Galip Asal röportajı

Başlatan bengülü, 19 Temmuz 2006, 12:51:11

« önceki - sonraki »

bengülü

: TFF YÖNETİM KURULU ÜYESİ GALİP ASAL

Türkiye Federasyon seçimlerinde Samsunlu Ayhan Bermek varken, neden Haluk Ulusoy'a destek verdiniz.?

Bu karar benim kişisel bir kararım değil. Futbol federasyonu seçimleri öncesi Samsunspor başkanın, yönetiminin ve belirlediği delegelerin değerlendirmesi sonucu alınmış bir karardır.
Haluk Ulusoy'un listesinde Türkiye futbol federasyonu yönetim kuruluna girmeniz nasıl oldu?
17 yıldır Ankara da yaşıyorum, Ankara da ve Samsunda işleri olan Samsunlu bir ailenin ferdi olarak, Ankara'da yaşasam da Samsun'la sürekli iç içeyim.

Samsunlu olmaktan da her zaman gurur duydum. Ankara'da gerek iş yaşamımda gerekse sosyal yaşamında belli bir çevresi olan biri olarak Samsuna ve Samsunspor'a hizmet etmeyi de hep bir sorumluluk kabul ettim. Ankara da yaşayan samsunlularla birlikte samsun eğitim ve kalkınma derneğinin (SAMEKAD)  kuruluşunda bulundum başkanlığını yaptım.    

Sayın İsmail Uyanık'ın başkanlığı döneminde Samsunspor yönetiminde olmasam da, İsmail Başkanın takdiriyle Samsunspor' un Ankara temsilciliği görevini uzun yıllar yaptım, Ankara temsilciği görevim gereği de futbol camiasının hep içinde oldum.

TFF seçimlerinde  Sn. Haluk Ulusoy ve ekibinden listelerinde seçime girmem için ısrarla talepte bulunuldu. Bu teklif Sayın başkan Adnan Ölmez' ede iletilmiş.

Samsun ve Samsunspor için seçilirsem bir ilk olacak bu durumun kişisel kimliklerimizin ötesinde, bizim için sorumluluk olduğunu bu sorumluluğu Samsun için almamız gerektiğini Sayın Adnan Ölmez ve Samsunspor delegeleriyle değerlendirdik.

Samsun'da doğan ve büyüyen ,Samsunspor sevgisini yüreğinde yaşayan biri olmanın sorumluluğuyla da teklifi kabul ettim.

O zaman ki Samsun spor başkanı Ölmez 'Biz mahkemeliktik' diyorsa da bu kamuoyunda inandırıcı bulunmadı. Çünkü Bermek, Samsunspor'a daha önce ciddi destek veren biri olarak biliniyordu. Sayın Bermek'e tavır konusunda hala ısrarlı mısınız?

Sn. Ayhan Bermek'le kişisel bir samimiyetim yok, kendisini uzun yıllar Türk futbolunda üst düzeyde görevler üstlenmiş, Samsun'lu bir işadamı olarak tanıyorum. Ne seçim öncesinde, nede seçim döneminde bir görüşmem olmamıştır, kendisi de zaten talep etmemiştir.

Bir tavrımın olması da söz konusu değil.

Haluk Ulusoy'a verilen desteğe rağmen Samsunspor hakemler yüzünden çok çekti. Ve ölmez de alenen tavır koydu. Siz Samsun'lu bir üye olarak bu aşamalar da ne yaptınız?

TFF federasyonu üyesi olduğu FİFA nın kurallarında ön gördüğü üzere, hakem atamaları bağımsız Merkez hakem kurulu tarafından yapılır. Yönetim kurulumuz kesinlikle bu kurala riayet etmektedir.

MHK kurulunda, hakem atama heyetinin başındaki kişide Sn. Ali Aydın dır.

Samsunspor'un peş peşe hakem hatalarına maruz kaldığı herkesçe bilinen ve kabul edilen bir gerçektir. Ben Samsun'lu bir yönetim kurulu üyesi olarak kasıt var mı diye gerekli incelemeleri yaptım.

