğru bilgilerden oluşan bu derleme çıktı ortaya. Bence yeni neslin mutlaka bilmesi gerek şeyler bunlar; gelecek geçmişten kurulur bazen...

Eğer alıntı yapacak olanlar olursa lütfen www.samsunspor.biz ismini kullansınlar.

Samsunspor'da oynarken A Milli olan futbolcular:
1- Temel Keskindemir
2- Hasan Şengün
3- Tanju Çolak
4- Savaş Demiral
5- Fatih Uraz
6- Orhan Kapucu
7- Ertuğrul Sağlam
8- Osman Akyol
9- Sinan Yeşil
10-Celil Sağır
11-Ercan Kol
12-Vural Korkmaz
13-Serkan Aykut
14-Kenan Yelek

Temel Keskindemir: Samsunspor forması giyerken A Milli olan ilk futbolcu 1970'lerin gözde ismi Temel Keskindemir'dir. Temel aynı zamanda Karadeniz Bölgesinden bir takımdan seçilen ilk A Milli futbolcudur da. Arnavutluk karşısında milli formayı giydiğinde tarih 14 Kasım 1971'dir.

Dobi Hasan ( Şengün ): Temel'den yıllar sonra 1980'li yılların başında (Dobi) Hasan Şengün giymiştir ay-yıldızlı formayı. Samsunspor'da iken 6 defa milli olmuş ve 30 Mart 1983'te 2-1 kaybettiğimiz K.İrlanda maçında bir de gol atarak gol atan ilk Samsunsporlu futbolcu olmuştur.

Tanju Çolak: Samsunspor'da iken A Milli takım formasını 11 kere giyip 3 gol attı. ( Polonya, Romanya, D. Almanya )

Savaş Demiral: 6 defa A milli formayı giymiştir. 0-0'lık İngiltere maçının en iyilerindendir.

Fatih Uraz: Samsunspor'un milli takıma verdiği tek kalecidir. 13 defa A Milli takımın kalesini korumuştur. İlk milli maçını 11 aralık 85'te Polonya'ya (1-1) , son milli maçını ise 30 Kasım 88'de ( O uğursuz kazadan sadece iki ay önce) D.Almanya'ya karşı ( 3-1 ) oynamıştır.

Orhan Kapucu: 1 defa o da 12 Kasım 1985'te 0-0 biten ve K.İrlanda'ya karşı oynanan müsabakada A Milli formayı giymiştir.

Ertuğrul Sağlam: Samsunspor'da oynarken 4 maçta A milli formayı giymiş ve 3 gol atmıştır. İki gol Norveç'e ( 2-1 ), 1 gol ise Çek Cumhuriyeti'ne. ( 1-4)

Osman Akyol: 20 Nisan 1994'te oynanan Rusya maçında forma giymiştir.

Ercan Kol: 8 Mart 1995'te 2-1 kazandığımız maçta İsrail'e karşı oynamıştır.

Sinan Yeşil: 1 Mayıs 1996'da Samsun'da oynanan Ukrayna maçında oynamıştır.

Celil Sağır: 1996-97 yılları arasında 8 defa A Milli oldu. Kritik Hollanda ( 1-0 ) maçında oynadı. 1998 yılında aldığı bir cezadan sonra milli takım kapıları kapandı.

Vural Korkmaz: 1995-97 yılları arasında 4 defa A Milli oldu.

Serkan Aykut: Türkiye Liginde gol kralı, en fazla gol atanlardan birisi ve defalarca ümit milli olmasına rağmen hep hakkı yendi. Sadece 1 defa o da 1996'da Denizli'de oynanan Finlandiya hazırlık maçında A Milli formayı giyebildi.

Kenan Yelek: A milli olan son Samsunsporlu. 31 Mart 2004'te Hırvatisn'a karşı deplasmanda forma giydi.

Asarcikli_55

Eski Kadro Nerede Kaldı Abi....Eski Takım Eski Başarılar Nerede...

CeLiL_55

Herzaman en çok sinirlendiğim en çok yediremediğim olay bu Serkan Aykut gibi bir golcü Milli takıma çağrılmadı adam gibi niçin ????? bu soruyu sormak lazım onlara niye çağırmadınız golse gol oyunsa oyun her türlü oynuyordu Serkan Aykut işte bazı kişilerce engellendi bu gelelim Celil Sağıra ben sırf Samsunlu Samsunsporlu olduğu için ve onu sevdiğim için söylemiyorum Türkiyede gelmiş geçmiş en iyi sol açık oyunculardan ilk 4 tanesinden biri Celildir neden oynatılmadı niçin hakkı yenildi eskiği neydi bunları sormak gerek adamlara kıçı kırık bazı kişiler milli takımda oynarken bizim efsane oyuncularımız ilk 18 kadroya bile alınmadılar lanet olsun böyle insanlara..

Nuri Asan

Celil;

Sadece Serkan değil mesele aslında.İlhan Tümer Samsunspor'da oynarken milli takıma çağrılmadı ne zaman 8jk'ye gittiler adamları o zaman çağırdılar.Serkan her hangi bir bizans takımında 2-3 sene daha oynasa idi mutlaka çağırırlardı.Bu Anadolu futbolunun tipik bi versiyonu işte.Bazen soruyorum kendime Milli Takım mı,İstanbul Takımlarının takımımı diye?

