Samsun'a Yapılan Gençlik ve Spor Yatırımları

Başlatan Musti, 28 Şubat 2014, 15:01:42

« önceki - sonraki »

Musti

AK Parti İl Başkanı Fuat Köktaş, son 12 yılda Samsun'a 735.3 milyon TL'lik yatırım yapıldığını söyledi.

"2003-2013 yılları arasında Samsunlu gençlerimizin sporu, bilimi, sanatı keşfetmeleri için tasarlanan gençlik merkezlerine, sağlık ve dinamik bir Türkiye inşa etmek için spor tesislerinin ve öğrenci yurtlarının yapım ve onarımına 408,3 Milyon TL harcandı. İlimizdeki yükseköğrenim gençliğine ise 326,9 Milyon TL öğrenim kredisi ve burs verildi. Yurtların konfor ve kapasitesi arttırıldı. Üniversitede okuyan gençlerimizin rahatı için son 12 yılda 288 yurt/blok hizmet girdi.

2002 yılından bu yana koğuş sistemini terk ederek, 1-3 kişilik odalardan oluşan yurtlar inşa edildi. Bunlar Merkez Öğrenci Yurdu, 19 Mayıs Öğrenci Yurdu, Vezirköprü Öğrenci Yurdu, Havza Öğrenci Yurdu'dur. Bununla birlikte 2002 yılında 3,760 olan yurt kapasitesi 2013 yılı itibariyle 5,488'e çıkmıştır" dedi.

KULÜP VE SPORCU SAYISI ARTTI

Verilen destek ve yapılan yatırımın kulüp sayısını da arttırdığını ifade eden Başkan Köktaş, "İlimizde kulüp sayısı 2 kat arttı. 2002 de 114 olan spor kulübü sayısı 264'e ulaştı. Birçok spor dalında lisanslı sporcu sayısında rekor artış sağlandı. 2002 yılında 278 bin olan lisanslı sporcu sayısı 2013 yılında 3 milyona ulaştı. 2002 yılında yaklaşık 3 bin olan paralimpik sporcu sayısı 2013'de 27 bine ulaştı. 2002 yılında 5,175 olan sporcu sayımız 2013'te 45 bin 699'a çıktı" şeklinde konuştu.

YAPILAN VE DEVAM EDEN YATIRIMLAR

Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın Samsun'a son 12 yılda yaptığı yeni spor tesisleri ve bakım onarım çalışmaları hakkında bilgi veren Başkan Köktaş şöyle konuştu: "Çocuklarımızın ve gençlerimizin güzel vakit geçirebilecekleri, saz kursundan, ebru sanatına kadar bir çok alanlarda eğitim alabilecekleri, spor yapabilecekleri, yeteneklerini geliştirebilecekleri gençlik merkezlerinin yanı sıra, yapılan spor salonları ile de yetişmiş sporcu sayısına büyük etkisi olmuştur.

Yapılan bu yatırımlar;

Tekkeköy İlçesinde yapımına devam eden 33.919 kişi kapasiteli 19 Mayıs Stadyumu,
Tekkeköy ilçemizdeki Yaşar Doğu Spor Salonu,
Samsun 19 Mayıs İlçe Spor Salonu,
Samsun Atakum Binicilik ve Atlı Spor Tesisleri,
Samsun Bafra Suni Çim Saha,
Samsun Canik 1 Nolu Suni Çim Saha,
Samsun Canik 2 nolu Suni Çim Saha,
Samsun Canik Havalı Silahlar Atıcılık Salonu,
Samsun 'Çarşamba Spor Kompleksi 1-2 Nolu, Antrenman Sahaları'
Samsun Çarşamba Dikbıyıkspor Futbol Sahası,
Samsun Çarşamba Çınarlıkspor Futbol Sahası,
Samsun Çarşamba Adapark Su Sporları Merkezi ve Ferdi Spor Salonu,
Samsun Kavak Yaşar Doğu Güreş Eğitim Merkezi,
Samsun Ladik Spor Salonu,
Samsun Salıpazarı Futbol Sahası,
Samsun Terme Spor Salonu,
Samsun Vezirköprü Tenis Kortları,
Samsun 19 Mayıs Nebyan Gençlik ve İzcilik Eğitim Tesisleri,
Samsun 19 Mayıs Yarı Olimpik Yüzme Havuzu (arazi tahsis işlemleri devam ediyor),
Samsun Alaçam Gençlik Merkezi,
Samsun Atakum Çok Amaçlı Spor Salonu Yapımı (ihale aşamasındadır),
Samsun Atakum Gençlik Merkezi,
Samsun Atakum Kapalı Yüzme Havuzu,
Samsun Bafra Spor Salonu,
Samsun Canik 2 Nolu Sentetik Çim Saha Bakım Onarım,
Samsun Canik Cimnastik Spor Salonu,
Samsun Canik Sentetik Çim Saha, soy. odası, aydınlatma ve 500 kişilik tribün,
Samsun Havza Gençlik Merkezi (arazi tahsis işlemleri devam ediyor),
Samsun İlkadım 19 Mayıs Yaşar Doğu Spor Salonu'nun 19 Mayıs Panaroma Müzesi'ne dönüşümü (ihale aşamasındadır),
Samsun Ladik Kayak Eğitim Merkezi,
Samsun Terme Gençlik Merkezi,
Samsun Vezirköprü Gençlik Merkezi,
Samsun Vezirköprü Kamp Eğitim Merkezi (arazi tahsis işlemleri devam ediyor),
Samsun Buz Pateni Salonu (arazi tahsis işlemleri devam ediyor),
Samsun 19 Mayıs Gençlik Merkezi,
Samsun 19 Mayıs Sen. Çim Yüz. Fut. Sah. Soy. Oda. Aydın ve 500 Kişilik Port. Trb.,
Samsun Alaçam Antrenman Spor Salonu,
Samsun Asarcık Sentetik Çim Yüzeyli Futbol Sahası,
Samsun Bafra Gençlik Merkezi,
Samsun Canik 1 Nolu Sentetik Çim Saha Bakım-Onarım,
Samsun Çarşamba Dikbıyık Sen.Çim Yüz.Fut.Sahası Soy. Oda. Saha Aydın. 500 Kişilik Tribün. ve 500 m2 Port. Salon,
Samsun Çarşamba Gençlik Merkezi,
Samsun Havza Sen. Çim Saha ve 500 Kişilik Port.Trb.,
Samsun İlkadım 2000 Seyircili Spor Salonu İkmal İnşaatı,
Samsun İlkadım Sen. Çim Fut. Saha. Aydın ve 1000 Kişilik Port. Çlk. Trb.,
Samsun Kavak Sen. Çim Saha ve 500 Kişilik Port.Trb.,
Samsun Merkez Spor Salonu,
Samsun Terme Sen.Fut.Saha ve 700 Kişilik Portatif Tribündür."

Kaynak: http://www.haber3.com/samsuna-son-12-yilda-735-3-milyon-tllik-genclik-ve-spor-yatirimi-2514558h.htm

Ayberk

İyi güzel şeyler bunlar ama, mesela Asarcık'taki sahayı ben gördüm. Yeri çok abes. Hayır, Asarcık'ta da mı yer bitmişti? Ama mesela Salıpazarı'na yapılan Futbol Sahası 4-4'lüktü. Keşke içlerini doldurabilecek takımlar da olsa... Tesisleşme çok güzel, ama amatör spor da doğru orantılı olarak gelişmeli...