Şu An Hangi Kitabı Okuyorsunuz?

Başlatan Clint_Eastwood, 31 Temmuz 2008, 22:05:10

« önceki - sonraki »

mehmet yılmaz

Taha Akyol'un 1915-Ortak Acı kitabını okumuştum. Nasipse elimdeki kitabı bitirince de Yusuf Halaçoğlu'nın Ermeni tehcirini okuyacağım.

Bütün kalbimle inanıyorum ki, Ermeni soykırımı diye birşey yoktur! Bir Fransız bir Rus ve bir Ermeninin içinde geçtiği fıkra kadar bile hükmü yoktur! Fransız Meclisi, kendi günahlarınızı başkalarına da yaymaya çalışarak arınamazsınız, Ermeni çetecilerine Fransız üniforması giydirdiğinizi ve aynı Ermenilerin sizin üniformadan birkaç yıl önce de Rus üniforması giydiğini siz bizden de iyi biliyorsunuz. Tarihi masa başında  değiştiremezsiniz.... Bunu söylemeyi Fransa'da yasaklamanız birşeyi değiştirmez, gerçek Paris'te de gerçektir Tokyo'da da...

mehmet yılmaz

Çin'in kendi insanına da acımayan insanlık dışı muamelelerinin söz konusu Uygur Türkleri olduğunda ne boyutlara gelebileceğinin somut bir örneğidir bu kitap. Eserin biyografi olması onun sadece okunurluğunu artırmakla kalmayıp Çin gerçeği ve Doğu Türkistan acısını daha bir ortaya koymasını da sağlıyor. Bir müslüman olarak bir Tük olarak Doğu Türkistan'da yaşatılanlar, Çin vahşeti elbette çok can sıkıcı ma hepsini bir kenara koyduğumuzda sadece insan olarak bile dünyanın yüz karası Çin. Rabiya Kadir, Çin tarafından kara propagandalarla kirletilmeye çalışılmış hayatını anlatıyor bu eserde. Özellikle hapishane yılları bile altının çizilmesi gereken bölümler olarak göze çarpıyor. Uygur Türkleri her yıl sistematik oalrak yok ediliyor, Çin Devleti alenen terör estiriyor ve ilginçtir bu gerçeği aslında bütün dünya biliyor.

Piyasa fiyatı 25 lira olan bu kitap Yeşilyurt D&R'da 4 liradan satılıyordu.

erkutdem55

Mehmet Hoca birşey soracağım.Türk edebiyatı ve şiiri aşığı olduğunu biliyorum.Hiç yabancı yazarlardan kitap okumaz mısın?okursun da yoksa bizle paylaşmaz mısın?Aslında sorma amacım da şu.Ben ağırlıklı yabancı yazar okurum.Şuraya bir iki paylaşsan da ben de göz atsam.En azından fikir sahibi olsam.Zevkini tartışamayacağımdan ötürü önereceklerin de ilk tercihim olacaktır.

mehmet yılmaz

@Erkut
George Orwell'ın iki başyapıtını tavsiye ederim evvela,
Birisi meşhur 1984, hani şu Big Brother felsefesi,
ikincisi ise Hayvan Çiftliği, müthiş bir totaliter sistem eleştirisidir...

Oscar Wilde - Dorian Gray'in Portresi
Andre Gide - Pastoral Senfoni
Burada da yazmıştım, edebi yönü değilse de etkileme gücü bakımından Khaled Hüssein, Uçurtma Avcısı
Tolstoy, Kroyçer Sonat
Dostoyevski- Suç ve Ceza
ilk anda aklıma gelenler ama bunların hemen hepsini forumdaki bu başlıktan çok önce okuduğum için burada paylaşmadım tabii.

Ama illa birşey okuyacaksan hiç vakit kaybetmeden Cengiz Aytmatov'un önce Toprak Ana'sını sonra da Gün Olur Asra Bedeli'ni oku derim, pişman olmazsın, bugüne kadar niye okumamışım dersin. ;)

Nasipse Ocak sonlarına doğru da benim bir uzun hikayemi okutacağım sana ve forum ahalisine, son aşamalarına geldi yayınevi işi. ;)

erkutdem55

Yazdıklarının çoğunu okudum.Hayvan Çiftliği ve Toprak Ana müthiş.Suç ve ceza zaten klasik.Gün olur Asra Bedeli alayım.Aytmatov sağlam yazar.