Bilmenizi isterim ki bu incelemede yalnız kalmadım. Başta Sn. Haluk Ulusoy olmak üzere tüm yönetim kurulu üyelerimiz aynı kaygıyla benim yanımda oldular.

Federasyon yönetiminde yada diğer kurumlarda herhangi bir kulübün kayrılması yada aleyhine bir şeyler yapılması söz konusu olamaz. Hele Samsun için aleyhine tavır kesinlikle mümkün olamaz.  

Başkanımız, ben ve yönetim kurulu üyesi arkadaşlarımızın göreve gelmesinden sonra, meydana gelen hakem hatalarıyla ilgili yaklaşımımız, birkaç haftadan sonra bu hataların minimuma inmesi, hatta sonlanmasıyla kendini ortaya koymaktadır.

Galip Asal'ın TFF yönetim kuruluna seçilmesinden bu yana Türk futboluna katkısı ne oldu?

Bu sorunuzu kişisel olarak değerlendirmeyi doğru bulmuyorum, Türk futbolu Sn. Haluk Ulusoy'un başkanlığında 15 kişi tarafından yönetilmekte. Biz bir ekibiz seçildikten sonraki 7 aylık süreçte yaptıklarımıza gelince;  

Bence en önemlisi göreve seçilmemizle, futbol federasyonu seviyesinde ileri derecede varolan çekişme ortamı sonlandırılmıştır. Hepinizin de gördüğü gibi her kafadan ses çıkan bir görüntü yerine birlik içinde görev yapan bir ekip ortaya koyduk.

Yine göreve seçildiğimizde FİFA da milli müsabakalardan ihraç kararı istemiyle karşı karşıya bırakılmış bir milli takımımız vardı. FİFA da ki davamızı el birliğiyle başarıyla sonuçlandırdık. Bu konuda onursal başkanımız Sayın Şenez Erzik'in destek ve katkılarını da ayrıca belirtmek isterim.

Hafta sonunda oynanacak müsabakaya konsantre olmak hoca ve futbolcuların görevidir,

Bizim görevimiz ileri ki yıllara konsantre olmaktır. Dünya futbolunda gerçekleşen her gelişme izlenmeli, her tecrübeden de faydalanılmalıdır. Bu çerçevede  TFF' da uygulanmakta olan mevzuatı geliştiriyoruz. Bu yönetim kurulunda onaylamakla olmuyor, yönetim kurulundaki tüm üyelerimiz hazırlık çalışmalarında direkt görev alıyor.

Önümüzdeki  sezondan itibaren  futboldan küfrü ve şiddeti uzaklaştırmak için, kesin kararlı olduğumuzu da bu mevzuat değişikliklerinin içerisinde göreceksiniz.  

Engellilere hiç sağlanmamış desteği sağlıyoruz. Bu konuda bende üzerime düşen payı şehrimin de katkılarıyla en üst seviyede yerine getirdiğimi düşünüyorum. Bu konuda Ampute milli takımımızın Samsunda misafir edilmesinde büyük destekleri olan Samsunspor kulübüne, Sn. Adnan Ölmez'e,onları ağırlayan tüm Samsunlulara ve her gün haberleriyle seslerinin duyurulması imkanını veren basın ve medya kuruluşlarımıza teşekkür ederim.  

M.Kemal Ünsal da sizde Samsun'lusunuz. Ancak M.Kemal Ünsal Samsun'da hain ilan edildi. M.Kemal Ünsal'a yapılanlar doğrumuydu, yoksa kendisine haksızlık mı yapıldı?

Bu konu sadece Samsun kamuoyu tarafından değil, tüm Türkiye kamuoyu tarafından federasyonun eleştirilen tek kararıdır. Yalnız bir şeyi belirtiyim ki Samsunspor kulübü dışında hiçbir kulübün federasyonumuza itirazı da olmamıştır.

Yönetim kurulumuzdan herhangi birinin kötü anılmasını, kendimin kötü anılmasından farklı tutmam. Yönetimlerde olmanın birinci koşulu sorunları ekip içinde görüşmek, tartışmak çözmektir.Bu yüzden bu tür soruları yanıtlamam, yorum yapmam benim için bunun yeri yönetim kurulumuzdur.

