Dünya Samsunlular Günü

Başlatan Sercan, 09 Temmuz 2009, 11:24:51

« önceki - sonraki »

Sercan

İstanbul'da yaşayan Samsunlu öğretmenin ortaya çıkardığı "Dünya Samsunlular Günü" projesi internet ortamında en çok tartışılan konulardan biri oldu.

Dünyanın farklı yerlerinde yaşayan Samsunlular'ın, Samsunluluk bilinci ve sevinci içinde 5 Mayıs tarihini kutlamaları için İstanbul Küçükçekmece Halk Eğitim Merkezi'nde Müdür Yardımcısı olarak görev yapan ve Anadolu Folklor Vakfı Samsun Grubu Başkanlığı İstanbul Saha Temsilciliği görevini yürüten Samsunlu Orhan Tankal'ın hazırladığı "Dünya Samsunlular Günü " projesi son günlerde internet ortamında en çok tartışılan konulardan bir tanesi haline geldi.

"Belirli Önemli Özel Gün ve Haftaların Eğitim Öğretimdeki Yeri ve Önemi" konusunda yüksek lisans tezi hazırlarken bir çok ilin kendine özgü günleri olduğunu fark eden Tankal, "Samsun'un neden böyle özel bir günü olmasın ki?" sorusundan hareketle yola çıktığı "Dünya Samsunlular Günü " projesi ile Ülkemizde ve dünyanın farklı yerlerinde yaşamakta olan Samsunlular'ın yılın bir gününü Samsunluluk bilinci ve sevinci içinde kutlamaları için 5 Mayıs tarihinin "Dünya Samsunlular Günü" olması için çalışma başlattı.

İnternet gruplarına üye olarak bu projeyi yaymaya ve tanıtmaya çalışan Samsunlu Orhan Tankal 5.5.2005 tarihinden bu yana "Dünya Samsunlular Günü" projesini Samsunlular'a anlatmaya çalışıyor.

Önce kendi çevresine projesini anlatarak bu işe başladığını belirten Tankal "Bu gün geldiğimiz noktada internet ortamına "Dünya Samsunlular Günü" yazdığınızda onlarca web sitesinde konuyu görür hale geldik. Projeyi duyan her hemşerim buna dört elle sarılıyor ilgileniyor ve bunun ne olduğunu öğrenmeye çalışıyor. Bu sene hiç tanımadığım hemşerilerimden sms ve e-mail yolu ile kutlama mesajları aldım" şeklinde konuştu.

Tankal ayrıca neden 5 Mayıs tarihinin seçildiğini ise şöyle açıkladı; "Ben gurbetteyim hemşerilerimizin ilimizin plakasını çok sevdiğini ve benimsediğini farkettim. İstanbul'daki Samsunlular'ın neredeyse hepsinin arabasında 55 çıkartması yapıştırılmış durumda. Bir çok hemşerimizin msn adresinde ya da cep telefonu numarasında 55 ibaresini bulundurmaya çalıştıkları da bir gerçektir.Burdan yola çıkarak beşinci ayın beşine ulaşıldı. Bu düşüncemi AFV FORUM da arkadaşlarımla paylaştım çok ilgi gösterdiler. 5.5.2005 tarihinden bu yana bu olgu yaşıyor."

"Dünya Samsunlular Günü" projesinden beklentisinin Samsunluluk bilinci oluşması bugünün benimsenmesi Samsun var oldukça Dünya Samsunlular Günü'nün coşkuyla kutlanması olduğunu belirten Orhan Tankal "Hemşehrilerimizin yerel yönetimlerimizin yerel medyamızın yerel sivil toplum kuruluşlarımızın projemi benimsemesini ve desteklemesini istiyorum. Özellikle geniş hemşeri kitlemize projenin tanıtılması için ilan ve reklam yoluyla desteğe ihtiyacım var" dedi.

http://www.haberexen.com/news_detail.php?id=13702

Akyol

BÝR SEVDADIR SAMSUNSPOR

Alıntı yapılan: Akyol55 - 09 Temmuz 2009, 11:55:42
ilgi çekici bir fikir   ;)
kent olarak her alanda bu kadar duyarsız olduğumuz bir dönemde tutar inşallah bu proje.

germencisse

insanlar şehirine sahip çıkabilse..

King Of The North

5 Mayıs değil de 19 Mayıs olabilir.Olsa ne olacak ki millete eğlence lazım,şehrine sahip çıkmayan milletin günü olsa nolur olmasa nolur

berusa55

09 Temmuz 2009, 17:23:52 #5 Son düzenlenme: 09 Temmuz 2009, 17:29:30 berusa55
Beşinci ayın beşinci günü yani 5.5.20?? Samsun'umuzun plakasını anımsatan bu tarih, eğer böyle bir gün ilan edilecekse en mantıklı ve hoş tarihtir. Güzel de olur.

jean

bızı reklam yapacak bu tur projeler lazım ama ılk bızım yapmamız lazımkkı bırsey ebenzesın bu fena fıkır degıl esasında basına yansırsa sureklı daha ıyı olur

europe_55

Gercekten cok güzel olur...
Insallah bu proje gerceklesir ve Samsun halki tarafindan sahiplenir...

55.hakan

dünyada olmaz samsun a yar etmezler 5 mayıs ı  :D

KocumVolkan

aman lazlar duymasın.. bunlar 2 dakikaya çalarlar projeyi..

HoliganSamSunLu

harika olur hayata geçirmek lazım

55Bafra55

AntZ

Alıntı yapılan: jean - 09 Temmuz 2009, 17:28:27
bızı reklam yapacak bu tur projeler lazım ama ılk bızım yapmamız lazımkkı bırsey ebenzesın bu fena fıkır degıl esasında basına yansırsa sureklı daha ıyı olur

07.07 tarihi Antalyaspor taraftarları arasında Antalya lılar günü olarak kutlanıyor, güzel bir düşünce ama olursa ilk olmayacak. Bildiğim kadarıyla FB de 19.07 de kutluyor.
http://www.antalyasporum.com/popuphaber.asp?hid=7142

kuzey55

samsunlu gününü görüyo hergün zaten ne gerek var.

HoliganSamSunLu

Alıntı yapılan: KocumVolkan - 09 Temmuz 2009, 21:13:11
aman lazlar duymasın.. bunlar 2 dakikaya çalarlar projeyi..

senin çalmasın dediğin projeyi 4 yıldır Rizeli ve Trbazonlular Yapıyor Zaten...