CeLiL_55

Evet Kardeşim İlhan,Tümer özellikle Cenk işler çağrılmadılar Anadoluyu küçümsüyorlar

hakan55

Bu zamanda bile bu ayrım var eskidede olması cok normal.Şuan bile A milli formayı giymeyi hakeden bir çok oyuncu var ama onlar anadolu takımlarında oynuyorlar OLMAAAAAAAZZZZZ... istanbul takımlarından olcakk... >:(

beşnumara

abi kenan belçika maçında forma giymemişmiydi yaaa yoksa ben mi yanlış hatırlıyorum

mehmet yılmaz

Hayır kardeşim; Hırvatistan maçında ikinci devre girdi oyuna. 2-2 bitti.

HIRVATİSTAN: 2   TÜRKİYE:2
Teknik Direktör: Ünal Karaman

ÖZEL MAÇ

STADION MAKSIMIR
31.03.2004 - 20:00
Orta Hakem: JOAO FERREIRA
1. Yardımcı Hakem: LUIS TAVARES
2. Yardımcı Hakem: JOAO SANTOS

Hırvatistan: 
1. PLETIKOSA STIPE   
2. TOKIC MARIO   
3. SIMUNIC JOSIP   
4. TOMAS STJEPAN   
5. TUDOR IGOR   
6. ZIVKOVIC BORIS   
7. MORNAR IVICA   
8. BABIC MARKO   
9. PRSO DADO   
10. RAPAIC MILAN   
11. SOKOTA TOMO   

Türkiye
1. RÜŞTÜ REÇBER( F.C. BARCELONA )   
4. FATİH AKYEL( FENERBAHÇE )   
5. ÜMİT ÖZAT( FENERBAHÇE )   
6. DENİZ BARIŞ( GENÇLERBİRLİĞİ )   
9. HAKAN ŞÜKÜR( GALATASARAY )   
10. TUNCAY ŞANLI( FENERBAHÇE )   
11. NİHAT KAHVECİ( REAL SOCIEDAD )   
15. GÖKDENİZ KARADENİZ( TRABZONSPOR )   
19. İBRAHİM TORAMAN( GAZİANTEPSPOR )   
22. TOLGA SEYHAN( TRABZONSPOR )   
24. SERKAN BALCI( GENÇLERBİRLİĞİ )   

Oyundan Çıkanlar 
FATİH AKYEL 46.dk 
ÜMİT ÖZAT 74.dk 
HAKAN ŞÜKÜR 88.dk 
TOLGA SEYHAN 74.dk 
DENİZ BARIŞ 46.dk 
TUNCAY ŞANLI 67.dk 
GÖKDENİZ KARADENİZ 46.dk 
SERKAN BALCI 46.dk 
İBRAHİM TORAMAN 46.dk 

Oyuna Girenler 
BÜLENT KORKMAZ( GALATASARAY ) 74.dk 
TAYFUR HAVUTÇU( BEŞİKTAŞ A.Ş. ) 74.dk 
KENAN YELEK( SAMSUNSPOR ) 46.dk  
BÜLENT BÖLÜKBAŞI( GAZİANTEPSPOR ) 46.dk 
ZAFER BİRYOL( KONYASPOR ) 67.dk 
MUSTAFA KORAY AVCI( ÇAYKUR RİZESPOR ) 46.dk 
FATİH SONKAYA( RODA J.C.KERLKLADE ) 88.dk 
ÇAĞDAŞ ATAN( DENİZLİSPOR ) 46.dk 
MURAT HACIOĞLU( DİYARBAKIRSPOR ) 46.dk 

beşnumara

teşekkür ederim abi gayet açıklayıcı oldu ben yanılmışım demek ki

veis

s_uzunkaya

evet oynamıştı ve istanbulda gs la 0-0 bitirdiğimiz maç sonrasında osman ropötajında "böyle küçük takımlara karşı konsantre olmak zor oluyor" demişti civciv osman :-*

jean

celil vural vede kenani hatirliyorum oynarken ne yazikki vuralla celil 5 maclik cezadan sonra birdha giremeidler  rne yazikki

veis

Alıntı yapılan: slazenger - 27 Mayıs 2008, 14:36:53
evet oynamıştı ve istanbulda gs la 0-0 bitirdiğimiz maç sonrasında osman ropötajında "böyle küçük takımlara karşı konsantre olmak zor oluyor" demişti civciv osman :-*

bakarmısın ya bizden gidende bi havalar oluyor

veis

Celil Sağır: 1996-97 yılları arasında 8 defa A Milli oldu. Kritik Hollanda ( 1-0 ) maçında oynadı. 1998 yılında aldığı bir cezadan sonra milli takım kapıları kapandı.

bu ceza olayı neydi acaba bilen varmı

Sercan

Alıntı yapılan: kaan - 28 Haziran 2008, 23:49:13
Diğerlerini duymuştum ama Kenanın milli olduğunu ilk defa duydum :-\

Kenan hatırladığım kadarıyla iyi olduğu zamanlarda gitmişti.Ama daha sonra çağrılmamasının nedeni muhtemelen bir ANADOLU klübünde oynuyor olması olabilir...