Bir Samsun'lu üye olarak Gazi Belediyespor için neler düşünüyorsunuz, bir defa bile" iddaa" ya  giremedi. Para sıkıntısı çekiyor, federasyonun hiç katkısı olmadı.

Bu sezon onlar için ne yapacaksınız?

Olağanüstü genel kurulda gerçeklenen seçim anından itibaren, Galip Asal Samsunspor delegesi olmaktan çıkıp, Türk futbolunun yönetiminde görevli Samsun temsilcisi durumuna gelmiştir.

İddaa ile ilgili bizim çalışmalarımız bir kulübün listede yer alması için olmaz en alt liglerdeki kulüplerimizin de adil şekilde yer alması için çaba gösteriyoruz. Önümüzdeki sezon bu çabalarımızın tüm kulüplerimize ve eşit olarak fayda sağladığını göreceğiz.

Gazi Belediyespor Samsun futbolunun gelişmesi için çok önemli bir misyonu üstlenmiştir, altyapı tesisleri ve stat projelerine bizde federasyon olarak destek sağlamak için görevli arkadaşlarımızı Samsuna göndererek gerekli incelemeleri yaptırdık, çalışmalarımızı başlattık.

Ayrıca burada belirtmek isterim ki, Kadıköyspor kulübünün de içinde bulunduğu Samsun Büyükşehir Belediyesi Kadıköy koruluğunun içindeki futbol sahasının, 2.lig maçlarının dahi oynanabileceği FİFA standartlarında, Suni çim yapılması federasyon yönetim kurulumuzca sağlanmıştır.

Futbola çok yakın olan bir şehrin uzun zamandan sonra TFF yönetim kuruluna verdiği kişi olarak, Futbol federasyonun maddi imkanlarından önce diğer birikimlerinden Samsun'un yararlanmasını temin etmek benim görevimdir.

Futbol dünyada ve Türkiye'de son 10 yılda çok değişti, herkesçe kabul edileceği üzere bir endüstri halini aldı ve büyük bir istihdam alanı oldu. Samsunspor'dan başlayarak amatör kulüplerimize kadar, bu değişimin gerçekleşmesi için futbol federasyonundaki mevcut bilgilerin doğru ve zamanda aktarılması benim kişisel olarak çok önemsediğim bir nokta.        

Samsunspor'un 2.lig de mağduriyete uğramaması için neler yapacaksınız, ne katkınız olacak?

Sahadaki sportif mücadelenin hiçbir etki olmadan sonucu belirlemesi yönetimimizin en öncelikli konusudur. En başta Samsunspor kulübü olmak üzere,benimde görevim tüm kulüplerimiz için adil yarışma ortamının yaratılmasıdır.

Samsunspor bu yıl tekrar 1.lige çıkar mı?

Seçildiğim gün; Samsunspor'un 41 yıllık tarihinde ilk defa Samsunspor delegesi olarak, Türkiye futbol federasyonu yönetim kurulu üyeliğine seçilen biri olmanın gurur ve mutluluğunu yaşamışken, seçildiğim yıl Samsunspor'un küme düşmüş olması benim için, hem büyük talihsizlik hem de büyük üzüntü oldu.

Sayın valimizin, belediye başkanımızın Samsunspor'a çok büyük katkılarının olduğunu gerek kongre öncesinde gerekse kongre sonrasında gördük. Samsun şehrinin takımına vereceği destekle, Samsunspor kulübü başkanı Sn. Mazhar Başoğlu ve yönetiminin tecrübeleriyle ve taşın altına elini koyma özverileriyle tüm Samsunspor'luları kucaklayarak tekrar birinci lige çıkaracaklarına inanıyorum.  

Sn. Hasan Şengül hakkında düşünceniz nedir?

Sn. Hasan Şengül'ün teknik bilgi ve birikimiyle başarılı olacağından hiç şüphem yok.

