TFF 1. LİG 22. HAFTA | Altınordu A.Ş - SAMSUNSPOR'umuz

Başlatan Kaya, 11 Şubat 2018, 15:11:56

« önceki - sonraki »

özkan

s_uzunkaya

nası olur bilmiyorum ama bu maçı alırsak başka şeyler konuşuyor oluruz. kaybedecek bir şeyimiz yok. onların enerjisi varsa bizim de tecrübemiz var. kontrollü, topu fazla ayakta tutan bi oyunla rakibi hipnoz edip bi tane çakabiliriz.... ne de güzel olur  :)

eprianu

Altınordu son 4 maçını kazanmış. Devirdiği rakipler arasında Ankaragücü ve Çaykur Rizespor da var.
Bu takımların ortak özelliği zirveye oynayan, daha doğrusu hücum yapmak zorunda olan takımlar olması.
İlk devre sanırım bize dört tane atmışlardı. Alpay'ın beceriksizliği, yüklendikçe gol yedik.
Rakip çok iyi kontra atağa çıkıyor, ayağa çok iyi paslarla geliyor. Defans arkasına çok iyi ara pasları atabiliyorlar.

Altınordu'ya şansımız tutuyor, İzmir'de oynadığımız son üç maçın ikisini kazanmışız, biri berabere bitmiş.

Kapanalım ama suyunu çıkarmayalım. Yoksa korku filmine dönüyor maç. Hücum hattımız gününde olursa maçı alırız İnşallah.
Ben umutluyum açıkçası, bu tip maçları genellikle alan bir takımız :)

Shane_Falco

14 Şubat 2018, 11:06:00 #18 Son düzenlenme: 14 Şubat 2018, 11:10:06 Shane_Falco
Hoca'nın futbol mantalitesi işe yararsa burada yarar.
Altınordu'da şuan kapalı defansları çözebilecek bir anahtar yok.
Kontra yakalanmadığımız sürece onlara çok şans vermeyiz.
Erken bir gol yemezsek her geçen dakika bizim lehimize olur.

mehmet yılmaz

Altınordu'ya İzmir'de hiç kaybetmemişiz. İnşallah bu istatistik devam eder. Zor maç...

Ekrem

Zor maç, playoff potasından düşmemek kazanmak zorunda olan bir takım. Atak oynayacaklardır, fırsatları kollayıp gol veya goller bulabiliriz. Beraberlik iyi olur ,galibiyet mükemmel olur.

tactician

14 Şubat 2018, 17:09:17 #21 Son düzenlenme: 14 Şubat 2018, 19:09:11 tactician
Altınordu takımı oyun yapısı gereği iç sahada zorlanan bir ekip; yukarıda bir çok yorumda değinildiği gibi.
Bir iki istatistik ile bu saptamalara katkıda bulunmak isterim.
Altınordu son iki iç saha maçını aynı skorla (2-1) kazanmış. Fakat form durumu olarak zirvede oldukları ve tamamından galibiyet ile ayrıldıkları son 4 maçlık seriyi saymaz isek, iç sahada sezon başından beri Gaziantepspor dışında hiç bir takımı yenememişler.
4 maçlık galibiyetin serisinden bir önceki maçlarında deplasmanda Erzurumspor'a mağlup olmuşlar. Bunu da bir enterasan not olarak paylaşmak isterim.
İzmir'de oynadıkları maçlarda Antep Belediye ve Eskişehirspor maçları dışında gol atamadıkları maçları yok.
Bu noktada enteresan bir istatistik daha paylaşmalıyım; Altınordu'nun son deplasman maçı olan Rize maçında son buldukları golü saymaz isek ki o gol yarım vole hizasında ve kontra pozisyonunda atılan bir gol idi; adamların Gaziantep maçında buldukları kafa golü dışında kafa ile golleri yok. Bu veri maçın çözümlemesinde önem arz edecek.