Senin kitabı sabırsızlıkla bekliyoruz :)

mehmet yılmaz

Yıllarca okuduk, sıra yazmaya geldi yavaş yavaş...
İnşallah iyi bir şey çıkacak ortaya, bakalım.
Bu arada hikayenin geçtiği mekan Samsun, başlangıç itibarıyla yine kopamadım memleketimden :)
Yalnız yayınevleri bir tuhaf, kaplumbağa hızındalar adeta, şimdiye çoktan çıkması lazımdı kitabın, bazı sorunlar oldu.

Beyaz Gemi'yi de oku bence, o da çok iyidir. Aytmatov bir efsanedir edebiyat dünyasında.
Bir de çevirisi nedeniyle mümkünse Aytmatov'u hep Ötüken'den al, diğerleri İngilizceden çeviriyorlar, Ötüken Neşriyat Rusça ya da Kırgız Türkçesinden. ;)

emre

Mehmet abi ilginç bir şekilde burada paylaştığın kitaplar bir zaman sonra bir şekilde elime geçiyor  :)

Bu arada hikayeyi merak ettik,bekliyoruz...

mehmet yılmaz

Ben de bekliyorum Emre ;)
Güzel olduğunu düşünüyorum ama takdir siz okurlarımın; beni siz var ettiniz; alkışlarla yaşıyorum falan fişman :)

cgr

Alıntı yapılan: samsuni - 25 Aralık 2011, 02:21:22
Ama illa birşey okuyacaksan hiç vakit kaybetmeden Cengiz Aytmatov'un önce Toprak Ana'sını sonra da Gün Olur Asra Bedeli'ni oku derim, pişman olmazsın, bugüne kadar niye okumamışım dersin. ;)

Bilmem hatırlarmısın ama bana da aynı kitabı önermiştin abi... Topran Ana gerçekten çok sürükleyici bir yapıt. Merakla kitabın sonunun gelmesini bekliyor insan... Bende çok beğenmiştim...

mehmet yılmaz

Epey geç kalmakla birlikte ancak okuyabildiğim bir kitap.
Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu'nun BKY'den çıkan Ermeni Tehciri.
Konuyu bilimsel bir anlatımdan, kaynakları ve kronolojisiyle öğrenmek istiyorum, neymiş bu işin aslı astarı diyenler için bir başucu kitabı.
Fransa'nın saçmalamasıyla birlikte iyice popüler olan Ermeni meselesiyle ilgili önemli bir kaynak eser.

mehmet yılmaz

Birkaç ay önce vefat eden Kırımlı yazar Cengiz Dağcı ile ilgili Marmara Üniversitesi Türkiyat Enstitüsü tarafından düzenlenen sempozyumda sunulan bildirilerin yer aldığı bir derleme eser. Dağcı okurlarını fazlasıyla tatmin edecek, onu birçok yönüyle ele alan bir bir kitap olmuş. Dağcı'nın Kırım ve Türk dünyası için ne kadar önemli ve büyük bir yazar olduğunu bir kere daha hissediyorsunuz. Kitabın bence en ilgi çekici yanı ise İngiliz damadı, Frank Posner'in İsa Kocakaplan'a gönderdiği maillerdeki Dağcı ile ilgili iddiaları ve onu anlatan bir kitap yazacağını ifade etmesi. Pek tekin birisi olarak görmediğim Posner'in kitabını merakla bekliyoruz; bakalım neymiş bizi çok şaşırtıp, üzecek olan gerçekler!

Burak

İsim Şehir Hayvan  - Yılmaz Özdil

babasamsunlu

bu ne ya kitap isimlerine bak.

bellek insan eser
İsim şehir hayvan

bırakın bu işleri :) bu alemde tek

KIRMIZI - BEYAZ -SİYAH  :kanka: :kanka:

Burak

Alıntı yapılan: babasamsunlu - 01 Şubat 2012, 11:46:16
bu ne ya kitap isimlerine bak.

bellek insan eser
İsim şehir hayvan

bırakın bu işleri :) bu alemde tek

KIRMIZI - BEYAZ -SİYAH  :kanka: :kanka:

normalde çok aşırı kitap okumam ama belki de en hızlı okuduğum kitap olmuştu daha öncede yazmıştım siteye üye değilken almıştım Türk İktisat Tarihi kitabı alıyordum internetten Samsunspor ile ilgili bir kitap gördüm dedim alayım dursun. Üni bitene kadar durdu Samsun'a dönünce okudum 3 günde bitti işte falan bile okudum tadı damağımda kaldı vallahi :) emeği geçenlere teşekkürler  >l<

##kdc##

bu kadar çok okumayın abi, gözlerinize yazık  :-\