Başarısını, Samsun'lu teknik adamlarının Türk futbolunda yollarının açılması adına çok önemsiyorum.  

Türkiye futbol federasyonu Samsun bölge müdürü Sn. Ünal Erdemli sizin Yönetim kurulunuz döneminde atandı. Sn. Erdemli ile ilgili düşünceniz?

Sn. Ünal Erdemli bilgi birikimi, tecrübesi ve temsil yeteneğiyle bizlere çok yardımcı oluyor. Sadece Samsun futbolunun değil Samsun bölge müdürlüğümüze bağlı Çorum,Amasya,Tokat ve Sinop illerimizde futbolun sorunlarını çözmek ve federasyon hizmetlerinin ulaşması için yoğun bir çalışma içindedir. Kendisinden çok memnunuz.

Yaklaşık 1 ay kadar önce Samsun bölge müdürlüğümüzde benim talebimle Samsun'daki futbolun taban birliklerinin başkanlarıyla Samsun futbolunun ihtiyaçlarının belirlenmesi üzerine çok faydalı bir toplantı gerçekleştirdik. Ağustos ayı içersinde daha kapsamlı bir toplantı planlıyoruz.  

Yıllarca futbolda 1.lig de bulunmuş çoğu dönem büyük başarılara imza atmış Samsun futbolu maalesef uzun zamandır, milli takımlara yardımcı hoca düzeyinde dahi teknik direktör verememiş, süper ligde düdük çalan bir hakemi yok, 41 yıl sonra ilk defa bir delegesi TFF yönetim kurulunda olmuş,geçmiş dönemlerde disiplin ve tahkim kurullarına giren iki üyesi dışında görev alan başka kurul üyeleri olmamış.

Bir çok yıldız oyuncular çıkarmış, milli takımlara oyuncular vermiş Samsunspor'un uzun bir süredir Milli takımımızda oyuncusu yok.

Karadeniz'in en büyük şehri Samsun'un, Samsunspor ve Gazi Belediyespor dışında profesyonel takımı yok. Bafraspor, Çarşambaspor, Termespor, Kadıköyspor yıllarca oldukları profesyonel liglerde yoklar. Genç oyuncularımız Amatör düzeyde aldıkları başarılara rağmen profesyonel liglerde takımlarımız olmadığından kayboluyorlar.

Samsun'un Türk futbolu için çok önemli bir futbol arazisi olduğunu düşünüyorum.Futbola bu kadar yakın olan Samsun'un Türk futbolunda olması gereken yerde kesinlikle olmadığını düşünüyorum. Umarım görev sürem içerisinde Samsun'un futbol kulüplerinin yöneticileriyle, taban birliklerinin başkanlarıyla birlikte yapacağımız çalışmalarla Samsun'da futbolun bugün kinden çok daha iyi bir yere ulaştığını görürüz.  

Neden İsmail Uyanık yönetimlerinde bulunmadınız?

Sayın İsmail Uyanık çok sağolsun, yönetimlerin de olamasam da, benim her zaman bir yönetici gibi Samsunspor'a yakın olmamı sağladı. Sayın Adnan ölmez döneminde de aynı yaklaşımı görmem benim için büyük bir onurdur.      

Son olarak Samsun kamuoyuna söylemek istediğiniz bir şey var mı?

Bir takım insanlar 'Ben bunu yaptım' diye ortaya çıkar, yaptıklarını anlatmaktan zevk duyar. Bir takım insanlar da bir şeyler yapar, yaptıklarını anlatmaz ama kamuoyu onun farkındadır. Önemli olan da budur. İllaki 'Bunu yaptım, şunu yaptım' demek gerekmez.

Tüm Samsun'lu ve Samsunspor'lulara başarılar diliyor, selam ve saygılarımı sunuyorum.

KAYNAK:www.samsungol.com

ngonge

M.Kemal Ünsal kim yahu?

bu arada galip asal çok yuvarlak laflar etmiş ropörtajda, o kadar uzun konuşmada dişe dokunur bir şey yok. politikada başarılı olacağını düşünüyorum.