Genç oyuncular tartışmasına 2 örnek: Serkan Aykut, Celil Sağır

Başlatan Sol Açık, 25 Ağustos 2013, 23:31:30

« önceki - sonraki »

Sol Açık

Genç oyuncular, kiralanmaları ve kadroda yer almaları ile ilgili forumda bir sürü tartışma dönüyor. Ben de konu ile ilgili olarak takımımızda en son yıldızlaşan 2 büyük oyuncuyu hatırladım ve kısaca araştırdım. Serkan Aykut ve Celil Sağır'ın Samsunspor kariyerlerinin başlangıcı ile ilgili istatistikler aşağıda:

Serkan Aykut
Serkan Aykut 24.02.1975 doğumlu. İlk profesyonel maçına 1992-93 sezonunda, Türkiye Kupası'nda Samsunspor-A.Sebat maçında çıkmış (14.10.1992, 17.5 yaşında, 90 dakika oynamış ve 1 gol atmış). O sezonki diğer profesyonel maçı ise yine kupada Samsunspor-Petrolofisi maçı (04.11.1992, 65 dakika oynamış ve 1 gol atmış). Maçlar 2.kademe ve 3.kademe maçları. O sezon 2 kupa maçında, 155 dakikada 2 gol atmasına rağmen 4.5 ay boyunca başka maçta oynamamış.
Lig B'deki ilk maçına 28.03.1993 yılında çıkmış, son 8 dakikada oyuna girmiş ve Mersin İ.Y.-Samsunspor maçını takımımız 2-1 kaybetmiş (18 yaşında). Sonrasında ise ligin bitimine 3 hafta kala oynanan 16.05.1993'te Samsunspor 4-1 Siirt maçının son 7 dakikasında oyuna girmiş (durum 3-0 iken) ve 1 gol atmış. Son olarak ise bir sonraki maçta, Malatya 0-2 Samsunspor maçında son 5 dakika oynamış.
Özetle, 1992-93 sezonunda ligde 3 maçta toplam 20 dakika oynamış, 1 gol atmış; kupada ise 155 dakika oynamış ve 2 gol atmış. Yüksek istatistiğine rağmen çok görev almamış.

Sonraki sezon ise 03.10.1993 tarihindeki, 0-0 biten Samsunspor-Beşiktaş maçında (ligin 6.haftası) son 15 dakika oynamış ve bu onun ilk 1.lig maçı olmuş (18.5 yaşında). O sezon toplam 13 lig maçında, toplam 646 dakika forma giymiş ve 6 gol atmış (sadece 5 maçta ilk 11, sadece 2 maçta 90 dakika). Ortalama olarak 13 maçta 50şer dakika oynamış ve 107 dakikada 1 gol atmış (Gekas'ın bizde iken 116 dakikada 1 gol attığını düşünürsek oldukça iyi). İlk 11'de çıktığı 5 maçın ikisinde ilk yarı sonunda oyundan alınmış (morali bozulur diye düşünülmemiş!). Ayrıca aynı sezon 1 kupa maçında (30 dakika) ve 4 özel ümit milli maçta oynamış.

Sonraki sezon ise (1994-95) düzenli olarak oynamış (31 lig, 6 kupa, 7 milli maç) ve ligde 19 gol, kupada ise 2 gol atmış. Sonrasına bakmaya gerek yok, çünkü 1994-95 sezonu itibariyle Serkan Aykut takımın as oyuncusu olmuş.

Celil Sağır
Celil Sağır ise 14.04.1974 doğumlu. İlk resmi maçına Kadıköy ile 3.ligde 05.09.1992'de çıkmış (18.5 yaşında). O sezon toplam 12 maçta oynamış ve 1 gol atmış.

Sonraki sezon 18 maçta oynamış ve 4 gol atmış.

Sonraki sezon (1994-95 sezonu) Samsunspor'a transfer olmuş, ilk Süper Lig maçına 14.08.1994'te çıkmış (20.5 yaşında), o sezon 27'si lig, 6'sı Türkiye Kupası, 2'si Ümit Milli Takım olmak üzere 35 maça çıkmış ve toplam 8 gol atmış (7 Süper Lig, 1 Türkiye Kupası).

Kendimce, bu 2 kariyerin ortaya çıkışına baktığımda, bugüne de faydası olacağına inandığım kimi notlar çıkarttım:
1. Genç bir oyuncunun başarılı olması için şans bulması gerektiği doğru, ancak bu şansı değerlendiremediği sürece, sırf genç diye onda ısrar etmek yanlış (hatta başarılı olmalarına rağmen Serkan Aykut, 2 yıl sonunda yavaş yavaş kadroya dahil edilmiş).
2. Genç bir oyuncu 1 maç parlak bir performans gösterdi diye her maç oynamak zorunda değil (Bkz. Serkan Aykut).
3. Genç oyuncu kiralık olarak alt ligde başarılıysa, takıma geri geldiğinde (veya Celil örneğindeki gibi transfer edildiğinde) çatır çatır oynayabiliyor.

Özetle, genç oyuncular şans bulmalı ama o şansı iyi değerlendirmeliler. Yoksa, sadece genç olmak ve oynama şansı bulmak, yıldız olmak için yetmez!