Öncelikle; rakibin form durumu ve bizdeki kadro kalitesi düşünüldüğünde puan almanın çok zor olduğu bir deplasman olduğunu söylemeliyiz.
Bu maçta yapmamamız gereken tek şey rakibe geniş alan bırakmak olacaktır.
Savunma anlamında takımın boyunu kesinlikle çok kısa tutmalıyız ama takımı enden çok fazla daraltmamalıyız.
Bu şu demek en öndeki Ayite ile savunma çizgimiz arası en fazla 15-20 metre olmalı öte yandan, çizgi beklerinin ayakları çizgiye kadar basmayacak ama çok fazla içeride gömülmeyecek. Hatta rakibin göbekten gelmesini istemektense, onları kenar ortaları ile hücum yapmaya yönlendirmeliyiz. Bunun için her iki çizgi beki de rakip çizgi adamına 3 metre kanal bırakarak oynayabilir. Bir artı ifade olarak; Mirkan Aydın'ın göbekten yalancı dokuz (false nine) hamlesi çok sık savunma ile orta saha arasındaki boşlukta topla buluşup hücumu yönlendirdiğini biliyoruz; bu strateji için özel bir önlem de alınmalı. Bu noktada şu anda en formda ve rakibe en seri müdahale gücünü götürebilecek kişi Çağrı gibi duruyor. Onu hoca inşallah ikinci stoper olarak göbeğe Ercan'ın yanına yazmaz.

Bu noktada atlamadan bahsetmeliyim; rakibin bizi bozabileceği ve skoru kendi lehine çevirebileceği en önemli fırsatlar bizim savunma hücum geçişi esnasında yapabileceğimiz olası top kayıpları olacaktır. Dengeli olduğumuz zaman sıkıntı yaşayacağımızı düşünmüyorum ama az evvel belirttiğim gibi dengesiz yakalanır isek ceza kesebilecek tipte bir takım hüviyetindeler. Hücum oyunlarını muhakkak avut taç vs ne olursa olsun sonlandırmalı; çıkarken de basit hata yapmamalıyız; bu noktada gerekirse her çıkış topunu Samaras üzerinden kurgulamak doğru bir mantık olabilir.

Kadronun ve dizilimin şu şekilde olması gerektiğini düşünüyorum (hocanın bu şekilde çıkmayacağını biliyorum);
-------------Furkan----------------
Erkam-Ercan-Ufuk-Ahmet Burak
------------Çağrı---------------
Gökay-Göksu-Kenan-Samaras
-----------Ayite(Beşir)----------

Oyunun gidişine göre de Enes ve Angan hamlelerini yapar idim. Son koz olarak da; Oğuz dakikalar ilerledikçe düşecek orta saha direnci için akılda tutulabilir.

HoliganSamSunLu

En az berberlik moraller süper inşallah yenilmeyeceğiz

GurbetciFanatik

Yenilsek bile cok ta tin diyecegim bir mac.
Takim son 3 macta 7 Puan toplamis bayagai bi uzaklasdik kümeden simdilik.
Düser dedigimiz Takim canlandi 2 mac yenince yine klasik play off olmaszmi diye sorular geliyor ve bizdede beklentiler cogaliyor sonra hüsran.
O yüzden ligde kalalim bu sene bana fazlasiyla yeter.
Cok rahat bir maca cikiyoruz 1 puan altin 3 puan muhtesem ötesi 0 puan ise can sagligi.

Shane_Falco

55. FURKAN KÖSE
5. ERCAN YAZICI
89. ERKAM REŞMEN
6. AHMET BURAK SOLAKEL
7. GEORGIOS SAMARAS
8. KENAN KARIŞIK
15. OĞUZ GÜRBULAK
10. GÖKSU TÜRKDOĞAN
27. UFUK BUDAK
77. ENES İSLAM İLKİN
65. ÇAĞRI ORTAKAYA
Yedekler
13. MICHAIL SIFAKIS
28. SAMED HAKAN KILIÇ
18. GÖKAY IRAVUL
20. N'GUESSAN DAVY CLAUDE ANGAN
9. JONATHAN SERGE FOLLY AYITE
17. MUHAMMET BEŞİR
24. BERAT BOZ
Teknik Sorumlu
ENGİN İPEKOĞLU

SametYılmaz55

GurbetciFanatik

Samed ve Muhammet ilk 11 de olmaliydi.
Hoca cok korkak bir 11 cikarmis sahaya.

ngonge

Ben de beğenmedim kadro çok hantal görünüyor, Göksu da forvette olunca etkili olamıyor.

GurbetciFanatik

ngonge

Fena başlamamıştık ama sağ bekte Ufuk çok boşluk veriyor.