Bu sezon takımımızdaki genç oyunculardan dikkat çekenler, forumumuzda çokça tartışılan, oynaması gerektiği düşünülenler ise Canberk Aydın (19.5 yaşında), Ercan Yazıcı (19 yaşında), Mehmet Yılmaz (18 yaşında), Doğan Erdoğan (17 yaşında), Kemal Sabri Bayraktar (15.5 yaşında). Geçen sezon toplam oynadıkları süreler ise;
Canberk Aydın: 13 maç, 867 dakika
Ercan Yazıcı: 9 maç, 648 dakika
Mehmet Yılmaz: 1 maç, 20 dakika
Doğan Erdoğan: 4 maç, 215 dakika
Kemal Sabri Bayraktar: 3 maç, 140 dakika

Yani Canberk ve Ercan dışında pek de oynamış sayılmazlar (özellikle ilk yarının ve 2.yarının son maçlarında oynadılar). Bir başka deyişle, gençlere önem verdiği söylenen hocaların olduğu, takımda neredeyse oyuncunun olmadığı bir sezonda (geçen sezon) bu kadar oynamışlar.

Bu verilerle tartışırsak daha anlamlı olacağını düşünüyorum...

brigand

Bursa'nın golünü 16 yaşındaki Enes atmış. Başka bir örneğe girmeyeceğim. Benim mantığıma göre, eğer oyuncunun kumaşı iyiyse aldığı dakikaları artırarak her türlü ortamda oyuna adapte etmektir. Özellikle Doğan'ın ve Ercan'ın olabildiğince süre alması lazım. Canberk biraz daha ayrı bir yerde. Formunu yakalarsa banko oynaması lazım. Diğer gençlerle beraber inceden bir jenerasyon yakalayabilme şansımız var. Ama sonuç ortada. Hocanız Hüseyin Kalpar. Maç 5-0 olsa da Turgay'ı alır o oyuna. Ne diyeyim. İnşallah bir şekilde kazanabiliriz hepsini.

Sol Açık

Alıntı yapılan: brigand - 25 Ağustos 2013, 23:46:28
Bursa'nın golünü 16 yaşındaki Enes atmış. Başka bir örneğe girmeyeceğim. Benim mantığıma göre, eğer oyuncunun kumaşı iyiyse aldığı dakikaları artırarak her türlü ortamda oyuna adapte etmektir. Özellikle Doğan'ın ve Ercan'ın olabildiğince süre alması lazım. Canberk biraz daha ayrı bir yerde. Formunu yakalarsa banko oynaması lazım. Diğer gençlerle beraber inceden bir jenerasyon yakalayabilme şansımız var. Ama sonuç ortada. Hocanız Hüseyin Kalpar. Maç 5-0 olsa da Turgay'ı alır o oyuna. Ne diyeyim. İnşallah bir şekilde kazanabiliriz hepsini.

Haklısın, ama Enes de ilk profesyonel maçına çıkmış ve 19 dakika oynamış. Maçı seyretmedim, ama bu veri Enes ile ilgili fikir vermez, mutlaka 11'de oynamalı denmemeli.

Bizim çocuklar da oynamalı, ama 1 maçta oynamadılar diye veya kiraya yollandılar diye de kimse topa tutulmamalı!

sadece55

Enes farklı bir isim..Altyapıdan sağlam geliyor Sercan gibi şımarmazsa Milli takım iyi bir golcü kazanır

Ayberk

Aydın Yılmaz örneği de var, 1 gol attı sonsuz kredi verdi Türk futbolu bu adama, iyice yaşını aldı daha kimse bir numarasını göremedi, milli takıma bile seçilemedi... her seferinde tutacak diye bir kaide yok ama evet, şans verilmeli belki başarılı olurlar oynatmadan bilemeyiz

lato

Alıntı yapılan: Ayberk - 26 Ağustos 2013, 00:13:21
Aydın Yılmaz örneği de var, 1 gol attı sonsuz kredi verdi Türk futbolu bu adama, iyice yaşını aldı daha kimse bir numarasını göremedi, milli takıma bile seçilemedi... her seferinde tutacak diye bir kaide yok ama evet, şans verilmeli belki başarılı olurlar oynatmadan bilemeyiz

Şahsen oynadığı maçalrda izlediğim Aydın Yılmaz'ı bin defa Hamit'e tercih ederdim. Genç oyuncu oynayacaksa hakettiği için oynamalı. Ama hakettiği halde de oynayamıyorsa orda sıkıntı başlar. Ben gençlerin oynamayacaklarsa kiralanmasından yanayım. Başı ucumuzda Çarşamba Bafra gibi takımlar var. Doğan Canberk ve Ercan alternatif olarak kadroda olmalılar. Yaşı itibariyle Kemal bir seneliğine kiralanmalı ve oynayarak kendini geliştirilmeli. Özellikle Canberk ve Ercan'ın oynadıkları futbolda takımda sırıtmadıklarını biliyoruz. Bu nedenle form durumlarına göre zaman zaman bu iki ismi izleme şansını bize çok görmesinler. Doğan'a gelince o da diğer iki isme göre daha genç ama sahada gayet soğukkanlı. Bu da onun için avantaj. özellikle rahat skorlu maçlarda sonradan oyuna dahil edilerek kendine olan güvenini kaybetmemesine dikkat etmek gerek.

brigand

Evet her biri çok iyi futbolcu olacak diye birşey yok. Peki hangisi son yıllarda bizde oynayan ve gram beğendiğimiz adamlardan daha kötü olabilir? Kumaşı iyi olan adama şansı vereceksin. Gelişim gösteremezse yapacak bir şey yok. Çünkü bizim üst düzeyde planlanmış bir alt yapımız yok. O gelişimi sağlayabilecek ekiplerimiz yok. Ancak şans vererek adapte ederek bir şeyler yapabiliriz.